Deniz Baykal Kimdir? Nerelidir ve Kaç Yaşında? Siyasi Hayatı

Cumhuriyet Partisi Eski Genel Başkanı Deniz Baykal, 20 Temmuz 1938'de Antalya'da doğdu. Babasının adı Hüseyin Hilmi, annesinin adı Feride'dir.
Deniz Baykal Kimdir? Nerelidir ve Kaç Yaşında? Siyasi Hayatı

Deniz Baykal’ın Eğitim Hayatı 

1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne 1960 yılında asistan oldu.1963'te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl Rockefeller Foundation bursu ile Amerika’da kaldı ve Columbia Üniversitesi ile Berkeley Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdürdü.

Deniz Baykal’ın Siyasi Hayatı 

Deniz Baykal Kimdir?

14 Ekim 1973'te yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Antalya milletvekili seçilen Baykal, 1974 yılında Bülent Ecevit başbakanlığında kurulan CHP-MSP koalisyon hükümetinden Maliye Bakanı oldu. 1978 yılında ise kurulan 3. Ecevit hükümetinde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı.Deniz Baykal bu dönemde CHP parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu. 

1982 Anayasası'nın 5 yıl süreyle siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı. 1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra "yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü" gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP'li ve AP'li politikacıyla birlikte Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri'nde 2. kez gözetim altına alındı. 15 (4), 16 (5), 18, 19, 20, 22 ve 23. Dönemlerde Antalya Milletvekili seçildi. Deniz Baykal, Antalya milletvekili olarak Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlementolararası Komitesi eşbaşkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyeliğine seçildi. TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde bulundu. 9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi. 54 yaşında genel başkan oldu.

37. Hükümette Maliye Bakanlığı, 42. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 52. Hükümette Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Deniz Baykal Kimdir?

29 Ocak 2005'te yapılan CHP Olağanüstü Kurultayı'nda,31. Olağan Kurultayda ve 32. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlığa seçildi. 10 Mayıs 2010 tarihinde ise genel başkanlık görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Baykal, meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nden sonra bir süreliğine Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı olarak görev yapmıştır.  Haziran- Temmuz 2015 tarihlerinde TBMM başkanlığı için CHP’den aday olmuş ancak Adalet ve Kalkınma Partisi meclis başkanı İsmet Yılmaz’a karşı kaybetmiştir. Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu Baykal’a seçim hükümeti bakanlığı teklif etmiştir fakat Baykal bu teklifi kabul etmemiştir.  Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri’nden sonra meclisin en yaşlı üyesi olduğu için 17 Kasım 2015’te geçici olarak TBMM başkanlığı yapan Baykal, 2015 seçimlerinde CHP Antalya Milletvekili seçildi.

Baykal, evli ve iki çocuk babasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Siyasetçi GaflarıHalk TV Kimin?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.