Şık ve Kullanışlı: En İyi 10 Minimalist Dekorasyon Fikri

Dekorasyonda minimalist yaklaşım; minimum eşyayla en yalın, doğal ve göz yormayan renklerle derli toplu görünümün adıdır.
Şık ve Kullanışlı: En İyi 10 Minimalist Dekorasyon Fikri

Minimalist Dekorasyon Önerileri

Minimalizm 1960’da çıkmış bir akımdır. Fransızca minimumdan gelmiştir. Müzik, görsel, sanat, mimari, iç mimari, giyim ve dekorasyonda kullanılan bir anlayıştır. Şehirleşme, nüfus yoğunluğu, dükkanların rengarenk bağıran tabelaları, birbirinden bağımsız akan billboardlar insan gözünü hayli yormaktadır. Minimalist anlayış bu kargaşaya rahatlatıcı bir alternatif sunmaktadır. İnsanın kendini rahat ve huzurlu hissettiği tek yer evidir ve gün boyu bir an önce sokağın karmaşasından sıyrılıp evine ulaşmanın hayalini kurar. Minimalist dekorasyonun son yıllarda belki de popülerleşmesinin, tercih edilmesinin nedeni sade, yalın, ekonomik ve işlevsel  olmasıdır. Bu içeriğimizde sizler için dekorasyonda minimalist yaklaşımın felsefesine ve ev dekorasyonunda minimalist fikirlere yer vereceğiz. 

Minimalist Dekorasyon Öneri Listesi

SıraÖnerilerMaliyetÜrün
1. Ev dekorasyonunda iddiasız basit renkler tercih edinOrtaMobilya
2Dekorasyonunuzda niceliğe değil niteliğe önem verinDüşükDekorasyon
3Duvarlarınızı beyaza veya açık renklere boyayınDüşükBoya
4Evinizde küçük tasarım dokunuşları yaratınDüşükDekorasyon
5Beyaz perdelerle evinizde genişlik hissi yaratınOrtaPerde
6Doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar tercih edinYüksekMobilya
7Genel dekorasyonu vurgulayacak aksesuarlar kullanınOrtaAksesuar
8Evinizi bir bütün olarak tasarlayınYüksekMobilya
9Perdeleri hayatınızdan çıkarınDüşükPerde
10Aydınlatmada beyaz rengi tercih edinDüşükAydınlatma
Amazon
Fiyatlarını Gör
Minimalist
Dekorasyon Önerisi
Aradığın
Fiyatları Gör

1. Ev dekorasyonunda iddiasız basit renkler tercih edin

ev-dekorasyonunda-iddiasiz-basit-renkler-tercih-edin.jpg

Minimalist yaklaşım trendine göre sadelik ön plandadır. Evinizi minimalist bir anlayışla dekore etmek istiyorsanız, iddialı ve desenli kumaşlardan, aksesuarlardan ve mobilyalardan uzak durmalısınız. Perde, koltuk veya halı gibi eşyalarınızı açık ve basit renklerden seçmelisiniz. Birbirinden bağımsız ya da abartılı renkler minimalist dekorasyonda yer almayan unsurlardır. Tüm dekorasyonunuzu aynı rengin farklı tonları veya iki üç renk ile sınırlandırmalısınız. Eğer sık sık ev dekorasyonunuzu değiştirmiyorsanız tüm sezonları düşünerek hareket etmeniz sağlıklı olacaktır. Tek bir sıra dışı renk yanında daha nötr ve soft renklere yer verebilirsiniz. 

2. Dekorasyonunuzda niceliğe değil niteliğe önem verin

nicelige-degil-nitelige-onem-verinv.jpg

Ev dekorasyonunda minimalist bir anlayışı benimsiyorsanız, evinizde ihtiyacınız olmayan mobilya ve eşyaları bulundurmaktan vazgeçmelisiniz. Yaşam alanınızda sadece ihtiyacınızı karşılayacak eşyaların düzen ve nizam içerisinde bulunması bu anlayışın ilk kuralıdır. İşlevsel olarak kullanılmayan hiçbir eşyaya bu evde yer yoktur. Daha organize ve daha az kaotik bir ev için eşya satın alırken kullanışlı ve sürdürülebilir olanlara yatırım yapmalısınız. İlk etapta rafların ya da masaların üzerinde duran, fakat kullanmadığınız bütün fazlalıkları dolaplara kaldırarak işe başlayın. Sevdiğiniz bir-iki dekoratif aksesuar haricindeki her şeyi ortadan yok etmek konusunda mutlaka kararlı olun. 

3. Duvarlarınızı beyaza veya açık renklere boyayın

duvarlarinizi-beyaza-veya-acik-renklere-boyayin.jpg

Beyazın ferahlatıcı ve sakinleştirici etkisinden evinizin dekorasyonu konusunda da faydalanın. Taze ve ferah bir görüntü minimalist anlayışın belirgin unsurlarından biridir. Son birkaç yıldır popüler tasarım trendlerinden biri olarak da kabul edilen beyaz duvarlar, aynı zamanda minimalizmin yoğun olarak benimsendiği İskandinav ve Japon kültürlerinde de sıkça tercih edilmektedir. Evinize ekstra aydınlık katacak bu dekorasyon trendini, kullanacağınız farklı renkte eşyalarla ve tahta aksesuarlarla birlikte destekleyebilirsiniz. Minimalist ev dekorasyonu fikri sizin için bir yenilik ise, evinizde bulunan mobilyaları beyaza boyayarak işe koyulabilirsiniz. Duvarlarınız ve eşyalarınız beyazladıkça siz de yaşadığınız alana keyifle bağlanacaksınız. 

4. Evinizde küçük tasarım dokunuşları yaratın

evinizde-kucuk-tasarim-dokunuslari-yaratin.jpg

Minimalist anlayışa göre ev dekorasyonunda formül detaylarda gizlidir. Evinizdeki sadeliğe zarar vermeden küçük tasarım eşyalar ve objelerle yaşam dolu mekanlar yaratabilirsiniz. Tamamen tek renk bir koltuğun üzerine serilen göz yormayan bir koltuk örtüsü veya işlemeli bir yastık siz fark etmeseniz bile evinize zenginlik katan bir detay olacaktır. Tamamen sade döşenmiş mobilyaların yanında duran tasarım bir abajur veya farklı bir okuma koltuğu evinizin havasını birden değiştirebilir. 

5. Beyaz perdelerle evinizde genişlik hissi yaratın

beyaz-perdelerle-evinizde-genislik-hissi-yaratin.jpg

Felsefesinde yalınlık anlayışı hakim olan minimalizm, ev dekorasyonunda her zaman doğal ışıktan yararlanma amacındadır. Bu nedenle geniş pencereli evler bu dekorasyonun en belirgin şekilde uygulanabileceği mekanlardır. Pencereleriniz küçük olsa da, yarı şeffaf kumaştan yapılma beyaz perdeler evinize şık ve ferah bir hava katacaktır. Koyu renkli perdeler evinizin hem aydınlığına hem de ferahlığına engel olacaktır.

6. Doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar tercih edin

dogal-malzemelerden-yapilmis-mobilyalar-tercih-edin.jpg

Minimalist anlayışa göre ev dekorasyonunda, duvarların sadeliğine uyacak beyaz, gri, siyah, pastel ya da toprak tonlarını tercih etmeye çalışmalısınız. Çok göze batmayan masa ve sehpa gibi aksesuarlarla, ya da birkaç retro detayla hem sadelikten uzaklaşmamış olur hem de tarz sahibi bir stil yakalamış olursunuz. Evinizi dekore ederken som ağaç, ahşap ve metal gibi doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar tercih etmeniz gerekmektedir. Bu doğal malzemeler evinizin şık ve sade havasını destekleyerek hoş bir mekan algısı yaratacaktır. Ayrıca evinizde boş alanlar yaratarak, denge ve uyumu sağlamak bu anlayışın desteklediği bir fikirdir. 

7. Genel dekorasyonu vurgulayacak aksesuarlar kullanın

genel-dekorasyonu-vurgulayacak-aksesuarlar-kullanin.jpg

Yanlış bilinen doğrulardan birisi de; minimal bir anlayışla dekore edilmiş evlerde de dekoratif aksesuarlara yer oluşudur. Bu noktada temel olan aşırıya kaçmadan, genel dekorasyona vurgu yapacak şekilde seçilmiş aksesuarlar kullanmaktır. Mesela son zamanlarda koltuğun üstüne veya boş bir duvara küçük ve sık çerçeve asmak çok trendken, minimalist anlayış bir tane büyük ve etkili bir sanat eseri asmanın daha keyifli bir görünüm olduğunu savunur. Ayrıca minimalist dekorasyonda yeşillik kullanımı çokça tercih edilen bir uygulamadır. Küçük ağaçlar ve bitkilerle evinize taze bir hava katabilirsiniz.

8. Evinizi bir bütün olarak tasarlayın

evinizi-bir-butun-olarak-tasarlayin.jpg

Minimalizm ilkeleri arasında ev dekorasyonunda evi bir bütün olarak planlamak yatar. Tüm odalar, banyolar ve mutfak aşağı yukarı aynı devam etmelidir. Odalar arası renklerde sert bir geçiş minimalizm anlayışına oldukça ters bir uygulama olacaktır. Hızlı ve sert geçişler yorarken, yumuşak geçişler dengenin korunmasına yardımcı olur. Koridorlarınız ve antre bu noktada en belirgin mekanlardır. Odalar arası geçişlerde birbirine zıt renkler kullanmak abartı ve rüküş bir izlenim yaratacaktır. Her zaman sade ve aynı çizgide bir dekorasyon tüm temel için birleştirici olmalıdır. Tüm duvarları beyaza veya beje boyanmış bir ev sonrasında dekorasyon anlamında sizin için yol gösterici olabilir.

9. Perdeleri hayatınızdan çıkarın

perdeleri-hayatinizdan-cikarin.jpg

Çoğu evde güneş rahatsız edici etki yaratabiliyor. Minimalist dekorasyon anlayışına göre esasen perde kullanımı yer almıyor. Temiz görünen beyaz renkli pencerelerden gelen doğal gün ışığının ferahlık veren etkisi bu anlayışın en temelinde yer alan unsurlardan birisi. Fakat eğer perdesiz cam kullanmanın mümkün olmadığı aşırı güneş alan bir evde yaşıyorsanız yukarıda da bahsettiğimiz gibi açık renkli veya beyaz kumaştan perdeler tercih edebilirsiniz. Fakat konumuz itibariyle değinmemiz gereken konulardan biri de, gösterişli ve göz yoran perdelere minimal yaşamlarda yer olmaması. Beyaz, sade bir perde alanınıza tazelik ve ferahlık getirirken, diğer bir tercih  olan jaluziler alan genişlemesini sağlayacağı gibi modern bir görüntü elde etmenizin de kapılarını aralar. 

10. Aydınlatmada beyaz rengi tercih edin

aydinlatmada-beyaz-rengi-tercih-edin.jpg

Minimal yaşamın en kilit noktalarından biri de tahmin edileceği üzere aydınlatmadır. Güneşin tüm gücüyle evinize girmesine izin vermek iç huzurunuzu artıracaktır. Sarı aydınlatmalar, yatak odanızın başucu lambalarında ihtiyaç duyulanı size sağlarken, tavan aydınlatmalarında ortama kasvet katar. Bu yüzden tavan lambalarınızda beyaz rengi tercih etmeniz size daha çok verim sağlayacaktır.

Amazon
Fiyatlarını Gör
Ev
Dekorasyon Fikirleri
Aradığın
Fiyatları Gör
<

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.