Dejavu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dejavu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
12.06.201510:16

Size de sanki bu haberi daha önceden okuduğunuz hissi geldi mi? Eğer cevabınız evet ise dejavu oldunuz demektir. Peki dejavu nedir ve neden yaşanır? işte cevabı...

Haber güncelleme tarihi 18.09.2019 10:27

Devaju Nedir?

İnsanın daha önceden yaşadığı bir anı sanki tekrar yaşıyormuş hissine verilen isimdir. Aslen Fransızca olan dejavu kelimesinin genel anlamıyla bir rahatsızlık sayılmaz. Herkes dejavu olabilir. Ancak bunu çok sık yaşamak bir psikolojik rahatsızlığın göstergesi olabilir. Gönüllü denekler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda insan beynindeki sol alt lobun yaşadığımız olayları sadece ana hatlarıyla kayıt altına aldığı ve gelecekte aynı olaya benzer bir durumla karşılaşıldığı zaman, beynimizin o olayı öne çıkartıp sanki yaşanmışlık hissi verdiği ortaya çıktı. Uzmanlar genellikle 15-30 yaş aralığındaki kişilerin dejavu hissini yaşadığını vurguluyor.

devaju-nedir.jpg


Neden Dejavu Yaşanır?

Dejavunun neden yaşandığı hakkında birçok kişi farklı düşünceler söyler. Kimileri bu durumun reenkarnasyon ile ilgili olduğunu, kimileri de paralel evrendeki yaşantımız ilgili olduğunu söyler. İslami bilimciler dejavuyu ruhun daha önce yaşadıkları olarak açıklar. Bilim ise olaya kendi açısından bakar. Dejavu beyindeki hafıza sisteminin dejavu olduğumuz andaki zamansal uyumu ortaya çıkart. Yaşadıklarımız kısa süreli bellekten, uzun süreli belleğe atılırken ortaya çıkan bir problem sonucu dejavu yaşarız. Beyin attığı kısa süreki bellekten gelen anıları, uzun süreli bellekten geliyormuş gibi okur. Bunun sonucu olarak anı iki kez yaşıyormuş gibi hissederiz.

neden-dejavu-yasanir.jpg


Dejavu Kimlerde Daha Sık Görülür?

Bu durum her ne kadar şu an için açıklanamasa da şizofreni olan kişiler, anksiyete bozukluğu yaşayan kimseler ve depresyon içerisinde olan insanlar dejavuyu daha sık yaşar. Epilepsi hastaları için dejavu, nöbet habercisidir. Çünkü hastalar nöbet geçirmeden önce çoğunlukla dejavu olur.


Davajunun Nedenleri Nelerdir?

Beynin, yorgunluk hissi veya başka nedenlerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir. Ayrıca, beynin sağ lobu ile sol lobunun milisaniyeden daha küçük bir zaman farkı ile çalışmasından da kaynaklanabilir. Bir taraf diğer taraftan önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayın daha önce yaşanmış olduğu yanılsamasına kapılır. Bu durum sinir aksonlarındaki küçük bir sapmadan kaynaklanır. Yoğun miktarda alkol alımının ertesi sabahı (akşamdan kalma iken) gerçekleşme ihtimali yüksektir. Araştırmalara göre insanların %50'den fazlası hayatlarında en az bir kere déjà vu durumunu yaşamıştır. İnsanların çoğu bir süre sonra, en son ne zaman dejavu yaşadığını unutur.

davajunun-nedenleri-nelerdir.jpg


Dejavu Hakkında İlginç Bilgiler

1. Devaju Hissi Gün Boyu Sürebilir

Nadir de olsa bazı insanlarda dejavu ciddi bir sorun haline gelebilir. Gün boyunca dejavu hissi yaşayan Manchesterlı Lisa'nın bu probleminin temporal lob epilepsi adı verilen bir epilepsi türünden kaynaklı  olduğu ortaya çıkmıştır.

dejavu-hakkinda-ilginc-bilgiler.jpg


2. Dejavu Hafızayı Şaşırtabilir

Sık ve yoğun dejavu nöbetleri geçiren insanları inceleyen bilim insanları, sorunun beyinde temporal lob adı verilen bölge ile bağlantılı olabileceğini tespit etti. Buradaki sinir bağlantılarında olmaması gereken bir anda ateşleme olduğunda sahte bir anı ve yaşanmışlık hissi ortaya çıkıyor. Bilimsel olduğu söylenemeyecek diğer teorilere göre ise iki paralel evrenin çarpışması ya da reenkarnasyon nedeniyle dejavu hissi yaşanıyor.

dejavu-hafizayi-sasirtabilir.jpg


3. Geleceği Görebilme Hissi Yaratabiliyor

Yoğun bir dejavu, olacakları önceden görme hissi de yaratabilir. Bunun nedeni, hafıza sistemimizin geleceği öngörmemize yardımcı olan ve gerekli önlemleri almamızı sağlayan bir işlev de görmesidir. Böylelikle aynı hataları yeniden yapmamız engellenmiş olur ve gelecek adımı tahmin edebilir hale geliriz. Bazen dejavuda beynin birkaç bölgesi birden devreye girdiğinde duygular ve birikmiş görsel ipuçları da etkilenerek geleceği görme hissinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

gelecegi-gorebilme-hissi.jpg


4. Dejavunun Karşıtına Jamevu Adı Verilir

Jamevu (Jamais vu) bir şeyin tanıdık olduğunu bilip de ona karşı yabancılık hissine kapılmayı ifade eder. Örneğin, tanıdığınız birinin yüzüne bakarken birden size yabancı gelebilir. Aynı his, bir kelimeyi yazarken de ortaya çıkabilir; bildiğiniz kelime birden gözünüze yanlış gelebilir. Tanıdık bir kelimeyi anlamını yitirecek kadar tekrarladığınızda da bu kelime artık sadece bir ses yığını haline gelecek ve yabancılık hissi uyandıracaktır.

dejavunun-karsitina-jamevu.jpg


5. Dejavu Gençlerde Daha Yaygındır

Dejavu hissi gençlikte daha fazla hissedilir; ama bunun sayısı ayda birden fazla değildir. 40-50 yaşına gelindiğinde bu oran yarıya iner. 60'larınızda ise yılda bir kez veya daha azdır.

Önerilen İçerik;

 Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
36
93
4
13
5
200
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.