Kendisi Küçük Etkisi Büyük: Corona Virüsü Önlemenin İpuçları

Kendisi Küçük Etkisi Büyük: Corona Virüsü Önlemenin İpuçları
26.03.202014:30

Tüm dünyada giderek artış gösteren corona virüs her geçen gün küresel bir salgın halini alıdı. Bireylerin COVID-19 enfeksiyonuna yakalanmaması için alması gereken bir takım önlemler bulunuyor. Salgının bulaşmaması için alınması gereken önlemler!

Haber güncelleme tarihi 13.03.2021 13:26

Uluslararası alanda büyük bir salgın haline gelen corona virüsü, bireylerin üzerine düşen bazı görevleri yerine getirmesi durumunda ciddi ölçüde azalma göstermektedir. Bu kapsamda yapılması gereken tüm önlem ve ipuçlarını bu yazımda siz değerli okurlarım için derledim. 


Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Önlem! Önlem! Önlem! Hep dediğimiz gibi bu korkutucu virüsten korunmanın en etkili yolu şüphesiz bu olacak. İlk olarak 2019 yılının son çeyreğinde Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde pandemik ( bir kıta veya tüm dünya yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklar) bir vakaya dönüşen koronavirüs (Covid 19), şimdilerde 190'dan fazla ülkede 480.000'den fazla vaka sayısıyla korku saçmaya devam ediyor. Ülkemizde alınan tüm önlemlere rağmen 2.000'den fazla enfekte hastanın görüldüğü bu günlerde, her vatandaşın üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerekiyor. Evet evet hepimizin bu kapsamda koronavirüse karşı alması gereken önlemler var! Açıkcası bu salgını ciddiye almamak veya önemsememek büyük bir hata olacak. Bu sebeple kendi sağlığınız ve ülke sağlığı için COVID-19'a karşı önlem almanız şart! Şimdi siz değerli okurlarıma corona virüsü bulaşmasını önlemek için bazı ipuçlarından bahsedeceğim..

 • Evinizde kalın!
 • Ellerinizi sık sık yıkayın,
 • Öksürük ve hapşırma durumunda dirseğinizi kullanın,
 • Başkalarıyla temastan kaçının,
 • Kalabalıktan ve halka açık alanlardan uzak durun,
 • Kullanılmış peçeteleri derhal çöpe atın,
 • Mümkünse evinizden çalışın,
 • Yüzünüze dokunmaktan kaçının,
 • Ortak kullanım alanlarını sık sık temizleyin,
 • Zorunlu olmayan tüm seyahatlerden kaçının,
 • Herhangi bir sağlık kuruluşuna veya kliniğe gitmeden önce arayın, 
 • Hasta veya komplikayon riski varsa kendinizi izole edin, 
 • Herhangi bir hastalığınız varsa maske kullanın,
 • Olası bir COVID-19 vakasına karşı ALO 184'ü arayarak şikayetlerinizi belirtin.


Ellerinizi Düzenli Yıkayın!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Düzenli el yıkama, koronavirüs bulaşmasını önlemenin ana yollarından bir tanesidir. Çoğu mikrop ve virüslerin el temasıyla bulaştığını göz önüne alırsak, el temizliği hayatın her alanından bir hayli önemli bir noktaya sahiptir. Bu sebeple hem kendi sağlığınız hemde ülke sağlığı için her daim ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Öte yandan corona virüsü kapsamında bu virüsün bulaşmasını önlemek için minimum 20 saniye ellerinizi bol su ve sabun kullanarak dezenfekte etmelisiniz. 

Ellerinizi minimum 20 saniye bol su ve sabunla yıkamanız gerektiğini asla unutmayın. Eğer ki ellerinizi yıkamanız için su ve sabun kullanamıyorsanız, içeriğinde en az %60 alkol oranına sahip bir el dezenfektanı kullanabilirsiniz. Kısacası ellerinizi sabun veya el dezenfektanları ile yıkamanız, insanların temas ettiği alanlarda bulunan virüslerin yayılmasına engel olacaktır.

Neden? Ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı el dezenfektanlarıyla ovalamak, ellerinizde oluşabilecek virüslerin ölmesine neden olmaktadır.


Yüzünüze Dokunmaktan Kaçının!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Koronavirüs bulaşmasını önlemenin en etkili yollarından bir taneside, yüzünüze dokunmamak olacak. İnsanlar özellikle yıkanmamış veya farklı nesnelerle temas etmiş ellerini gözlerine, burnuna ve ağzına götürmekten kaçınmalıdır. Bu durum mikropların yayılmasını sınırlandırarak hastalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. 

Viral bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkan ve temas yoluyla kolayca bulaşabilen corona virüsü, birçok enfekte hastaya el temasıyla bulaştığı biliniyor. Bu durumun sebebe, eller gün boyunca birçok farklı yüzeye ve nesneye temas eder. Böylece virüs hızla yayılım gösteriri. Yapılan araştırmalar SARS-CoV-2'nin (coronavirus) belirli yüzeylerde 3 güne kadar kalabileceğini gösteriyor. Kısacası ellerinizi dezenfekte etmeden yüzünüze götürdüğünüzde, elinizde bulunan virüsler gözlere, buruna ve ağza kolaylıkla geçerek vücuda girebilir. 

Neden? Elleriniz gün içerisinde birçok farklı yüzeye ve nesneye dokur. Virüsler yüzeylerde ve nesnelerde rahatlıkla barınabilir. Tüm bunların yanında ellerinizi yüzünüze götürdüğünüzde gözleriniz, burnunuz veya ağzınız virüsü kolayca alacak. Bu da virüsün vicudunuza girerek sizi hasta etmesine neden olacak.


Çevrenizle Teması Sınırlandırın!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

İnsanlar özellikle şu dönemde başkalarıyla olan yakın temastan kaçınmaya dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle Türk toplumu olarak tokalaşma ve selamlaşma konusunda bir hayli istekliyiz ancak şu dönemde bu tür hareketlere ara vermemiz gerekiyor. Öte yndan yaşlılar, hastalar veya virüs belirtisi taşıyan kişilerle olan temasınızı ciddi ölçüde sınırlandırmanız gerekiyor. 

Yapılan araştırmalar koronavirüs bulaşmasını önlemenin en önemli ipuçları arasında öksürme, hapşırma veya tıksırma yapan kişilerle 6 metre uzakta durmanız gerektiğini gösteriyor. Bunun nedeni, bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, virüsü içeren küçük damlacıkların ağız veya burun yoluyla dışarı salınmasıdır. Sonrasında diğer insanlar bu damlacıkları soluyabilir ve damlacıkların içerebileceği olası virüse yakalanabilir.

Tüm dünyayı sarıp sarmalayan ve en son ülkemizde de görülen koronavirüsten korunmanın en etkili yolu, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaları yakından takip ederek ciddiye almak olacak. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından halka bildirilen corona virüsü tedbirleri arasında;

 • İşlerinizi evinizden halletmek,
 • Dışarı çıkmamak (#evdekal),
 • 65 yaş ve üstü bireylerin sokağa çıkmasını engellemek,
 • Okul ve eğitim kurumlarının belirtilen süre zarfında kapatılması,
 • Bar, restoran ve toplu alanların süresi olarak kapatılması,
 • İnsanların toplandığı alanları engellemek

Yukarıda belirttiğim durumlar, Sağlık Bakanlı tarafından corona virüse karşı alınmış en etkili kararlar arasında yer almaktadır. Bu kararlar özellikle aşağıda da belirteceğim sağlık sorunlarına sahip kişilerin COVID-19'a yakalanma riskini önemli ölçüde etkilemektedir. Koronavirüs risk grubunda yer alan bireler arasında:

 • Kalp Hastaları
 • Akciğer Hastaları
 • Şeker Hastaları
 • Kanser Hastaları

Daha yüksek risk altındaki kişilerin evde kalarak ekstra önlemler alması önerilmektedir. Örneğin kanser hastası olan bir bireyin, tedavisi için yapması gereken tüm detayları ilgili sağlık kuruluşuyla iletişime geçerek öğrenmesi gerekmektedir. 

Neden? Koronavirüs enfeksiyonunun bir viral enfeksiyon olduğunu ve bulaşıcı salgın hastalıklar arasında yer aşdığını bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bu sebeple kendi sağlığınız ve ülke sağlığı için çevrenizle yakın temastan kaçınmanız şart!


Hastaysanız Evinizde Kalın!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Yapılan araştırmalar covid-19 yani corona virüsünün 65 yaş ve üstü hastaları daha çok etkilediğini gösteriyor ancak tüm bunların yanında genç bireylerinde bu virüse karşı son derece dikkatli olması gerekiyor. Özellikle hiçbir yaş sınırlandırması gözetmeksizin bazı hastalıklara sahip bireylerin koronavirüs enfeksiyonuna karşı ciddi risk grubunda olabileceğini hatırlatmak isterim. Koronavirüs risk grubunda olan bireyler arasında;

 • Solunum hastalıkları,
 • Bağışıklık sistemine bağlı hastalıklar,
 • Akciğer hastalıkları,
 • Yüksek tansiyon,
 • Diyabet

Yukarıda belirtilen durumlar, corona virüsün yalnızca yaşa bağlı olmadığını bir kez daha göstermektedir. Genellikle çoğu bireyin hafif-orta semptomlarla atlattığı bu enfeksiyon, belirtilen hastalık türlerine sahip bireylerin daha çok dikkat etmesi gerektiğini gösteriyor.

Neden?Belirtilen hastalıklara sahip olun ya da olmayın, evinizde kalarak ve başkalarıyla temastan kaçınarak kendinizi covid-19'a karşı izole edebilirsiniz. Eğer koronavirüs veya gribal enfeksiyona sahip olup olmadığınız konusunda emin değilseniz, aynı şekilde evinizden asla ayrılmayın.


Zorunlu Olmadıkça Seyahate Çıkmayın!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Corona virüsü bulaşmasını önlemenin ipuçları arasında yer alan bu durum, özellikle yurt dışına giden bireylerin ciddi risk grubunda yer aldığını gösteriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da belirttiği gibi zorunlu bir durum olmadıüı sürece yurt dışı seyahatlerinizi iptal edin. Öte yandan yurt dışından Türkiye'ye dönen vatandaşlarımızın son 14 gün kuralına uyarak kendilerini izole etmesi gerekiyor. Covid-19 kapsamında yapılan araştırmalar bireylerin bu salgından uzak kalması için;

 • Çin
 • İran
 • İspanya
 • İtalya
 • Güney Kore
 • Avrupa'nın çoğu ülkelerine gerçekleştireceğiniz seyahatleri iptal etmenizi ön görüyor. Virüsün bulaşmasını engellemek için bu ülkelere giden bireylerin 14 gün kuralını yerine getirmesi son derece önemli!

Neden?Koronavirüs salgınının hızla tüm dünyaya yayılmasının en büyük sebebi, kuşkusuz seyahat olarak görünüyor. Özellikle hastalığın dünyaya yayılmasına sebep olan Çin, İtalya,İran ve İspanya, aradan geçen bir kaç ayın ardından 197 ülkede covid-19 vakasının görülmesine sebep olmuştur. Bu sebeple seyahat planlarınızı en ileri tarihe kadar ertelemenizde fayda var!


Evinizi Kontrol Altına Alın!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Bireylerin koronavirüs bulaşmasını önlemek için evlerinde kalması gerektiği hem Sağlık Bakanlığı hemde Dünya Sağlık Örgütü tarafından defalarca dile getiridi. Peki evde kalmak ne anlama geliyor? Öncelikle evinizde kalarak bu virüse karşı kendinizi izole edebileceğinizi söylemek istiyorum. Öte yandan evinizde almanız gereken bazı önlemler olacak. Bunlar arasında en önemlisi evinizde ki tüm alanların temiz tutulması! Özellikle sıkça kullanılan lambalar, tezgahlar, kapı kolları ve musluklar her daim dezenfekte edilmeli. Bunu yapmak için su ve beraberinde ev tipi deterjanlar kullanabilirsiniz. Aynı zamanda dezenfektanlar kullanmanızda da fayda var. Koronavirüs enfeksiyonuna karşı evinizde alacağınız önlemler arasında;

 • Kalabalık odalardan kaçını,
 • Mümkünse farklı bonya ve tuvaletleri kullanın,
 • Ortak kullanım alanlarında maske kullanınj,
 • Evinizi dezenfekte ederken eldiven kullanın,
 • Bir odada sayıca fazla bireyle kalmayın,
 • Ev halkıyla yiyecek ve içecek paylaşımına girmeyin. (aynı bardak, ısırılmış kek vs.)

Neden? Koronavirüs enfeksiyonunun insandan insana kolayca bulaştığını defalarca dile getirdim. Hal böyle olunca hem ailenizin hemde kendi sağlığınızı tehlikeye atmamak için evinizi kontrol altına almanız gerekiyor!


İş yerinizi Kontrol Altına Alın!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Koronavirüs bulaşmasını engellemenin en etkili yolu, alınacak önlemlerden geçiyor. Bu kapsamda ister işveren olun isterseniz çalışan olun üzerinize düşen görevleri bir bir yerine getirmeniz gerekiyor. Bunu hem kendi sağlığınız hemde ülke sağlığı için yapın! İşte corona virüsü kapsamında iş yerlerinde alınacak önlemler arasında;

 • Tüm yüzeyleri düzenli olarak temizleyin ve dezenfekte edin
 • Poster, broşür ve uyarı levhalarıyla tüm çalışanları düzenli el yıkmaya teşvik edin,
 • Covid-19 belirtilerine sahip olduğunu düşündüğünüz kişilerin derhal evde kalmasını ve 184 ALO koronavirüs Danışma Hattı ile iletişime geçmesini söyleyin, 
 • Mümkün olduğunca yüz yüze toplantılardan ve konferanslardan kaçının, 
 • Mümkün olduğunca çalışanların evden çalışmasını sağlayın (bkz. biz)

Neden? Salgın hastalıklar arasında yer alan koronavirüs, solunum yolu ve yüzey temasıyla kişiden kişiye kolayca bulaşabilmektedir. Bu sebeple iş yerlerinde tüm çalışanların virüse karşı ciddi önlemler alması gerekiyor.


Yüz Maskesi Kullanın!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Solunum yoluna bağlı olarak insandan insana kolaylıkla geçebilen koronavirüs, özellikle son zamanlarda vatandaşları maske takmaya sürükledi. Tüm bunların yanında birçok birey yüz maskelerini nasıl ve ne zaman kullanması gerektiğini bilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamalar, özellikle öksüren, hapşıran veya COVİD-19 olduğundan şüphelenen bireylerin maske kullanması gerektiğini söylüyor. Öte yandan corona virüs bulaşmasını önlemek için yüz maskeleriniz doğru ve uygun zamanda kullanmanız gerekiyor. Durumu daha anlaşılır hale getirmek için:

 • Maskeyi yüzünüze takmadan önce ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın,
 • Maskenin burun ve ağzınızı kapattığından ve yüzünüz ile maske arasında boşluk olmadığından emin olun,
 • Maskeyi takarken etrafınıza dokunmaktan kaçının,
 • Tek kullanımlık maskeleri tekrardan kullanmayı denemeyin,
 • Maskeniz nemli hale gelidiğinde onu çıkartarak değiştirin,
 • Maskenizin ön yüzeyine dokunmak yerine arkadaki iplerini kullanarak çıkartın,
 • Kullanılmış maskeleri hemen kapalı bir çöp kutusuna atarak ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın.

Neden? Doğru maske kullanımı, solunum yolula diğer bireylere kolayca geçebilen COVID-19 enfeksiyonuna karşı adeta kalkan görevi göstermektedir. Bu sebeple herhangi bir hastalık şüphesi olan bireylerin maske kullanması son derece önemlidir.


ALO 184 SABİM Korona Danışma Hattı!

Corona Virüsü Bulaşmasını Önlemenin Yolları

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, Türk vatandaşlara koronavirüs danışma hattı hizmeti verileceği açıklanmıştı. Özellikle bazı semptomlara (ateş, öksürük, vb.) sahip bireylerin hastaneye gelmek yerine corona virüsü danışma hattı arayarak şikayetlerini belirtmesi kararı alınmıştı. Türkiye'yi etkisi altına alan ve siz değerli vatandaşların tüm şikayet ve önerilerine kulak veren ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletiim Merkezi (SABİM) Korona Danışma Hattı'nı arayabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Koronavirüs ve Grip Arasındaki Fark Nedir?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
108
29
13
21
4
46
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.