Çok Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları Neler?

Hemen hemen herkes uykuyu sever, çok fazla uyumanın bizi dinlendirdiğini bize iyi geldiğini düşünsekte aslında çok uyumanın birçok zararı bulunuyor.
Çok Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları Neler?

Uyku, insan sağlığı için hayati öneme sahip bir ihtiyaçtır. Vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için yeterli ve kaliteli bir uyku şarttır. Ancak bazı insanlar, özellikle de yoğun çalışma temposu veya stresli yaşam koşulları nedeniyle yeterli uyku alamamaktan şikayet ederken, diğerleri ise fazla uyku almanın sağlıklı olduğunu düşünürler. Ancak ne yazık ki, fazla uyku da uyku eksikliği kadar zararlı olabilir. Bu yazımızda çok fazla uyumanın zararlarından bahsedeceğiz.

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Yetişkin bir birey günde 7 ile 9 saat arası uyumak zorundadır. Bilim adamlarına göre (14-17) yaş arası çocuk ve ergenler 10 saat uyumaları gerekmektedir. Bu saat aralıklarından daha fazla uyuyan kişinin çeşitli sağlık sorunları yaşaması mümkün olabilir. Her gün düzenli bir uyku sizin güne enerjik ve dinamik başlamanızı sağlamaktadır.

1. Depresyonu Arttırır

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Çok fazla uyuyanlarda depresyon riskini daha fazla arttırdığı ortaya konulmuştur. Özellikle genç kızlarda görülen depresyon sorunu fazla uyumaları sonucunda daha da büyük bir sorun haline gelebilmektedir.

2. Zekâda Gerileme Meydana Gelir

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Yapılan araştırmalarda çok fazla uyumanın, beyin fonksiyonlarında kötüleşmeye yol açtığını ve zekâlarında da iki yıl yaşlanmaya sebep olduğu ortaya konmuştur.

3. Obeziteye Neden Olur

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Uzun süre uyumak, hatta saatlerce uyumak sağlığa zararlıdır. Gerekenden fazla uyumanın neden olduğu bir diğer hastalık ise obezitedir. 2010 yılında bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre fazla uyumanın obezite ve şeker hastalığına neden olacağı öne sürülmüştür.

4. Baş Ağrısına Sebep Olur

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Her gün fazla uyumanın bir diğer yol açtığı sorun ise baş ağrısıdır. Beyinde bulunan nörotransmitterların dalgalanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

5. Hamileliği Zorlaştırır

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmaya göre, 9 ila 11 saat arası uyuyanların, 7 ile 8 saat arası uyuyanlara göre daha riskli oldukları ortaya konmuştur.

6. Şeker Hastalığı Riskini Arttırır

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Yapılan araştırmalara göre sekiz saatten fazla uyuyan kişilerde, şeker hastası olma olasılığı yüzdesi fazla olduğu ortaya çıkmıştır.

7. Fazla Kilo Almanızı Sağlar

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Yine araştırmalara göre 9 ile 10 saat arası uyuyanlar kişiler kilo almaya daha yatkındırlar. Bunun en büyük sebebi yenilen besinin herhangi bir egzersiz yapılmadan vücut içerisinde enerji yerine yağa dönüşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

8. Kalp Hastalıklarına Yol Açar

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Kardiyoloji birliğinin yaptığı araştırmaya göre, sekiz ve daha fazla saat uyumak kalpte bir takım sorunlar yaratabilir. Fazla uyumak kalp hastalıklarına yol açmasının yanı sıra nefes darlığı gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle uyuduğunuz yerin temiz bir havaya sahip olduğundan emin olun.

9. Erken Ölüme Sebep Olabilir

Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

Son yapılan araştırmalara göre, normalden daha az yada daha çok uyuyan kişilerde herhangi bir sebepten dolayı ölümlerde artış gözlemlenmiştir. Bu araştırma 2014 yılında bilim adamları tarafından yapılmış ve onaylanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kaç Saat Uyumalıyız?Kolay Uyumanın Yolları

Kaç saat uyku sağlıklıdır?

Yetişkinler genellikle günde 7-9 saat uyku ihtiyacı duyarlar. Ancak herkesin uyku ihtiyacı farklıdır. Bazı insanlar daha az uykuyla da sağlıklı hissedebilirler, bazıları ise daha fazla uyku gerektirebilirler.

Ne kadar fazla uyku sağlıksızdır?

Genellikle günde 9 saatten fazla uyumak sağlıksız kabul edilir. Fazla uyku, kalp hastalığı, obezite, diyabet, depresyon ve hatta erken ölüm riskini artırabilir.

Neden çok uyumak zararlıdır?

Uyku, vücudumuzun kendini yenilemesi, beynin işleyişini düzenlemesi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlamak için önemlidir. Ancak fazla uyku, sağlıklı uyku kalitesini bozabilir ve vücutta bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Çok uyumak depresyon belirtisi midir?

Evet, bazı durumlarda fazla uyku depresyonun bir belirtisi olabilir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Depresyonun belirtileri arasında uykusuzluk veya uykuya dalmakta zorluk da yer alabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.