Cinsel İlişki Sırasında Kasılmayı Engellemenin Yolları

Cinsel İlişki Sırasında Kasılmayı Engellemenin Yolları
04.07.201511:24

Cinsel ilişki sırasında kasılma vajinismus olarak adlandırılır. Vajinismusun belirtileri nelerdir, neden olur ve tedavisi nasıldır? Cinsel ilişki sırasında kasılma nasıl önlenebilir?

Haber güncelleme tarihi 08.08.2018 16:25

Cinsel İlişki Sırasında Kasılma (Vajinismus) Nedir?

Kişinin istediği halde ilişkiye girememe durumuna vajinismus (cinsel ilişki sırasında kasılma) denir. Kişinin istemesine rağmen iradesi dışında korkudan kaynaklı olarak ilişkinin gerçekleşememesidir. Kimi zaman vajinismusu olanlar ilişkiye girebilirler fakat bu ilişki kasılmalardan dolayı onlar için ağrılı gerçekleşmektedir. Cinsel ilişki sırasında kasılmanın kimi korkulara dayandığı bilinmektedir. Bunlar:

  • İlişki sırasında acı olacağının sanılması
  • İlişki esnasında kilitlenmenin gerçekleşebileceğine inanılması

Vajinismus hastalarında vajinal duvarı oluşturan kaslar çok güçlü olduğu için kasıldıklarında bir serçe parmağının vajinaya girmesi bile mümkün değildir. Bu savunmak amacıyla tamamen refleks olarak ortaya çıkar. Vajinismus cinsel ilişkiye hazır ve istekli olan kişide cinsel ilişki esnasında ortaya çıkar, ön sevişmede kişi herhangi bir problem yaşamaz. Ancak bu durum birkaç defa tekrarlandığında kişi artık cinsel ilişkiden soğumaya başlayacaktır.

vajinismus.jpg

Vajinismusun görüldüğü kişiler:

  • Her yaş grubunda görülebilir.
  • Cinsellik hakkında yanlış bilgi bulunması durumunda görülür.
  • Çözülebilir bir problem olduğuna inanmayan ve yardım almayan kişilerde görülür.

 


Vajinismusun Tedavisi Nasıl Olur?

Kişiye yönelik tedavi olmalıdır. Kişinin neden korktuğu ve endişesinin neden kaynaklandığı sorgulanmalıdır. Daha sonra bu düşüncelerinin yanlış olduğu anlatılmalı ve kişinin korkusunu yenmesi sağlanmalıdır. Kişi kendi kendine bu durumu çözmeye çalışmamalıdır. İradeniz dışında geliştiği için eşinizle aranızın bozulmaması ve kendinize olan özgüveni kaybetmemeniz için doktor yardımı almalısınız. Genellikle 3-4 görüşmeden sonra bu sorun çözülmektedir.

 


Vajinismus Problemi Olan Kişiye Eşi Nasıl Davranmalı?

cinsel-iliskide-kasilma.jpg

Öncelikle kişinin isteği dışında geliştiği ve bunun tedavi edilebileceği bilinmeli, duruma anlayış gösterilmelidir çünkü bu bir hastalık değildir, reflekstir ve doktor yardımından sonra düzelecektir. 

NeOldu.com / Cinsel Sağlık İçeriği

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
335
30
9
100
25
7
290
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.