Okuyanları Şaşırtan Çiçeklerin Bilinmeyen Özellikleri

Okuyanları Şaşırtan Çiçeklerin Bilinmeyen Özellikleri
23.05.201519:15

Bahar geldiğinde her yerde açan çiçeklerin birbirinden farklı anlamları vardır. İşte çiçeklerin bilmediğimiz yönleri ve özellikleri...

Haber güncelleme tarihi 27.03.2023 09:45

Çiçeklerin Özellikleri

Çiçekler, doğanın en güzel eserlerinden biridir. Yüzyıllar boyunca, çiçek çeşitleri dünyadaki hemen hemen her medeniyet tarafından güzelliğin nesneleri oldu. Sizler için çiçeklerin bilinmeyen özelliklerini derledik.

İşte okuyanları şaşırtacak, çiçeklerin birbirinden ilginç özellikleri

1. Açelya

Çiçeklerin Özellikleri

Anavatanı Kuzey Amerika ile Asya’nın tepelik bölgeleri olan bu bitkilerin çoğu ormanlarda, kayalık akarsu kıyılarında, bataklık ve gölge yerlerde yetişir. Açelyanın yılda bir defa çiçeklenir. Güneşi pek sevmez, pencere kenarı gölgelik yerler koyulmalıdır. Akşamları su dökülmelidir. Toprak olarak funda toprağı kullanılmalı.

2. Afrika Menekşesi

Çiçeklerin Özellikleri

Anavatanı Tanzanya'dır. Afrika menekşesinin mor, pembe ve beyazın her tonunda çiçekleri bulunmaktadır. yıl boyunca çiçekli olarak kalabilir. Doğrudan güneş ışığın olduğu yerde ve öğlen güneşin oldu yerlerde buldurmamak gereklidir. Nemli toprağı sever. Bitkiyi sulaması yapılırken suyun yapraklara değmemesi gereklidir. Üretimi tohum, çelik, ayırma ile yapılır.

3. Amber Çiçeği

Çiçeklerin Özellikleri

Amber çiçeği, ebegümecigiller familyasındandır. Yazları sıcak iklimlerde yetişmektedir. tohumları C vitamini içermektedir. Toprağı nemli, sıcak yerde yetiştirmelidir. Üretimi genelde tohumdan yapılmaktadır. Tohumları torf perlit karışımı toprak içinde çimlenmektedir.

4. Aslanağzı Çiçeği

Çiçeklerin Özellikleri

Aslanağzı, Plantaginaceae familyasına ait, Antirrhinum cinsinden tek yıllık otsu bitki türlerinin ortak adı. Boyu 40-80 cm’e kadar çıkabilir. Lavanta, portakal, pembe, sarı, kırmızı, beyaz gibi farklı renklerde, salkım biçiminde çiçekleri vardır. Tohumdan üretim yapılır. aslanağzı tohumu 20-30˚C sıcaklık torf içinde ekilmelidir

5. Atlas Çiçeği

Çiçeklerin Özellikleri

Atlas çiçeği familyası Kaktüsgiller'dir. En çok bilinen adı Epiphyllum'dır. Genelde ev süs bitkisi olarak yetiştirilir. Direk güneş alan yerlerde yetiştirilmemelidir. Pencere yakın yerlerde veya pencere kenarlarında balkonda hafif rüzgar, esinti alan yerlerde yetiştirilmesi daha doğru olur.

6. Altın Çanak Çiçeği

Çiçeklerin Özellikleri

Altın Çanak Çiçeği (Forsythia) Zeytingiller ailesindendir. Anavatanı Kore’dir. Çiçekleri ilkbaharda açmaya başlar. Boyu 2-4 m bulabilir. Sonbaharda çelikten üretimi yapılabilir.

7. Çin Gülü

Çiçeklerin Özellikleri

Japon gülü ya da diğer adıyla Çin gülü (Hibiscus rosa-sinensis), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından Doğu Asya kökenli saksı ve bahçe süs bitkisi türü. Latince adı “Çin gülü” anlamına gelse de Türkçede kullanılan “Japon gülü” adı çiçekçilerde ve halk arasında çok yaygındır. Ankara ve İstanbul gibi bölgelerde saksılarda yetiştirilen bitki, Akdeniz ve Ege sahillerinde bahçelerde yaygın biçimde görülür.

8. Avize Çiçeği

Çiçeklerin Özellikleri

Avize Çiçeği kireçli, geçirgen, kumlu toprağı sever. özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Ama fazla yağışlardan oluşan köklerde biriken sular hastalık yaratabilir. Zaman içerisinde kuruyan yapraklar temizlenmelidir.

9. Bodrum Papatyası

Çiçeklerin Özellikleri

Bodrum papatyası çiçek renkleri mavi, mor, pembe, san ya da krem olabilir. Tohumdan üretimi mart ayı, ilkbahar ekilmesi için uygundur. Tohum ekilen toprağın nemli kalması çok önemlidir.

Benzer İçerik Önerileri
Çiçeklerin Anlamları Nelerdir?Servet Değerinde Olan Dünyanın En Pahalı 6 Çiçeği
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
133
202
652
120
120
90
711
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.