Çiçeklerin Bilinmeyen Özellikleri

Çiçeklerin Bilinmeyen Özellikleri
23.05.201519:15

Bahar geldiğinde her yerde açan çiçekler bize ister istemez bir mutluluk verir. Sanki içimizdeki sevinç onlarla birlikte açmıştır. Adeta bizi sebepsiz yere gülümsetmek görevleridir. Çiçeklerin bilmediğimiz yönlerini öğrenmeye hazır mısınız?

Haber güncelleme tarihi 04.02.2020 10:16

Çiçekler, doğanın en güzel eserlerinden biridir. Yüzyıllar boyunca, çiçek çeşitleri dünyadaki hemen hemen her medeniyet tarafından güzelliğin nesneleri oldu. Sizler için çiçeklerin bilinmeyen özelliklerini derledik. İşte çiçeklerin özellikleri şunlardır;


1. Açelya

Anavatanı Kuzey Amerika ile Asya’nın tepelik bölgeleri olan bu bitkilerin çoğu ormanlarda, kayalık akarsu kıyılarında, bataklık ve gölge yerlerde yetişir. Açelyanın yılda bir defa çiçeklenir. Güneşi pek sevmez, pencere kenarı gölgelik yerler koyulmalıdır. Akşamları su dökülmelidir. Toprak olarak funda toprağı kullanılmalı. 

acelya.jpg


2. Afrika Menekşesi

Anavatanı Tanzanya'dır. Afrika menekşesinin mor, pembe ve beyazın her tonunda çiçekleri bulunmaktadır. yıl boyunca çiçekli olarak kalabilir. Doğrudan güneş ışığın olduğu yerde ve öğlen güneşin oldu yerlerde buldurmamak gereklidir. Nemli toprağı sever. Bitkiyi sulaması yapılırken suyun yapraklara değmemesi gereklidir. Üretimi tohum, çelik, ayırma ile yapılır.

afrika-meneksesi.jpg


3. Amber Çiçeği

Amber çiçeği, ebegümecigiller familyasındandır. Yazları sıcak iklimlerde yetişmektedir. tohumları C vitamini içermektedir. Toprağı nemli, sıcak yerde yetiştirmelidir. Üretimi genelde tohumdan yapılmaktadır. Tohumları torf perlit karışımı toprak içinde çimlenmektedir.

amber-cicegi-001.jpg


4. Aslanağzı Çiçeği

Aslanağzı, Plantaginaceae familyasına ait, Antirrhinum cinsinden tek yıllık otsu bitki türlerinin ortak adı. Boyu 40-80 cm’e kadar çıkabilir. Lavanta, portakal, pembe, sarı, kırmızı, beyaz gibi farklı renklerde, salkım biçiminde çiçekleri vardır. Tohumdan üretim yapılır. aslanağzı tohumu 20-30˚C sıcaklık torf içinde ekilmelidir

aslanagzi-cicegi.jpg


5. Atlas Çiçeği

Atlas çiçeği familyası Kaktüsgiller'dir. En çok bilinen adı Epiphyllum'dır. Genelde ev süs bitkisi olarak yetiştirilir. Direk güneş alan yerlerde yetiştirilmemelidir. Pencere yakın yerlerde veya pencere kenarlarında balkonda hafif rüzgar, esinti alan yerlerde yetiştirilmesi daha doğru olur.

atlas-cicegi-001.jpg


6. Altın Çanak Çiçeği 

Altın Çanak Çiçeği (Forsythia) Zeytingiller ailesindendir. Anavatanı Kore’dir. Çiçekleri ilkbaharda açmaya başlar. Boyu 2-4 m bulabilir. Sonbaharda çelikten üretimi yapılabilir.

altin-canak-cicegi .jpg


7. Çin Gülü 

Japon gülü ya da diğer adıyla Çin gülü (Hibiscus rosa-sinensis), ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından Doğu Asya kökenli saksı ve bahçe süs bitkisi türü. Latince adı “Çin gülü” anlamına gelse de Türkçede kullanılan “Japon gülü” adı çiçekçilerde ve halk arasında çok yaygındır. Ankara ve İstanbul gibi bölgelerde saksılarda yetiştirilen bitki, Akdeniz ve Ege sahillerinde bahçelerde yaygın biçimde görülür.

cin-gulu .jpg


8. Avize Çiçeği

Avize Çiçeği kireçli, geçirgen, kumlu toprağı sever. özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Ama fazla yağışlardan oluşan köklerde biriken sular hastalık yaratabilir. Zaman içerisinde kuruyan yapraklar temizlenmelidir.

avize-cicegi.jpg


9. Bodrum Papatyası

Bodrum papatyası çiçek renkleri mavi, mor, pembe, san ya da krem olabilir. Tohumdan üretimi mart ayı, ilkbahar ekilmesi için uygundur. Tohum ekilen toprağın nemli kalması çok önemlidir.

bodrum-papatyasi.jpg

Önerilen İçerik: Çiçeklerin Anlamları Nelerdir?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
135
526
100
100
81
351
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.