Çiçeklerin Anlamları Nelerdir?

Çiçeklerin Anlamları Nelerdir?
21.11.201513:19

Birbirinden farklı renklerde ve çeşitlerde bulunan çiçeklerin birçok anlamı bulunmaktadır. Çiçek göndermek istediğiniz kişilere, uygun çiçeği anlamlarını öğrenerek seçebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 20.06.2021 14:24

Çiçeklerin Anlamları Nelerdir?

Kır ve bahçede bitki olarak yetişen çiçekler, birbirinden farklı şekillerde meydana gelmektedir. Her çiçeğin bir yapısı, şekli, görünümü ve kokusu vardır. Bazı çiçekler kokuları ile insanları büyülerken, bazı çiçekler ise görünümleri ile kendine hayran bırakıyor.

Birbirinden farklı güzelliklere ve kokulara sahip olan çiçekler, anlamlarıyla da etkisini gösteriyor. Her çiçek farklı anlamlar taşımaktadır. Aynı isimde olan çiçekler dahi renkleri farklı olduğu için farklı anlamlara sahiptir. Her çiçeğin anlamı hediye edilme amacını açıklamaktadır. 

Çiçekler genellikle insanların sevdikleri kişilere gönderdikleri şık hediyeler olarak adlandırılmaktadır. İnsanlar sevdiklerine mutlu etmek amacıyla çiçek alır ya da gönderirler. Sevdiklerine duygularını ifade etmek amacıyla hediye edilmektedir. 

Tabi ki sadece sevgi belirtmek amaçlı gönderilmemektedir. Çiçekler aynı zamanda tebrik ve kutlama anlamıyla da gönderilmektedir. Kimi zaman sevgiliye duygularını ifade etmek amaçlı gönderilirken, kimi zaman doğum günü kutlamak, yeni bir işi tebrik etmek ve özel günleri taçlandırmak amaçlı kullanılmaktadır. Peki hangi çiçekler neyi temsil ediyor? işte çiçeklerin anlamları...

cicek.gif


1. Beyaz Gül - Masumiyet 

Beyaz gül masumiyeti, saflığı ve temizliği ifade etmektedir. Genellikle evlilik teklifi edecek erkekler beyaz gülleri seçmektedir. Beyaz gülü alan erkek evlilik teklifine doğru yol almaktadır fakat günümüzde kızlar evlilik teklifi için bir beyaz güle ''kanmıyor'' artık.

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-003.jpg


2. Kırmızı Gül - Aşk

Kırmızı gül aşkı ifade etmektedir. Aşk ifade eden evrensel bir sembol haline gelmiştir. Aşkını itiraf etmeye çalışan erkekler genellikle ilk olarak kırmızı gülden faydalanırlar. Aynı zamanda 14 Şubat sevgililer gününde neredeyse ''gül katliamı'' yapılır. Kırmızı gül alanı olmayan kadınlar kırmızı gülden nefret ederler. Tüm erkekler aşık oldukları kadınlara kırmızı gül hediye ederler.

 ciceklerin-anlamlari-nelerdir-004.jpg


3. Pembe Gül - Gönlüm Senindir

''Pembe gönlüm sende'' diye kızların gönlünü fethetmeye çalışan erkeklerin yardımına koşan güldür. Zarifliği ve güzelliği ile kıyamayabilir, dalında kalmasını düşünebilirsiniz. 

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-005.jpg


4. Sarı Gül - Sıcak, Sevgi

Sarı güllerden 18. yüzyıla kadar Avrupa'nın haberi olmamış fakat Türkiye' de ''parti simgesi'' bile olmuştur. Sıcaklık ve sevgiyi temsil etmektedir. 

sari-gul-001.jpg


5. Mavi Gül - Gizem

Gizemi ve esrarengizliği temsil etmektedir. İmkansız olanı ve elde edilemeyeni ifade etmektedir. Sanırım gizemli bir şekilde imkansız olan aşkınıza göndermeniz bu gülün durumunu anlatabilir ve ''boşa yaşamamasını'' sağlayabilirsiniz.

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-007.jpg


6. Beyaz Karanfil - Temizlik, Saflık

Saflığı ve temizliği ifade etmektedir. 

ciceklerin-anlamlari-nelerdir.JPG


7. Kırmızı Karanfil - Sevgi

Sevgiyi temsil eden kırmızı karanfil, genellikle seçim zamanı siyasi partilerin herkesin eline zorla tutuşturdukları ve hatta insanların üzerine attıkları çiçeklerdir. Bu siyasi partilerin ''halkı çok sevdiğini'' gösteriyor sanırım. 

kirmizi-karanfil.jpg


8. Pembe Karanfil - İçtenlik

Pembe karanfil içtenliği ifade etmektedir. Pembe çiçekler her zaman zarif ve sevimlidir. 

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-009.jpg


9. Sarı Karanfil - Hüzün

Sarı karanfil hüznü ifade etmektedir. 

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-010.jpg


10. Beyaz Lale -Saflık Temizlik

Beyaz renk her zaman saflık ve temizliği temsil eder. Bu sebeple beyaz çicekler saflığın ve temizliğin sembolüdür.

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-014.jpg


11. Kırmızı Lale -Seni Seviyorum

Kırmızı aşkın rengidir. Kırmızı renkte bulunan çiçekler ise aşkı ifade etmektedir. Bu aşk illa sevgiliye duyulan aşk değildir. Anne, baba ve çocuğunuza duyduğunuz aşk olabilir. Bu yüzden seni seviyorum demek istediğiniz kişilere kırmızı lale alabilirsiniz. 

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-013.jpg


12. Pembe Lale -Anlayış

Anlayışı ifade eden bir çiçeğin olması hoş bir durum. Temennimiz herkes birbirine anlayışlı olsun ve bu çiçek insanlara örnek olsun.

pembe-lale.jpg


13. Sarı Lale -Gerginlik

Bir çiçeğin gerginliği ifade etmesi ne kadar ilginç değil mi? 

sari-lale.jpg


14. Beyaz Orkide - Masumiyet, Zarafet

Beyaz orkide şık çiçekler arasındadır. Masumiyeti ve zarafeti temsil etmektedir. Son yıllarda ülkemizde ''kız isteme çiçeği'' durumuna gelmiş diyebiliriz. Artık tüm kızlar orkide hayranı olmuş durumda. 

beyaz-orkide.jpg


15. Pembe Orkide - Sevimlilik

Orkide zarifliğini her rengide korumaktadır. Pembe orkide sevimliliği ifade etmektedir. Zarif olan bu çiçek bir de pembe rengi alınca gerçekten sevimliliği temsil eder oluyor.

pembe-orkide.jpg


16. Mor Orkide - Asalet

Mor orkide asaleti temsil etmektedir. Son yıllarda ise gelinlerin ellerinde görülen bir çiçek oluyor. Asil bir gelin olmak istiyorsanız mor orkide kullanmalısınız. Sezonun yeni modası mor orkide ''gelin çiçekleri''...

mor-orkide.jpg


17. Mavi Orkide - Aşkların en büyüğü

Mavi orkide aşkların en büyüğünü ifade etmektedir. Büyüleyici bir güzelliği olan bu çiçeği siz de en büyük aşkınıza armağan edebilirsiniz.

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-017.jpg


18. Papatya - Temiz kalp

Papatya baharı getiren bir çiçektir. Kırların sevilen çiçeği olan papatya temiz kalbi ifade etmektedir. Görüntüsü ile etkileyici sevimli ve şirin bir çiçekler arasındadır. Kırlarda piknik yaparken kız çocuklarının saçlarına taç olan bu çiçek, kızların kendini prenses gibi hissetmesini sağlar.

ciceklerin-anlamlari-nelerdir-019.jpg


19. Kaktüs - İçtenlik

Kaktüs, eğer sevdiğiniz bir kişiye yollanacaksa aşkımız için bütün zorluklara katlanmalıyız anlamına gelmektedir. Kadınların çok fazla beğenmediği bir çiçek olsa da anlamı büyük bir çiçektir.

kaktus-002.jpg


20. Melekotu - İlham Kaynağımsın

Sevdiğinize melekotu göndermek, görünüş ve koku olarak kötü olsa da ilham, umut ve neşe manasına gelir. Eğer sevdiğiniz kişi melekotu çiçeğinin anlamını biliyorsa oldukça etkilenecektir. Ufak bir notla çiçeğin anlamını yazabilirsiniz.

melekotu.jpg

Önerilen İçerik; Uykusuzluğa İyi Gelen 8 Çiçek

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
18
119
9
5
4
16
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER