Çevre-İnsan Etkileşimi

Çevre-İnsan Etkileşimi
05.06.201518:14

İnsanlar çevreyi nasıl etkiliyorsa, çevresel faktörlerde insan yaşamını ve psikolojisini etkiliyor

Haber güncelleme tarihi 08.02.2018 08:48

Çevrenin İnsan Psikolojisine Etkileri

Çevrenin insan yaşamının arka planında bir etki olduğu diğer etkenlere göre çok yıllar sonra fark edilmiştir. Bunun sebebini de pozitivist bilim dalı olan psikolojinin, çevreden çok insan hayatlarıyla ilgilendiği şeklinde açıklamamız mümkündür.

cevre1.jpg

İnsan-Mekan ilişkileri 60’lı yıllara kadar hiç ele alınmamıştır. Çünkü, psikoloji denince insan aklına sadece insanla olan ilişkiler gelmektedir. Kaç kişi insanın psikolojisinin çalışma ortamındaki ışık sisteminin etkilediğini düşünür ki... 

cevre2.jpg

Her şey insan psikolojisini pozitif yada negatif olarak etkide bulunabilir. Toplumumuzda binaların yapımı için, yolların ve parkların onarımı için harcanan giderlerin bir kısmını da çevreye ayırarak güzel yaşam alanlarını insanlığa sunulabilir. İnsanlık nasıl çevreyi değiştiriyorsa, çevre de insanı değiştirmektedir. Çevre psikolojisinin iki tane hedefi vardır. İnsan ve çevre arasındaki ilişkileri anlamaya çalışmak ve bu ilişkileri, sorunların çözmek için kullanmaktır.

 cevre3.jpeg

Özetlersek, Çevre psikolojisiyle ilgilenen bilimciler, kuram ve uygulamayı birleştiren, insanların çevreyle iletişimi vurgulayan, doğal ortamın önemini bilen, bireylerden başlayıp topluma kadar analız düzeyinde çalışan, insan psikolojisinde çevreyi arka planda değil, aktif bir etken olarak algılayan insan ve çevre ilişkilerine çok önem veren bir etkinliktir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
156
1123
954
216
142
102
310
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.