Büyükşehirde Yaşayan Üniversite Öğrencilerinin Yaşadığı Zorluklar!

Büyükşehirde Yaşayan Üniversite Öğrencilerinin Yaşadığı Zorluklar!
04.06.201509:53

Küçük şehirlerden büyük şehirlere okumaya gelen öğrencilerin yaşadığı zorluklar, alışma süreçleri dikkatimizi çekti ve ufak bir araştırma yaptık. İşte ayrıntılar.

Haber güncelleme tarihi 20.02.2020 09:46

Üniversite Öğrencisi Olmak

  • Önce üniversite eğitimi bitince karşılaşılan bir kaç önemli soruna yer vermek istiyoruz.
  • Öğrencilik dönemi bittikten sonra sudan çıkmış balığa dönerek, bir anda hayatın tüm sorumluluklarını yüklenme durumu.
  • Her ay nasıl bittiği bile anlaşılmayan kredi borcunun bir anda karşına çıkması durumu.
  • Ülke şartları gereği mesleğinin dışında olur olmaz işlerde çalışmak zorunda kalma durumu.
  • Artık hayatı vize final zamanlarında askıya alamama durumu. Çünkü hayatta bütünleme diye birşey yoktur.
  • Öğrenci akbiline sahip olamama durumu.

BÜYÜKŞEHİRDE ÜNİVERSİTE OKUMAK HAKKINDA KÜÇÜK BİR ARAŞTIRMA

Genellikle özgürlüklerinden bahseden öğrenciler, çok farklı yaşam tarzları olduğunu, ruhlarının özgürlüklerine kavuştuklarından memnun olduğunu belirtmişlerdir.

Ailesine bağımlı olmaktan çok, kendi ayaklarının üzerinde durmaktan mutlu olan öğrenciler, sosyal ve kültürel yönden rahatladıklarını, daha çok aktivitelerde bulunarak hayatlarını sürdürdükleri görülmüştür.

ogrenciler.jpg

İstanbul’a gelen öğrenciler, daha çok sakin yapıda olduğu görülmektedir. Bunun sebebini de büyüdükleri çevrede insan ilişkileri büyükşehirlere göre daha sıcak ve samimi olduğu için, yanlış bir davranış sergilemekten, insanlara kendilerini yanlış tanıtmalarından korktukları için de biraz çekimser durmalarıdır.

Büyükşehirlerde imkanların çok daha geniş olduğunu belirten öğrenciler, özgürlük alanlarına kavuşmaktan memnun olduğunu ve ailesel baskılardan kurtulduklardan dolayı rahatladıkları da gözümüzden kaçmamaktadır. 

uniiiii.jpg

Büyükşehirlerde karşılaştıkları sıkıntıları ele alırsak, sigaraya başladıkları, etnik kimliklerinden dolayı dışlandıkları, yaşama alanı bulmakta zorlandıkları, maddi ve manevi açıdan çekilen sıkıntılar, başörtüsünden dolayı yaşadıkları sorunlar gözümüze çarpmaktadır.

Öğrencilerin davranışlarının değişimi de önemli bir konumuzdur. Giyim tarzlarındaki değişimler en başta dikkat çekmektedir. Sosyal medya aracılığıyla ufak yerlere dahi ulaşan moda, özellikle kadınları cezp etmekte ve çevresel koşullar yüzünden çok uzak kalmışlardı. Farklı şehirlere gelip, ailenin olmadığı için bastırılmış duyguları çok yoğun yaşadıklarıyla karşılaşmaktayız. ogrenciler2.jpg

Geldikleri yerlere geri dönmeleri konusunda da ise, büyük şehirlerin her türlü olanağının olduğu için geri dönmek isteyenlerin sayısı çok azdır. Dönmek isteyenlerin ise ortak amacı, ailesini, akrabalarını, tanıdıklarının biraz bilinçlenmesini sağlamak için olduklarını bizlerle paylaşmışlardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.