• DOLAR5,3279-0.70
 • EURO6,0542-0.85
 • ALTIN219,530-0.96
 • BIST98.4551.69

Büyük Bir Ailede Yaşamanın Kişiler Üzerindeki 10 Faydası

Büyük Bir Ailede Yaşamanın Kişiler Üzerindeki 10 Faydası

Büyük bir ailede yaşamanın faydalarını hiç merak ettiniz mi? Türk toplumunda örneği çok sık görülen büyük aile de yaşamanın faydalarını sizler için bir araya getirdik. İşte, büyük bir aile ve bu aile ortamında yaşamanın 10 faydası…

Haber güncelleme tarihi 27.12.2018 12:44

Özellikle ekonomik nedenlerden evli çiftler daha az çocuk yapmak istemektedir, bu da geçmiş zamanlara nazaran ailelerin daha az sayıda kişilerden oluşmasını sağlamaktadır. Eskiden herkes ailesinin hatta sülalesinin çokluğu ile övünür, ailesinin kalabalıklığından gurur duyardı. Gerçekten de büyük bir ailede yaşamanın dezavantajları olsa da çok fazla faydası bulunmaktadır.

1. Aile Bireyleri Kendilerini Kolay Kolay Yalnız Hissetmezler

büyük aile ortamı faydası

Yalnızlık günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Özellikle fert sayısı az olan ailelerde yalnızlık kaçınılmaz olmaktadır. Büyük ailelerde ise yalnız kalmak nerede ise imkansızdır ve her gün ayrı bir heyecan veya olay yaşanmaktadır. Böylece günler monoton olmamakta ve daha pozitif bir yaşam tarzı oluşmaktadır.


2. Sabretme Duygusu Gelişir

büyük aile ortamı faydası

Özellikle kişi sayısı çok fazla olan ailelerde sabretmek, en önemli konu olmaktadır. Çünkü böyle ailelerde sabredilmesi gereken banyo, fön, televizyon ve gürültü gibi çok fazla neden bulunmaktadır. Böylece aile bireyleri toplum hayatında da önemli olan sabretme konusunu çok kolay başarmış olmaktadır.


3. İnsanlarla Rahat İletişim Kurarlar

büyük aile ortamı faydası

Büyük ailelerde değişik kişilik yapılarına sahip bireyler olduğundan ve aile bireylerinin sürekli iletişim halinde olmalarından dolayı, bu ailelerin fertleri toplumda da kolayca iletişim kurabilmektedir.


4. Fedakarlık Duygusu Gelişir

büyük aile ortamı faydası

Aile bireylerin çokluğundan dolayı bir çok şeyden kardeşler için fedakarlıkta bulunmak gerekmektedir. Böylece bireylerin fedakarlık duygularının da gelişmesi sağlanmaktadır.


5. Yaşça Büyüklere Saygı Duygusu Kazanılır

büyük aile ortamı faydası

Özellikle dede ve ninelerin de bulunduğu ailelerde, saygılı davranılması gereken kişi sayısı da fazla olmakta ve bu davranışlar alışkanlık haline gelmektedir. Aile hayatı dışında da büyük ailelerde yetişmiş kişiler bu alışkanlıklarını çoğunlukla devam ettirmektedir.


6. Paylaşma Duygusu Gelişir

büyük aile ortamı faydası

Kalabalık ailelerde paylaşma konusu da sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Aile bireyleri farkına bile varmadan paylaşma duygularını geliştirmekte ve bu da toplum hayatında kendilerine çok büyük faydalar sağlamaktadır.


7. Güvende Olma Duygusu Gelişir

büyük aile ortamı faydası

Ailelerdeki birey sayısı arttıkça, fertler kendilerini daha güvende hissederler. Her hangi bir olumsuzlukta kendisine yardım edecek kan bağı olan kişi sayısının çokluğu ile bu sorunları daha kolay çözmektedirler.

8. Dinlemeyi Öğrenirler

büyük aile ortamı faydası

İnsanlar genellikle kendilerinin dinlenmesini arzu ederler ve karşı tarafın konuşmalarını pek önemsemezler, bu da iletişimde büyük sorunlar oluşturmaktadır. Büyük ailelerin bireyleri ise istemeseler de dinlemeyi öğrenmek zorunda kalırlar ve bunu normal yaşamlarına da taşırlar.


9. Takım Çalışması Öğrenilir

büyük aile ortamı faydası

Büyük ailelerde yapılacak işlerde çok olur ve bir takım çalışması gerektirir, böylece işler daha kolay ve kısa sürede çözülmüş olur. Takım çalışmasına alışan bireyler, iş ve sosyal hayatlarında da kolayca takım çalışmasına uyum sağlamaktadır.


10. Sorun Çözme Kabiliyeti Gelişir

büyük aile ortamı faydası

Aile bireylerinin sayısı arttıkça kişilerin sorun sayısı da artmaktadır. Aile bireyleri, kardeşlerinin ve büyüklerinin sorunlarını daha fazla ve farklı açılardan incele imkanı bulduklarından, sorun çözme becerileri de gelişmektedir.


Önerilen İçerik: Türk Toplumunda Aile

NeOldu / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.