Burçlara Göre Taşlar: Özellikleri, Anlamları ve Etkisi

Burçlara göre seçilen doğal taşlar, kişinin üzerinde bıraktığı etkiyle hayret uyandırıyor. İşte burcunuza göre seçebileceğiniz ve uğur getirecek taşlar...
Burçlara Göre Taşlar: Özellikleri, Anlamları ve Etkisi

Hangi Burç Hangi Taş?

Astroloji ve taşlar, binlerce yıldır insanların merakını ve ilgisini çeken gizemli bir konudur. Burçlara göre taşlar, doğum haritalarımızla uyumlu enerjileriyle hayatımıza anlam katan büyülü öğelerdir. Her burcun farklı bir karakteristik yapısı ve özellikleri olduğu gibi, onlara uyumlu taşlar da benzersiz özelliklerle doludur.

Bu yazımızda, burçlara göre uğurlu taşların özellikleri, nasıl seçileceği ve nasıl kullanılabileceği hakkında bilgiler yer alacaktır. Bu sayede, burcunuza özgü uğurlu taşları seçerek, şanslarını artırabilir ve hayatınızı daha olumlu hale getirebilirsiniz.

Burçlara Göre Taşlar

BurçTarihTaşEtkisi
Kova21 Ocak - 19 ŞubatGarnetCanlılık ve tutku
Balık18 Şubat - 20 MartAmetistSakinlik ve gençleşme
Koç21 Mart - 20 NisanElmasHeyecan ve canlılık
Boğa20 Nisan - 20 MayısSafirÖzgüven ve sezgi
İkizler21 Mayıs - 21 HaziranAkikDenge ve istikrar
Yengeç22 Haziran - 22 TemmuzZümrütSevgi ve nezaket
Aslan22 Temmuz - 23 AğustosOniksGüç ve sakinlik
Başak23 Ağustos - 23 EylülKarnelyanGüven ve tutku
Terazi23 Eylül - 23 EkimPembe KuvarsAşk ve değişim
Akrep23 Ekim - 22 KasımAy TaşıGüç ve zeka
Yay22 Kasım - 21 AralıkTurkuaz TaşıRefah ve şans
Oğlak22 Aralık - 20 OcakYakutKoruma ve canlılık

Burcunuza Göre Tercih Etmeniz Gereken Taşlar

Burçlar ve uğurlu taşlar, yüzyıllardır insanların hayatında önemli bir rol oynamıştır. Her bir burç belirli özelliklere sahip olduğu gibi, her bir uğurlu taş da belirli enerjileri temsil eder. Bu enerjiler, kişilerin zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeye katkı sağlayarak, hayatlarında olumlu etkiler yaratır. Burçlara göre uğurlu taşlar hakkında bilgi sahibi olmak, insanların kendilerini daha iyi tanımalarına ve doğru seçimler yapmalarına yardımcı olabilir.

İşte burcunuza göre tercih etmeniz gereken taşlar...

1. Kova - Garnet Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

Kova Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri21 Ocak - 19 Şubat
TakımyıldızıKova
Zodyak SembolüSu taşıyıcı
Zodyak ElementiHava
Zodyak DörtlüsüSabit
GezegeniSatürn ve Uranüs
Zararlı KonumGüneş
Etkili GezegeniUranüs

Kovaların dünyayı değiştirmek isteyen özgür ruhlu yaratıcı düşünürler ve filozoflar olduğu söylenir. Fikirler ve tutkuyla doluyken, bazen kendilerini kaptırabilirler. Garnet, duygusallık ve genel canlılık ile onları geri getirmeye yardımcı olabilir. Kovalar samimi ve insancıl olduğu kadar dürüst ve sadıktır ve lal taşı hem ilişkileri hem de duyguları dengeler. Değerli taşın yaratıcı, bağımsız ve entelektüel olanlara yardımcı olduğu söylenir ve aynı zamanda iş dünyasında başarıyı teşvik eder ve profesyonel beklentileri geliştirir. Kova burcu için uğurlu taş, ametrin taşıdır. Bu taş, kova burcunun yenilikçi ve özgün özelliklerine uygun olarak bilinir.

2. Balık - Ametist Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

Balık Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri18 Şubat - 20 Mart
Zodyak ElementiSu
GezegeniNeptün
Zararlı KonumMerkür
Etkili GezegeniVenüs

Balık burcuna sahip insanlar aşırı duyarlı ve enerji emicidir ve bu nedenle ametist taşından önemli ölçüde yararlanabilirler. Taşın vücudun ihtiyaç duymadığı titreşimleri ittiği söylenir. Hem zihni hem de sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olduğu için hayal gücü kuvvetli ve hassas olanlar için de faydalıdır. Bu nedenle, ametist genellikle "doğanın sakinleştiricisi" olarak adlandırılır ve duygusal dengeyi desteklerken gerginliği gidermeye ve kaygıyı yatıştırmaya yardımcı olur. Taş, sempatik olurken aynı zamanda şefkatli ve nazik olmaya da rehberlik eder. Ametist ayrıca psişik yetenekleri ve ruhsal farkındalığı geliştirir ve genellikle mükemmel bir meditasyon taşı olarak kabul edilir. Balık burcu için uğurlu taş, akuvamarin taşıdır. Bu taş, balık burcunun duygusal ve sezgisel özelliklerine uygun olarak değerlidir.

3. Koç - Elmas

Burçlara Göre Taş Seçimi

Koç Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri21 Mart - 20 Nisan
Zodyak ElementiAteş
Zodyak DörtlüsüÖncü
GezegeniMars
Etkili GezegeniMars

Koç hırslı, hevesli ve korkusuzdur ve yaptıkları her şeyde mükemmeldir. Bu işaretin altında doğan insanlar, onları büyük liderler yapan çok fazla tutkuya ve zihinsel güce sahiptir. Bu işaretle ilişkilendirilen değerli taş, kullanıcının enerjik ve kendinden emin kalmasına yardımcı olur. Taş cesareti, dinamik doğayı ve çabuk zekayı ifade eder. Bazıları da elmasları Koç ile ilişkilendirir. Tüm taşların en serti olan pırlantalar erkeksi enerji taşır, içinizdeki savaşçıyı çağrıştırır ve kişinin hedeflerini gerçekleştirmesine ve zorlu zamanlarda sebat etmesine yardımcı olur. Masumiyet ve saflık taşı olarak kabul edilen taş, aynı zamanda bir zenginlik sembolüdür ve hayatın her alanında bolluğu çekmeye yardımcı olabilir.

4. Boğa - Safir

Burçlara Göre Taş Seçimi

Boğa Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri20 Nisan - 20 Mayıs
Zodyak SembolüBoğa
Zodyak ElementiToprak
Zodyak DörtlüsüSabit
GezegeniVenüs
Zararlı KonumMars
Etkili GezegeniAy

Boğa burcu Venüs gezegeni tarafından yönetilir ve bu burçta doğan insanlar lüksü ve daha güzel şeyleri severler. Şımartılma hissinden hoşlanırlar ama aynı zamanda kariyer odaklıdırlar ve rahat bir yaşam için hedeflerine ulaşmak için yorulmadan çalışırlar. Boğa ile ilişkilendirilen değerli taş safirdir. Safirler dürüstlüğün, saflığın ve güvenin simgesidir. Bu taş, kullanıcının daha güvenilir, sabırlı ve kararlı olmasına yardımcı olur. Ayrıca takan kişiyi kıskançlıktan ve açgözlülükten koruduğuna inanılır.

5. İkizler - Akik

Burçlara Göre Taş Seçimi

İkizler Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri21 Mayıs - 21 Haziran
Zodyak Sembolüİkizler
Zodyak ElementiHava
Zodyak DörtlüsüDeğişken
GezegeniMerkür
Zararlı KonumJüpiter
Etkili GezegeniGüneş

İkizler burcunda doğan insanlar genellikle zihinsel olarak aktiftir (veya bazen hiperaktiftir) ve bu nedenle bu değerli taş akik taşının topraklayıcı ve sakinleştirici etkisinden yararlanabilirler. Bu burcun altındaki insanlar uyarlanabilir ve çok yönlüdür, bu nedenle akik, enerji boşaltmalarından ve stresten korurken cesaret ve canlılığı artırmalarına yardımcı olabilir. Birinin önemli bir karar vermesi gerektiğinde akik giymesi veya taşıması önerilir. Bu mücevher görüşlerini keskinleştirmeye, zekalarını canlandırmaya ve korkularını gidermeye yardımcı olacaktır.

6. Yengeç - Zümrüt

Burçlara Göre Taş Seçimi

Yengeç Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri22 Haziran - 22 Temmuz
Zodyak SembolüYengeç
Zodyak ElementiSu
Zodyak DörtlüsüÖncü
GezegeniAy
Zararlı KonumSatürn
Etkili GezegeniJüpiter

Yengeçler sezgiseldir ve insanlarla dolu bir odada veya tek bir kişinin odasındaki enerjileri okuyabilirler. Ayrıca yaratıcı oldukları kadar çekingendirler ve genellikle gerçek taraflarını dış dünyadan yetenekli kişiliklerle gizlerler. Onlar da duygusal ve sempatik. Maddi şeylere ilgi duyanlar için zümrüt takmak, bu takıntılardan kurtulmalarına yardımcı olabilir ve daha anlamlı deneyimlerin takdir edilmesine yol açabilir.

7. Aslan - Oniks

Burçlara Göre Taş Seçimi

Aslan Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri22 Temmuz - 23 Ağustos
TakımyıldızıAslan
Zodyak ElementiAteş
Zodyak DörtlüsüSabit
GezegeniGüneş
Zararlı KonumUranüs
Etkili GezegeniPlüton

Aslan burcu, ormanın kralı aslan tarafından temsil edilir. Aslanlar hayat dolu ve tutkuludur ve bu nedenle değerli taşları onikstir. Ayrıca doğal olarak yaratıcıdırlar ve oniks ek ilham sağlar. Oniks taşı onların daha cömert ve açık fikirli olmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda sevgi ve sadakatin sembolüdür. Mücevherin kişinin hedeflerde tezahür etme ve hayatında bolluk ve refahı çekme yeteneğini güçlendirdiği söylenir.

8. Başak - Karnelyan

Burçlara Göre Taş Seçimi

Başak Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri23 Ağustos - 23 Eylül
TakımyıldızıBaşak
Zodyak ElementiToprak
Zodyak DörtlüsüDeğişken
GezegeniMerkür
Zararlı KonumJüpiter
Etkili GezegeniMerkür

Başak burcunda doğan insanlar titiz ve pratik olarak bilinirler. Her zaman her şeyi en ince ayrıntısına kadar analiz eden ve planlayan ünlü mükemmeliyetçilerdir. Bu burcun değerli taşı carnelian'dır. Başaklar kaygıya veya endişeye eğilimli olduklarından, zihinlerini dikkat dağıtıcı şeyler ve verimsiz düşüncelerle doldurduklarından, bu mücevher onlar için özellikle yararlıdır. Daha pratik ve analitik olmalarına yardımcı olur. Motivasyon ve dayanıklılık taşı olarak da bilinen Carnelian'ın koruduğuna ve ilham verdiğine inanılır.

9. Terazi - Pembe Kuvars

Burçlara Göre Taş Seçimi

Terazi Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri23 Eylül - 23 Ekim
TakımyıldızıTerazi
Zodyak ElementiHava
Zodyak DörtlüsüÖncü
GezegeniVenüs
Etkili GezegeniVenüs

Terazi burcunda doğan insanların sanatsal ve zevkli olduğu söylenir. Simetriye olan gözleri, onları zarif tasarımı severler yapar ve bu nedenle peridot onlar için değerli taştır. Ayrıca cömert, uyumlu ve sosyal olarak aktiftirler ve durumların dengesini ve uyumunu bozmamaya çalışırlar. Pembe Kuvars ve Peridot, kullanıcıya idealist ve etkili güçler verir. Taş aynı zamanda kişinin bireyselliğini ve yaratıcı zihnini kutlamak için mükemmel şekilde benzersiz bir değerli taştır.

10. Akrep - Ay Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

Akrep Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri23 Ekim - 22 Kasım
TakımyıldızıAkrep
Zodyak ElementiSu
Zodyak DörtlüsüSabit
GezegeniMars
Zararlı KonumVenüs
Etkili GezegeniMars

Akrep burcunda doğan insanlar çok sezgiseldir ve insanları iyi okurlar. Niyetlerinde tutkulu ve kararlıdırlar ve genellikle başkalarından da aynı kesinliği beklerler. Bu burç için değerli taş, zümrüt ve akuamarin gibi iyi bilinenler de dahil olmak üzere birçok değerli taş çeşidine sahip berildir. Bu mücevher serisi, Akreplerin daha güvenli ve hevesli olmasına yardımcı olur. Akuamarin taşı, yoğun duygularını yatıştırabilir ve karanlığın güçlerini etkisiz hale getirerek bir dinginlik duygusu ve altta yatan duygulara net bir algı getirebilir.

11. Yay - Topaz Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

Yay Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri22 Kasım - 21 Aralık
TakımyıldızıYay
Zodyak ElementiAteş
Zodyak DörtlüsüDeğişken
GezegeniJüpiter
Etkili GezegeniJüpiter

Yay burcunda doğanlar oldukça yaratıcıdır ve her zaman meraklıdır. Her türlü macerayı severler ve yeni veya heyecan verici bir şey deneyimlemek anlamına gelse bile kendilerini öne çıkarmaya her zaman hazırdırlar. Onlar gibi insanlar sıcak, misafirperver ve arkadaş canlısıdır, her zaman sevgi dolu arkadaşları ve sevgilileri vardır. Değerli taşları olan Mavi Safir ve Firuze taşı tüm Yay burcuna barış ve refah getirdiğine inanılır. Mücevher aynı zamanda iyimser, neşeli, neşeli, dürüst ve entelektüel kalmalarına yardımcı olur.

12. Oğlak - Yakut

Burçlara Göre Taş Seçimi

Oğlak Burcu Özellikleri
Doğum Tarihleri22 Aralık - 20 Ocak
TakımyıldızıOğlak
Zodyak ElementiToprak
Zodyak DörtlüsüÖncü
GezegeniSatürn
Zararlı KonumAy
Etkili GezegeniSatürn

Oğlaklar hırslı ve disiplinlidir. Yakut, güveni, cesareti ve neşeyi geliştirerek olumsuzluğa olan eğilimlerini dengeleyebilir. Yakut'un koyu kırmızı rengi kalbi güçlendirir ve kendine ve başkalarına olan sevgiyi ateşler. Oğlak burcunun en çalışkan burç olduğu bilinir ve yakut, tükenmiş enerjiyi geri kazanmada ve canlılığı ve gücü arttırmada büyük bir yardımcıdır. Cömertliği artırdığı, bolluğu ve refahı hayata çektiği de söylenir.

Uğurlu Taşların Özellikleri

Her bir burç için özel olarak seçilmiş olan uğurlu taşlar; enerjileri ve özellikleriyle önemli bir role sahiptir. İşte o uğurlu taşların özellikleri:

Ametist Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Koç burcu için uğurlu taştır.
 • Liderlik özelliklerini destekler.
 • Yaratıcılığı ve odaklanmayı artırır.
 • Olumsuz enerjilerden arınmayı sağlar.

Zümrüt Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Boğa burcu için uğurlu taştır.
 • Denge, huzur ve sevgiyi destekler.
 • İlişkileri güçlendirir.
 • Mantık ve zeka gücünü artırır.

Akik Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • İkizler burcu için uğurlu taştır.
 • Dengeli ve uyumlu enerjiler verir.
 • Karar verme ve hızlı düşünme yeteneğini artırır.
 • Stresi azaltır ve huzur verir.

Ay Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Yengeç burcu için uğurlu taştır.
 • Duygusal dengeyi sağlar.
 • Ruhsal büyüme ve anlayışı artırır.
 • Duygusal travmaları iyileştirir.

Yakut Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Aslan burcu için uğurlu taştır.
 • Güçlü ve cesur enerjiler verir.
 • Özgüveni ve liderlik yeteneğini artırır.
 • Kararlılık ve motivasyon sağlar.

Safir Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Başak burcu için uğurlu taştır.
 • Mükemmeliyetçi özellikleri destekler.
 • Doğal zeka gücünü artırır.
 • Zihinsel netlik ve berraklık sağlar.

Opal Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Terazi burcu için uğurlu taştır.
 • Adil ve uyumlu enerjiler verir.
 • İlişkileri güçlendirir ve dengeler
 • Yaratıcı düşünme yeteneğini artırır.
 • İş birliği ve uzlaşma yeteneğini geliştirir.

Topaz Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Akrep burcu için uğurlu taştır.
 • Güçlü ve tutkulu enerjiler verir.
 • Zihinsel ve duygusal dengeyi sağlar.
 • Kendine güveni artırır ve negatif enerjilerden arınmayı sağlar.

Turkuaz Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Yay burcu için uğurlu taştır.
 • Özgürlük, macera ve keşif enerjileri verir.
 • İyimserlik ve mutluluğu artırır.
 • Yaratıcılığı ve hayal gücünü destekler.

Oniks Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Oğlak burcu için uğurlu taştır.
 • Disiplinli ve kararlı enerjiler verir.
 • Motivasyonu artırır ve cesaretlendirir.
 • Olumsuz enerjilerden korur ve denge sağlar.

Ametrin Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Kova burcu için uğurlu taştır.
 • Yenilikçi ve özgün enerjiler verir.
 • Zihinsel açıklığı ve odaklanmayı artırır.
 • İç huzuru ve dengeyi sağlar.

Akuvamarin Taşı

Burçlara Göre Taş Seçimi

 • Balık burcu için uğurlu taştır.
 • Duygusal ve sezgisel özellikleri destekler.
 • Ruhsal büyümeyi ve arınmayı sağlar.
 • Yaratıcılığı ve hayal gücünü artırır.

Burçlara göre uğurlu taşlar ne işe yarar?

Uğurlu taşlar, kişinin zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeye katkı sağlar ve şans getirmesi beklenir.

Uğurlu taşlar nasıl seçilir?

Uğurlu taşlar, burcun özelliklerine uygun olarak seçilir ve enerjileriyle şans getirmesi beklenir.

Uğurlu taşların özellikleri nelerdir?

Uğurlu taşların özellikleri, her bir taşın burca özgü özellikleriyle uyumlu olarak belirlenir.

Uğurlu taşlar nasıl kullanılır?

Uğurlu taşlar, kişinin taşıması, giyinmesi veya evde dekorasyon olarak kullanılması gibi farklı şekillerde kullanılabilir.

Uğurlu taşlar herkes için aynı mıdır?

Hayır, uğurlu taşlar burçlara özgü olarak seçilir ve herkes için farklı olabilir.

Uğurlu taşlar her zaman şans getirir mi?

Uğurlu taşlar enerjileriyle şans getirmesi beklenir ancak her zaman şans getirmek garanti değildir.

Uğurlu taşlar negatif enerjilerden korur mu?

Evet, uğurlu taşlar negatif enerjilerden korur ve pozitif enerjileri artırır.

Uğurlu taşlar hangi amaçlarla kullanılabilir?

Uğurlu taşlar kişinin zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeye katkı sağlamak, şans getirmek ve negatif enerjilerden korunmak için kullanılabilir.

Uğurlu taşlar nerede bulunabilir?

Uğurlu taşlar, mücevherat mağazalarında veya doğal taş satan yerlerde bulunabilir.

Uğurlu taşlar kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Uğurlu taşlar, düzenli olarak temizlenmeli ve enerjileri yenilenmelidir. Ayrıca, taşların hangi burç için uygun olduğuna dikkat edilmelidir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.