• DOLAR5,2843-0.35
 • EURO5,9542-0.49
 • ALTIN224,2590.69
 • BIST102.7150.57

Boyun Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyun Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Boyunda oluşan her ağrı boyun fıtığı değildir fakat boyun fıtığının belirtilerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu içeriğimizde boyun fıtığı hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 15.02.2019 17:34

Boyun Fıtığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Boyun fıtığı; boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalıktır. Omuriliğe ve kola uzanan sinirlere baskı yapar. Omurların arasında boynun hareketi sağlayan diskler; iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engellerken aynı zamanda omurga yani kemiklerin üzerine binen yükü de azaltır. Omurganın boyun kısmı, boyun omuru olarak adlandırılan yedi adet kemikten oluşuyor. Omurların arasında da, boynun hareketlerini sağlayan “disk”ler yer alıyor. Diskler, içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga, yani kemiklerin üzerine binen yükü azaltıyor. Aynı zamanda, iki kemik dokunun birbirine temas etmesini de engelliyor. Boyun yeterince korunmadığı durumlarda disk dokusunun suyunu kaybedip sert bir hal alması ise boyun fıtığını oluşturuyor. Yani dejenere olan disk dokusu boyun fıtığı başlangıcı demektir. Disklerin içinde bulunan yumuşak yapının ya da kemiklerin doğal yapısının bozulması ile kola veya omuriliğe giden sinirlerin üzerine binen baskı hastalarda boyun fıtığı belirtilerinin başlamasına sebep oluyor.

boyun-fitigi-hakkinda.jpg


Boyun Fıtığı Neden Olur?

Boyun fıtığı; uzun süre bir yerde oturmak (masa başında, televizyon karşısında ve araçta uzun süre oturma gibi), sağlıksız oturuş şekilleri, ağır kaldırma, kontrolsüz yapılan spor, boynu kütletmek, klima altında uzun süre kalmak, ıslak saçla durmak, genetik faktörler,  ani ve ters hareketlerde bulunup omurlardaki disk zedelenmesinden olur. Ense kaslarının kasılmasına neden olan boyun fıtığı, baş ağrınızın sebebi olabilir. Baş ağrıları genelde uykusuzluk, stres, göz hastalıkları, sinüsler ya da genetik hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi, boyun fıtığı belirtileri arasında da karşınıza çıkabilir. Bu durumda ağrınızı hafifletecek bir ılık banyo yapmanız Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanları’nca tavsiye edilir.

boyun-fitigi-neden-olur.jpg


Boyun Fıtığı Kimlerde Görülür?

Boyun fıtığı; yapısal özelliklere, genetik faktörlere ve sigara kullanımına bağlı olarak görülebilir.  Özellikle genç yaşlarda sigara kullanımında bulunan kişilerde boyun yapısının kısa sürede bozulduğunun gözlemlendiğini söyleyen doktorlar, sigara kullanımına başladıktan sonra 5 yıl içerisinde boyun fıtığı vakalarıyla karşılaştıklarını belirtiyorlar. Boyun fıtığı sonradan gelişen bir hastalık olduğu gibi genetiğe de bağlı bir hastalıktır. Ailede boyun fıtığı vakaları varsa diğer kişilerin boyun fıtığı olma riski fazla oluyor. Bu kişilerin yastık seçimlerinde dikkatli olması, ortopedik yastık tercih etmeleri gerekiyor.

boyun-fitigi-kimlerde-gorulur.jpg


Boyun Fıtığının Başlıca Risk Faktörleri

 • Yanlış duruş, psikolojik stres, yorgunluk
 • Uzun süreli bilgisayar kullanımı
 • Profesyonel olmayan masaj
 • Ev işleri, dikiş nakış, temizlik, perde asma, silme gibi aktiviteler boyun ağrılarını artıran faktörlerdir. Bu yüzden kadınlarda boyun ağrılarının görülme sıklığı daha fazladır.
 • Trafik kazası, travma geçirmek, şoförlük, bankacılık gibi mesleklerde çalışmak,
 • Boyunun yanlış hareketleri ve yanlış pozisyonları,
 • Boyun kaslarında zayıflık.

Boyunda bulunan yedi omur kemiklerinin birincisi ve ikincisi hariç diğerlerinin arasında diskler bulunmaktadır. Bu disklerin içindeki yumuşak yapının dışarıya çıkması sonucunda sinirler etkilenir. Bu da boyun, omuz, kol hatta sırt ve bel ağrılarına neden olabilmektedir.

boyun-fitiginin-baslica-risk-faktorleri.jpg


Boyun Fıtığı Belirtileri

 • Tek taraflı, kola doğru yayılan bir ağrı,
 • Parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile beraber seyreden ağrı.
 • Ağrı ile birlikte yayıldığı kolda kuvvet kaybı.
 • Ele alınan cisimleri düşürmek
 • Yürüme güçlüğü ve dengesizlik

Boyun fıtığının belirtileri, boyunda, kollarda, omuzlarda, sırt ve bel kısmına yayılan ağrılar şeklinde görülmektedir. Bu ağrılar bazen şiddetini arttırmakta, hatta kolda uyuşmalara ve kuvvet kaybına bile neden olabilmektedir. Fıtığın ilerlemesi durumunda adalelerde erime bile görülebilmektedir. Bu yüzden boyun fıtığının ilerlemesine olanak vermeden tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Ayrıca her boyun ağrısı, boyun fıtığı değildir. Boyun fıtığı ağrısı olması için, ağrının kollara vurması ve bu belirtilerin az da olsa görünmesi gerekmektedir. Ağrı sadece boyun ve sırtta ise boyun tutulmasına benzer, boyun düzleşmesi gibi başka rahatsızlıklar olabilmektedir.

Boyun Fıtığı Tedavisi


Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığının ciddi sorunlara yol açmaması için, ilerlemeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Boyun fıtığı ilerlediği taktirde cerrahi müdahale gerekebilir. İlerlemesini önlemek için ilk aşamada, ağrı kesici ilaçlar, adale gevşetici ilaçlar, anti enflamatuar ilaçlar, istirahat uygulanmaktadır. Boyun fıtığının biraz ilerlemesi durumunda doktor kontrolünde fizik tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir. Eğer boyun fıtığı çok fazla ilerlemiş ise cerrahi tedavi gerekmektedir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlar, kolda kuvvet kaybının oluşması, adalelerde erime ve felce doğru tehlikeli bir gidiş gözüküyor olması gerekmektedir. Boyun fıtığından korunmak için, başlıca yapılması gereken stresten uzak durmaktır çünkü stres boyun fıtığı ve ağrılara yol açan başlıca sebeptir. Ayrıca boynu sıcak tutmak, soğuk havalarda atkısız dışarı çıkmamak boyun fıtığına yakalanmamak için yapılması gereken bir başka önemli noktadır.

boyun-fitigi-tedavisi.jpeg

Önerilen İçerik;

 Boyun Fıtığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.