Boyun Düzleşmesi Nedir? & Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Nedir? & Belirtileri ve Tedavisi
10.07.201509:33

Özellikle bilgisayar başında oturan kişilerin en büyük problemlerinden biri de boyun düzleşmesidir. Peki boyun düzleşmesi belirtileri ve tedavisi nedir? İşte cevabı…

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 14:12

 Boyun Düzleşmesi Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Vücudumuzda dengemizi sağlayabilmemiz için omurga üzerinde pek çok kıvrım bulunur. Boyun bölgesindeki de bunlardan birisidir ve başın dengede durmasını sağlar. Boyun, dışarıdan bakıldığında geniş bir “C” harfini andıran, sırt bölgesinden başlayıp başın arkasına kadar uzanan kıvrıma sahiptir. Bu kıvrımın zamanla düz bir hal almasına da boyun düzleşmesi adı verilmektedir.

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi genetik olabileceği gibi darbe, yanlış duruş ve aşırı kilo gibi nedenle de gerçekleşebilir. Aşırı kilolu kişilerde vücut denge pozisyonu değişebilir ve boyun düzleşmesi gerçekleşir.

boyun-duzlesmesi-nedir.jpg


Boyun Düzleşmesi Belirtileri

 • Duruştaki Bozukluklar;
  Normal duruş sırasında başın dışarıdan fark edilecek kadar önde olması hastalığın en büyük belirtilerinden biridir.
 • Boyunda Ağrı
  Boyun düzleşmesi ilk zamanlarda ağrı yapmasa bile ileriki zamanlarda sinire baskı yapıp boyunda ağrı oluşabilir. Ağrı boyun ile sırtın birleştiği noktada gerçekleşir.
 • Boyun Hareketlerinde Fonksiyon Kaybı
  Boyun düzleşmesi olan bir kişi boyunda hareket kısıtlaması yaşar. Kafasını tam olarak sağa ve sola çeviremez. Aynı zamanda ağrı olmadan uzun bir süre sabit bir şekilde ileriye doğru bakamaz.
 • Diğer Belirtiler
  Boyun düzleşmesinin ilerleyen evrelerinde sinir kökleri baskıya maruz kalır. Bu sinirler vücutta nereye bağlıysa o bölgelerde uyuşma görülebilir. Genellikle kol ya da bacaklara bağlı olan sinirler, aynı zamanda bu gölgelerde güç kaybı ve karıncalanma yaşanmasına neden olur.

boyun-duzlesmesi-belirtileri.jpg


Boyun Düzleşmesi Teşhisi

Boyun düzleşmesi rahatsızlık kolaylıkla röntgen ya da MR çekilerek teşhis edilebilir. Ancak ilk olarak muayene yapılması gereklidir. Bu muayenede;

 • Başınızı ne kadar hareket ettirebildiğinize,

 • Boyun dışında kalan omuzlar ve sırt bölgesindeki hassasiyete,

 • Boynu ve omzu birbirine bağlayan kaslarda spazm olup olmadığına,

 • Sinire yapılan baskı sonucu ellerde ya da kollarda uyuşma ya da hissizlik olup olmadığına,

 • Yine ellerde ve kollarda güç kaybı yaşanıp yaşanmadığına bakılır.

Eğer doktorunuz boyun düzleşmesi olduğunu düşünürse, rahatsızlığın derecesini öğrenmek için film ya da MR çekilmesini ister.

boyun-duzlesmesi-teshisi-001.jpg


Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmedeki tedavi hastalığın derecesine göre değişmektedir. Eğer rahatsızlık henüz sinirlere baskı yapacak şekle gelmemiş ise boyun egzersizleri verecektir. Aynı zamanda ağrıların dinmesi için boyunluk ve ağrı kesici ilaç kullanmanızı tavsiye edecektir. (Egzersizler sayfanın en altında yer almaktadır.) Eğer hastalık ilerlemiş ve sinir köklerine baskı yapar hale gelmiş ise tedavide izlenecek yok farklı olur. Bu nedenle vücudunuzda güç kaybı görülüyor ise doktorunuz cerrahi operasyon önerebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu bölgede pek çok sinir ucu olduğu için yapılacak operasyon büyük risk taşır

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri1
boyun-duzlesmesi-egzersizleri2.jpg
 

Önerilen İçerik;

 Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
253
252
80
68
42
34
32
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.