Boğmaca Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Boğmaca Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi
14.08.201514:14

Genellikle çocuklarda görülen ve tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilen boğmaca hastalığı hakkında bazı araştırmalar yaptık. Günümüzde nadir görülen bir hastalık olan boğmaca hastalığı ile ilgili bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 04.01.2019 14:47

Boğmaca Nedir?

Bulaşıcı bir hastalık olan boğmaca, mikropların neden olduğu solunum yolu hastalıklarındandır. Her yaş grubunda görülebilen boğmaca hastalığı, genellikle çocuklarda görülür ve hastalığın şiddeti çocuklarda daha fazladır. Bordetela pertussis adı verilen mikropların neden olduğu hastalık sonbahar aylarında daha sık görülmektedir. Şiddetli öksürük ile kendini gösteren hastalık, mutlaka bir önce teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Tedavi edilmediği takdirde akciğer ve diğer organlarda tahribata neden olarak çeşitli kalıtsal hastalıkların oluşumunda rol oynayabilir.

boğmaca hastalığı

Çocuklarda aşıların tam ve düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir. Aksi halde boğmaca hastalığına yakalanan çocuklarda tanı ve tedavi gecikilirse beyine giden oksijenin düzensizliği nedeniyle ölümler görülebilir. İlk başlarda kuru öksürük ile ortaya çıkan hastalık, zaman içinde nezle belirtileri vermeye başlar. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte çocukta, üst üste defalarca şiddetli öksürük görülür. Bu öksürük ile hastalığın tanısını kolaylaştıran faktör öksürüğün şiddetli olması ve boğulur gibi bir ses gelmesidir. Her hastalıkta olduğu gibi boğmacada da erken teşhis oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzda bu belirtileri görmeniz durumunda bir an önce doktora başvurmalısınız. Belirtilerin gözlemlendiği bu sürede hastalığın bulaşıcılığı unutulmamalı ve mutlaka önlemler alınmalıdır. Boğmaca hastalığına yakalanan çocuklar okul gibi toplu yaşam alanlarından uzak tutulmamalıdır.

boğmaca hastalığı


Boğmaca Nasıl Bulaşır Ve Bulaşıcılık Etkisi Ne Kadardır?

Çocuk hastalıklarından olan boğmaca, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Mikrobun vücuda girmesinden 5 ile 20 gün arasında belirti vermeye başlar ve bulaşıcılığını yaklaşık 40 güne kadar korur. Bu nedenle boğmaca tanısı konan çocuklar tam iyileşme sağlanana kadar okula gönderilememeli ve mutlaka bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Çeşitli çocuk hastalıklarına karşı koruma sağlaması için aşılar ihmal edilmemelidir. Boğmacaya karşı koruma sağlayan aşıların uygulanması durumunda yaklaşık 7 yıla kadar koruma sağlar. Aynı zamanda boğmaca hastalığına yakalanmış ve sağlıklı bir şekilde atlatmış kişiler hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve bir daha aynı hastalığa yakalanması söz konusu olmaz.

bogmaca-bulasici-mi.jpg


Boğmaca Belirtileri Nelerdir?

  • Hırıltılı nefes alma
  • Koyu balgam
  • Çok sık hapşırma
  • Öksürük nöbetleri
  • Ateşlenme
  • Bulantı
  • Kusma

Yetişkinlerde çocuklara oranla daha uzun süren hastalık süreci farklı belirtiler vermektedir. Kuru öksürük ile başlayan belirtiler zaman içinde nezle şeklinde belirti vermeye başlar.  Bu dönemde öksürük ile birlikte ateş ve burun akıntısı gözlemlenmektedir. Zaman içerisinde artan öksürükler, oldukça sert olmakla birlikte nefes almayı da güçleştirmektedir. Öksürüğün yoğun bir şekilde artması ile birlikte nefes almanın zorlaşmasıyla bulantı, kusma ve morarma gibi sorunlar görülebilir.

bogmaca-tedavisi.jpg


Boğmaca Tedavisi

Boğmaca tedavisine öncelikle antibiyotik kullanımı ile başlanmaktadır. Bu antibiyotik kullanımı yaklaşık 2 hafta kadar sürmektedir. Ancak genellikle çocuklarda görülen boğmaca hastalığına yakalanan 1 yaş ve altındaki çocuklar mutlaka hastanede kontrol altında tutulmalı ve tedavisine hastanede devam edilmelidir. Evde tedavi edilen hastaların temiz hava almaları bulundukları bölgede sigara dumanı, egzoz dumanı, soba dumanı ve oda spreylerinin olmamasına özen gösterilmelidir. Hastanın beslenmesi de oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde meydana gelebilecek bulantı ve kusmalara karşı bol sıvı tüketilmeli, hafif ve vitaminli gıdalar tercih edilmelidir. Çocuğunuzun aşılarını kesinlikle ihmal etmemeli ve boğmaca hastalığından şüphelenmeniz durumunda bir an önce doktora başvurmalısınız.

boğmaca hastalığı tedavisi

Önerilen İçerik;

 Bebek Bakımının Püf Noktaları!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.