• DOLAR5,28290.22
 • EURO6,03800.55
 • ALTIN208,730-0.16
 • BIST92.475-0.25

Boğmaca Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Boğmaca Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Genellikle çocuklarda görülen ve tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilen boğmaca hastalığı hakkındaki tüm detaylar haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 12:00

BOĞMACA NEDİR?

Bulaşıcı bir hastalık olan boğmaca, mikropların neden olduğu solunum yolu hastalıklarındandır. Her yaş grubunda görülebilen boğmaca hastalığı, genellikle çocuklarda görülür ve hastalığın şiddeti çocuklarda daha fazladır. Bordetela pertussis adı verilen mikropların neden olduğu hastalık sonbahar aylarında daha sık görülmektedir.

Şiddetli öksürük ile kendini gösteren hastalık, mutlaka bir önce teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Tedavi edilmediği takdirde akciğer ve diğer organlarda tahribata neden olarak çeşitli kalıtsal hastalıkların oluşumunda rol oynayabilir.

Çocuklarda aşıların tam ve düzenli olarak yapılması oldukça önemlidir. Aksi halde boğmaca hastalığına yakalanan çocuklarda tanı ve tedavi gecikilirse beyine giden oksijenin düzensizliği nedeniyle ölümler görülebilir. İlk başlarda kuru öksürük ile ortaya çıkan hastalık, zaman içinde nezle belirtileri vermeye başlar. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte çocukta, üst üste defalarca şiddetli öksürük görülür. Bu öksürük ile hastalığın tanısını kolaylaştıran faktör öksürüğün şiddetli olması ve boğulur gibi bir ses gelmesidir.

Her hastalıkta olduğu gibi boğmacada da erken teşhis oldukça önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzda bu belirtileri görmeniz durumunda bir an önce doktora başvurmalısınız. Belirtilerin gözlemlendiği bu sürede hastalığın bulaşıcılığı unutulmamalı ve mutlaka önlemler alınmalıdır. Boğmaca hastalığına yakalanan çocuklar okul gibi toplu yaşam alanlarından uzak tutulmamalıdır.

 

BOĞMACA NASIL BULAŞIR VE BULAŞICILIK ETKİSİ NE KADARDIR?

Çocuk hastalıklarından olan boğmaca, oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Mikrobun vücuda girmesinden 5 ile 20 gün arasında belirti vermeye başlar ve bulaşıcılığını yaklaşık 40 güne kadar korur. Bu nedenle boğmaca tanısı konan çocuklar tam iyileşme sağlanana kadar okula gönderilememeli ve mutlaka bir uzman tarafından tedavi edilmelidir.

bogmaca-bulasici-mi.jpg

Çeşitli çocuk hastalıklarına karşı koruma sağlaması için aşılar ihmal edilmemelidir. Boğmacaya karşı koruma sağlayan aşıların uygulanması durumunda yaklaşık 7 yıla kadar koruma sağlar. Aynı zamanda boğmaca hastalığına yakalanmış ve sağlıklı bir şekilde atlatmış kişiler hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve bir daha aynı hastalığa yakalanması söz konusu olmaz.

 

BOĞMACA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yetişkinlerde çocuklara oranla daha uzun süren hastalık süreci farklı belirtiler vermektedir. Kuru öksürük ile başlayan belirtiler zaman içinde nezle şeklinde belirti vermeye başlar.  Bu dönemde öksürük ile birlikte ateş ve burun akıntısı gözlemlenmektedir.

Zaman içerisinde artan öksürükler, oldukça sert olmakla birlikte nefes almayı da güçleştirmektedir. Öksürüğün yoğun bir şekilde artması ile birlikte nefes almanın zorlaşmasıyla bulantı, kusma ve morarma gibi sorunlar görülebilir.

bogmaca-tedavisi.jpg

Kısaca Boğmacada Görülen Belirtiler;

 • Hırıltılı nefes alma
 • Koyu balgam
 • Çok sık hapşırma
 • Öksürük nöbetleri
 • Ateşlenme
 • Bulantı
 • Kusma

BOĞMACA TEDAVİSİ

Boğmaca tedavisine öncelikle antibiyotik kullanımı ile başlanmaktadır. Bu antibiyotik kullanımı yaklaşık 2 hafta kadar sürmektedir. Ancak genellikle çocuklarda görülen boğmaca hastalığına yakalanan 1 yaş ve altındaki çocuklar mutlaka hastanede kontrol altında tutulmalı ve tedavisine hastanede devam edilmelidir.

Evde tedavi edilen hastaların temiz hava almaları bulundukları bölgede sigara dumanı, egzoz dumanı, soba dumanı ve oda spreylerinin olmamasına özen gösterilmelidir. Hastanın beslenmesi de oldukça önemlidir. Tedavi sürecinde meydana gelebilecek bulantı ve kusmalara karşı bol sıvı tüketilmeli, hafif ve vitaminli gıdalar tercih edilmelidir. Çocuğunuzun aşılarını kesinlikle ihmal etmemeli ve boğmaca hastalığından şüphelenmeniz durumunda bir an önce doktora başvurmalısınız. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.