Geçmeyen Boğaz Ağrısı Neden Olur? Boğaz Ağrısına Hızlı ve Doğal Çözüm Önerileri

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Neden Olur? Boğaz Ağrısına Hızlı ve Doğal Çözüm Önerileri
13.06.201517:12

Boğaz ağrınız varsa ve bu sizi kötü etkiliyorsa evde hazırlayabileceğiniz basit karışımlarla boğazınızı rahatlatabilirsiniz. Boğaz ağrısına iyi gelen doğal yöntemler nelerdir? İşte, boğaz ağrısı ve tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 07.05.2021 16:48

Boğaz Ağrısı Hakkında Bilgiler ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Boğaz ağrısı, enfeksiyonlardan veya kuru hava gibi çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Boğaz ağrısı rahatsız edici olsa da genellikle kendi kendine iyileşmektedir. Peki boğaz ağrısı neden olur? Bu içeriğimizde boğaz ağrısına neden olan rahatsızlıkları ve boğaz ağrısını hızlıca geçirmenin doğal yollarını sizlere sunacağız. İşte doğal ağrısından kurtaran yöntemler...

boğaz-ağrisi-hakkinda-bilgiler.jpg

Boğaz ağrısını geçirmenin birden çok doğal ve bitkisel yöntemi vardır. Boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Boğaz Ağrısına İyi Gelen 9 Bitki ve Bitkisel Yöntem

Evde uygulayabileceğiniz bazı bitkisel yöntemlerle boğaz ağrınızı biraz hafifletebilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. İşte boğaz ağrısı durumunda uygulanabilecek doğal bitkisel yöntemler şunlardır;


1. Limonlu Sıcak Su

limonlu-sicak-su.jpg

Limonun iltihabı yok eden etkisi vardır ve içerdiği C vitamini ile vücudu enfeksiyona karşı korur. Bir bardak suyu kaynatıp, içine 1 limon sıkın. Bu karışımı günde 2- 3 defa içmeye gayret edin. Limonlu sıcak suyunuzun içine bal da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı içtikten sonra boğazınızın yumuşadığını hissedeceksiniz.


2. Tuzlu Suyla Gargara

tuzlu-suyla-gargara.jpg

Bademciğinizdeki enfeksiyonu geçirmek ve ağrıyı hafifletmek için tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Yarım bardak kadar ılık suya, yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Bu suyla günde 2-3 kez gargara yapabilirsiniz. Tuzlu suda tuzun az olmasına dikkat etmelisiniz. Tuz çok fazla olursa boğazınız daha çok tahriş olur.


3. Çemen Otuyla Gargara

çemen-otuyla-gargara.jpg

Çemen otu hemen her zaman bulunan bir bitki olmamasına karşın, enfeksiyonlara karşı özellikle bademcik şişkinliğine karşı çok iyi gelen bir bitkidir. Bir bardak kadar kaynattığınız suya 3 çay kaşığı çemen otunu atın. Bu karışımı 20 dakika daha kaynatın. Ilıdıktan sonra süzüp, günde 3 kez gargara yapın.


4. Süt

süt-004.jpg

Özellikle gece yatmadan önce ılık süte, 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve karabiber ekleyin ve için. Sütü sadece bademcikleriniz çok şişken kullanmamaya dikkat ediniz çünkü süt boğazınızda gıcık oluşumuna neden olur.


5. Zerdeçal

zerdeçal-012.jpg

Zerdeçalın iltihap azaltıcı özelliği vardır. 1 bardak sıcak suya, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin, gargara yapın. Gün içinde ihtiyacınız olduğu sürece gargara yapabilirsiniz. Gargara yapmak istemezseniz zerdeçalı çay olarak da yapabilirsiniz.


6. Tarçın Çayı

tarçin-çayi.jpg

Tarçın, bademciklerdeki bakterilerin artmasını önler. İltihap ve ağrının azalmasına da yardımcı olur. Çayınızı bir çay kaşığı toz tarçınla hazırlayabilirsiniz. 10-12 dakika demlemeniz yeterlidir. Günde iki defa bu çayı tüketirseniz bademciklerinizin yavaş yavaş iyileştiğini göreceksiniz.


7. Ada Çayı

ada-çayi-002.jpg

Adaçayının antibakteriyel özelliği vardır. Adaçayı bademciklerde bulunan iltihabın yayılmasını önler. Ayrıca boğazdaki tahrişin giderilmesine yardımcı olur. Adaçayını ister gargara, ister çay olarak tüketebilirsiniz. Adaçayını günde 2 bardak, gargarayı da günde 3 kez uygulayabilirsiniz.


8. Sarımsak

sarimsak-038.jpg

Sarımsak en etkili antibiyotiktir. Bir bardak suya 2 tane sarımsağı dilimleyip, ekleyin ve kaynatın. Daha sonra süzüp için. Sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız, sarımsaklı bu karışımı içtikten sonra maydanoz çiğneyebilirsiniz.


9. Bitki Çayları

bitki-çaylari-002.jpg

Vücudunuzda oluşan bir enfeksiyonu geçirmek için bol sıvı tüketmeniz gereklidir. Bunun için sıcak bitki çayları çok faydalıdır. Özellikle boğazınızı yumuşatması için ıhlamur, papatya, okaliptüs gibi çaylar tüketebilirsiniz. Bitki çaylarınıza bal ve limon da ekleyebilirsiniz.


Boğaz Ağrısı Neden Olur? Boğaz Ağrısına Sebep Olan 6 Etken

Boğaz ağrısı nedenleri değişiklik gösterebilir. En sık boğaz ağrısı nedenleri şunlardır;

1. Soğuk Algınlığı

soğuk-alginliği-003.jpg

Boğaz ağrısının başlıca sebeplerinden biri de soğuk algınlığıdır. Grip veya ateşi de birlikte yaşatan bu hastalık kendiliğinden geçer. Soğuk algınlığı hakkında daha fazla bilgi almak için daha önce yayınlamış olduğumuz içeriğimize göz atabilirsiniz.


2. Enfeksiyonlar

enfeksiyonlar-002.jpg

Enfeksiyonlar da boğaz ağrısına neden olabilmektedir. En yaygın olanı A grubu Streptococcus bakterisidir. Boğaz ağrısı, çocuklarda boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık yüzde 40’ına neden olur.


3. Alerji

alerji-003.jpg

Bağışıklık sistemi polen, hayvan tüyü veya çimen gibi alerji tepkimelere cevap verdiğinde, boğaz tahrişi yaşanabilir. Burunda oluşan aşırı mukus, boğazın arkasına akabilir. Buna postnazal damla denir ve boğazı tahriş edebilir.


4. Kuru Hava

kuru-hava.jpg

Kuru hava ağız ve boğazdaki nemi emerek boğazın kuru ve ağrılı hissedilmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden odanızı nemli tutmanızda fayda var.


5. Duman, Kimyasal ve Tahriş Ediciler

duman,-kimyasal.jpg

Çevrede birçok farklı kimyasal madde boğazı tahriş eder. Bunlardan bazıları ise sigara dumanı, hava kirliliği, temizlik ürünleri veya diğer kimyasallar. 


6. Tümör

tümör.jpg

Boğaz, gırtlak veya dilde oluşan tümör de boğaz ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Ancak korkmanıza gerek yok çünkü bu boğaz ağrısının en az yaygın olduğu nedenlerdendir.


Boğaz Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

boğaz-ağrisi-belirtileri-nelerdir.jpg

Boğazınızın ağrıyacağını şu durumlardan anlayıp önceden tedbirinizi alabilirsiniz. İşte boğaz ağrısı belirtileri şunlardır;

 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akması
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Şişmiş lenf bezleri
 • Boğuk ses
 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 •  Kulak ağrısı
 • Ağzı açmada zorluk çekme
 • Açıklanamayan yumru
 • Planlanmamış veya açıklanamayan kilo kaybı
 • Şiddetli ağrı
 • Bir haftadan fazla boğaz ağrısı

Boğaz Ağrısını Geçiren Diğer Yöntemler

boğaz-ağrisini-geçiren-diğer-yöntemler.jpg

 • Bademcikleriniz şişken sizi en çok zorlayan şeylerden bir tanesi yutkunmaktır. Bu yüzden yutkunmanıza gerek kalmadan sıvı gıdalarla beslenmeye özen göstermelisiniz. Bunun için sebze çorbaları, tavuk çorbaları tercih edebilirsiniz.
 • Bademciklerinizde enfeksiyon varken vücudunuzun daha fazla vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu vitamin ve mineralleri de taze olarak sıkılmış meyve ve sebze sularından alabilirsiniz.
 • Bademciklerinizde iltihap henüz geçmemişken, boğazınızı daha da tahriş etmemek için, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmemelisiniz. Ayrıca kahve ve koladan da uzak durmaya çalışmalısınız.
 • Boğazınızın kurumasına izin vermemelisiniz çünkü boğazınız kuruduğu zaman daha çok öksürmek isteyecek ve boğazınızı da tahriş edeceksiniz. Bu yüzden bol sıvı tüketmeli ve bulunduğunuz odanın havasının da nemli kalmasına dikkat etmelisiniz.
 • Bol bol istirahat etmeye özen gösterin. Şayet dinlendiğiniz zaman enfeksiyonun vücudunuzdan daha çabuk atılmasını sağlamış olursunuz.
 • Tüm bunları da yaptıktan sonra bademciklerinizdeki şişlik geçmiyorsa, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

boğaz-ağrisi-i̇çin-ne-zaman-doktora-gidilmelidir.jpg

Boğazda ağrı veya şişlik bir türlü inmiyorsa ve şikayetleriniz devam ediyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Bunun dışında;

 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Kulak ağrısı
 • Boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinde şişlik
 • Çocuklarda karın ağrısı
 • Kusma gibi şikayetler görülüyorsa, hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Boğaz Ağrısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

❓ Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Boğaz ağrısı birden çok sebeple ortaya çıkabilmektedir. Boğaz ağrısı ile birlikte yutkunma zorluğu, kulak ağrısı ve boğazda kaşıntı meydana gelebilmektedir. Boğaz ağrısının evde çözüm yolu ise tuzlu su uygulamasıdır. Tuzlu su ile boğazınıza gargara yaparsanız boğaz ağrısının etkilerini azaltabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bu uygulamanın sürekli yapılmamasıdır. Tuzlu su boğazınızda tahrişe sebep olabilir.       


❓ Boğaz Ağrısı Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Genellikle kış aylarında ortaya çıkan boğaz ağrısı soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabiliyor. Boğaz ağrısıyla gelen en yaygın hastalıklar grip, nezle, üst solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığıdır. 


❓ Boğaz Ağrısı Ne Kadar Sürede Geçer?

Genellikle 1 haftalık süreç içerisinde geçen soğuk algınlığı rahatsızlığı bazı etkenler sebebiyle haftalarca sürebiliyor. Boğaz ağrısının uzun süreli devam etmesinin başlıca sebebi ise yetersiz beslenmedir. Ayrıca boğaz ağrısı kulakta ve yüz çevresinde ağrılara da sebep olabilmektedir. Boğaz ağrısını sorunlarından kurtulmak için su tüketimi oldukça önemlidir.  


❓ Boğaz Yanması Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Boğaz ağrısı ve boğazda yanma sıkça görülen rahatsızlıklardan olup genelde üşütme sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Boğazda yanma ve ağrıyı geçirmenin en etkili yöntemleri ise şunlardır;

 • Tuzlu Su ile Gargara Yapmak
 • Hindistan Cevizi Yağı Tüketimi
 • Zencefilli Limon Çayı

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. 

Neoldu.com / Sosyal Fayda

Önerilen İçerik; Bademcik Şişmesi Neden Olur?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
2
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.