Bademcik Neden Şişer ve Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik Neden Şişer ve Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?
22.12.201518:10

Bademciklerin şişmesi vücudun bağışıklık sisteminin aksamasına neden olmaktadır. Peki, bademcik şişmesi neden olur? Bademcik şişmesi nasıl geçer?

Haber güncelleme tarihi 18.01.2022 13:15

Bademcik Nedir?

Bademcik Şişmesi neden olur

Bademcik, insanların bağışıklık sistemini oluşturan bir bölümdür. Eğer bademciklerde şişme meydana gelirse, vücudun bağışıklık sisteminin sekteye uğraması kaçınılmaz olur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bademciklerin şişmesine neden olan şeylerden olabildiğince uzak durmak. Peki, bademcik iltihabı neden olur? Aynı zamanda, bademcik şişmesine iyi gelen doğal yöntemler nelerdir? Bademcik ameliyatı olmadan önce bademcik şişmesi tedavi yöntemleri arasında hangi uygulamalar yer almaktadır? İşte, bademci şişmesi (iltihabı) ile ilgili hastalığından, tedavisine kadar bilinmesi gereken her şey...

Bademcik Şişmesi Nasıl Oluşur?

Bademcik Şişmesi neden olur

Bademciklerde meydana gelen iltihaplanma sonucu bademcik şişmesi gerçekleşir. Bademciklerin bulunduğu yer boğazımızın her iki tarafıdır. Boğazımızın üst tarafında bulunan bademcikler kolayca muayene edilebilirler. Bademciklerde şişlik ve iltihaplanma, yine bademciklerde kızarıklık olarak gözlenir. İltihabın ilerlediği durumlarda bademciklerin üzeri sarımtırak ve yeşilimsi bir renk alır. Bazı kişilerin bademciklerinin üzerinde ise noktalı gözenekler göze çarpar.

Bademciklerin Görevi Nedir?

Bademcik Şişmesi neden olur

Solunum yoluyla adlığımız havayla birlikte bazı mikropları süzmektir. Bazı durumlarda ise bademciklerin kendisi iltihaplanarak şişer. Bademcik şişmesi en çok çocuklarda görülebilmektedir. Bademcik şişmesi kişinin biraz ağrı çekmesine ve bazı durumlarda bu ağrının daha da şiddetlenmesine neden olur. Bu durumlardan bazıları, yutkunmak, yemek yemek, konuşmadır. Bademcik şişmesinin en büyük nedeni ve şişmeden hemen bir önceki evresi iltihaplanmadır.

Bademcik Şişmesine Neden Olan İltihaplanmanın Belirtileri

Bademcik şişmesine neden olan iltihaplanma kendini birkaç belirti ile gösterir. Bademciklerinizde iltihap olduğunu ve bademciğinizin şiştiğini anlamanız için birkaç belirti;

 • Boğaz ağrısı
 • Yutkunurken zorlanma
 • Ateş
 • Halsizlik ve yorgunluk hali
 • Ağızda kötü koku
 • Boyunda bulunan bezlerde şişlik

Bademcik Şişmesine İyi Gelen 7 Bitkisel Yöntem

Bademcik Şişmesine ne iyi gelir

Evde uygulayabileceğiniz bazı bitkisel yöntemlerle bademcik şişkinliğinizi biraz hafifletebilir ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

İşte bademcik şişmesi durumunda uygulanabilecek doğal bitkisel yöntemler şunlardır;

Bademcik şişmesine ne iyi gelir;

1. Limonlu Ilık Su

Limonun iltihapı yok eden etkisi vardır ve içerdiği C vitamini ile vücudu enfeksiyona karşı korur. Bir bardak suyu kaynatıp, içine 1 limon sıkın. Bu karışımı günde 2- 3 defa içmeye gayret edin. Limonlu ılık suyunuzun içine bal da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı içtikten sonra boğazınızın yumuşadığını hissedeceksiniz.

2. Tuzlu Su

Bademciğinizdeki enfeksiyonu geçirmek ve ağrıyı hafifletmek için tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Yarım bardak kadar ılık suya, yarım çay kaşığı tuz ekleyin. Bu suyla günde 2-3 kez gargara yapabilirsiniz. Tuzlu suda tuzun az olmasına dikkat etmelisiniz. Tuz çok fazla olursa boğazınız daha çok tahriş olur.

3. Çemen Otu

Çemen otu hemen her zaman bulunan bir bitki olmamasına karşın, enfeksiyonlara karşı özellikle bademcik şişkinliğine karşı çok iyi gelen bir bitkidir. Bir bardak kadar kaynattığınız suya 3 çay kaşığı çemen otunu atın. Bu karışımı 20 dakika daha kaynatın. Ilıdıktan sonra süzüp, günde 3 kez gargara yapın.

4. Süt

Özellikle gece yatmadan önce ılık süte, 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ve karabiber ekleyin ve için. Sütü sadece bademcikleriniz çok şişken kullanmamaya dikkat ediniz çünkü süt boğazınızda gıcık oluşumuna neden olur.

5. Zerdeçal

Zerdeçalın iltihap azaltıcı özelliği vardır. 1 bardak ılık suya, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin, gargara yapın. Gün içinde ihtiyacınız olduğu sürece gargara yapabilirsiniz. Gargara yapmak istemezseniz zerdeçalı çay olarak da yapabilirsiniz.

6. Tarçın Çayı

Tarçın, bademciklerdeki bakterilerin artmasını önler. İltihap ve ağrının azalmasına da yardımcı olur. Çayınızı bir çay kaşığı toz tarçınla hazırlayabilirsiniz. 10-12 dakika demlemeniz yeterlidir. Günde iki defa bu çayı tüketirseniz bademciklerinizin yavaş yavaş iyileştiğini göreceksiniz.

7. Ada Çayı

Adaçayının antibakteriyel özelliği vardır. Adaçayı bademciklerde bulunan iltihabın yayılmasını önler. Ayrıca boğazdaki tahrişin giderilmesine yardımcı olur. Adaçayını ister gargara, ister çay olarak tüketebilirsiniz. Adaçayını günde 2 bardak, gargarayı da günde 3 kez uygulayabilirsiniz.

8. Sarımsak

Sarımsak en etkili antibiyotiktir. Bir bardak suya 2 tane sarımsağı dilimleyip, ekleyin ve kaynatın. Daha sonra süzüp için. Sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız, sarımsaklı bu karışımı içtikten sonra maydanoz çiğneyebilirsiniz.

9. Bitki Çayları

Vücudunuzda oluşan bir enfeksiyonu geçirmek için bol sıvı tüketmeniz gereklidir. Bunun için sıcak bitki çayları çok faydalıdır. Özellikle boğazınızı yumuşatması için ıhlamur, papatya, okaliptus gibi çaylar tüketebilirsiniz. Bitki çaylarınıza bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

Bademcik Şişmesini Geçiren Diğer Yöntemler

Bademcik Şişmesi ne iyi gelir

 • Bademcikleriniz şişken sizi en çok zorlayan şeylerden bir tanesi yutkunmaktır. Bu yüzden yutkunmanıza gerek kalmadan sıvı gıdalarla beslenmeye özen göstermelisiniz. Bunun için sebze çorbaları, tavuk çorbaları tercih edebilirsiniz.
 • Bademciklerinizde enfeksiyon varken vücudunuzun daha fazla vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Bu vitamin ve mineralleri de taze olarak sıkılmış meyve ve sebze sularından alabilirsiniz.
 • Bademciklerinizde iltihap henüz geçmemişken, boğazınızı daha da tahriş etmemek için, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmemelisiniz. Ayrıca kahve ve koladan da uzak durmaya çalışmalısınız.
 • Boğazınızın kurumasına izin vermemelisiniz çünkü boğazınız kuruduğu zaman daha çok öksürmek isteyecek ve boğazınızı da tahriş edeceksiniz. Bu yüzden bol sıvı tüketmeli ve bulunduğunuz odanın havasının da nemli kalmasına dikkat etmelisiniz.
 • Bol bol istirahat etmeye özen gösterin. Şayet dinlendiğiniz zaman enfeksiyonun vücudunuzdan daha çabuk atılmasını sağlamış olursunuz.
 • Tüm bunları da yaptıktan sonra bademciklerinizdeki şişlik geçmiyorsa, mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Bademcik Şişmesi ne iyi gelir

Bademcikleriniz de şişlik bir türlü inmiyorsa ve şikayetleriniz devam ediyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Bunun dışında;

 • Yüksek ateş
 • Titreme
 • Kulak ağrısı
 • Boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinde şişlik
 • Çocuklarda karın ağrısı
 • Kusma gibi şikayetler görülüyorsa, hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir

Bademcik şişmesi yaşayan hastaya doktor antibiyotik tedavisi uygular. Bunun dışında gargara da verebilir. Bademcik şişmesini çok sık olarak yaşıyorsanız, bademcikleriniz nefes alıp vermenizi zorlaştıracak kadar büyümüşse, yemek yerken yutmanızı engelliyorsa, geniz eti probleminizde bademcikle birlikte baş gösterirse, bu durumda bademcikler alınabilir. Bunun son kararını doktorunuz verecektir.

Bademcik Ameliyatı, Tedavisi Nasıl Olur?

Bademcik Şişmesi ne iyi gelir

Bademcik ameliyatında genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat toplamda 1- 1,5 saat sürer. Ameliyattan sonra hasta, birkaç saat içinde taburcu edilir. Bunun nedeni de hastaya herhangi bir kesi uygulanmamış olmasıdır. Özel bir makas ve bistüri ile bademcikler alınır. Daha sonra kendiliğinden eriyen dikiş uygulaması yapılır. Ameliyattan sonra çenede, boğazda ve kulakta ağrı olabilir. Bunun için ağrı kesici kullanılabilir. Hasta toplamda 2 hafta içerisinde tamamen iyileşir.

Bademcik ameliyatı şu durumlarda uygulanır;

 • Bir yıl içinde en az beş kez enfeksiyon yaşadıysa
 • Bademcik enfeksiyonunu, kulak enfeksiyonuna dönüştüğü zaman
 • Bademciklerin yutkunmayı ve solunumu zorlaştıracak kadar büyümüşse
 • Günlük aktiviteyi sınırlandıracak kadar durum ciddiyse bademcik ameliyatı gereklidir.

Bademcik Şişmesinin Nedenleri

 • Mukus veya tükürük yoluyla bulaşan kızamık virüsü bademciğin şişmesine neden olur. Günümüzde çok fazla görülmektedir.
 • Tükürük yoluyla yayılan Epstein-Barr virüsü öpüşme ile geçebilir.
 • En bilindik nedeni virüslerdir. Virüsler soğuk algınlığı, bronşit ve boğaz ağrısına neden olur.
 • Bademciğin şişmesine neden olan bir başka virüste 2020 yılında Çin'in Wuhan kentinde çıkan Corona virüsüdür.
 • Dudaklarda uçuk çıkmasına ve bademciğin şişmesine neden olan Herpes simpleks virüsü bademciklerde çatlaklar ve kabarcıklar oluşturur.

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3644
1405
1007
523
349
1013
1553
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 18
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.