Birinci Dünya Savaşı'nda Kullanılan En Garip 10 Askeri Araç

Birinci Dünya Savaşı'nda Kullanılan En Garip 10 Askeri Araç
29.07.201911:58

İtilaf ve İttifak devletlerinin karşı karşıya geldiği Birinci Dünya Savaşı, tarihin en unutulmaz olayları arasında yer almaktadır. Ülkelerin savaş sırasında kullandığı askeri araçları listeledik. Farklı ülkelere ait 10 garip askeri araç sizlerle...

Haber güncelleme tarihi 06.01.2021 10:38

Birinci Dünya Savaşı’nın En Garip 10 Askeri Aracı

Birinci Dünya Savaşı, Avusturya veliahdı Arşidük Franz Ferdinand ve eşi Hohenberg’in 28 Haziran 1914 yılında Gavrilo Princip adında bir Sırp milliyetçisi tarafından Saraybosna’da öldürülmesiyle başlamıştır. Kısa süre içerisinde bir çok dünya ülkesinin dahil olduğu savaş, tarihin en büyük ve en kanlı sonuçlarını doğurmuştur.

28 Temmuz 1914’de başlayan ve 11 Kasım 1918’e kadar süren küresel bir mücadele olarak bilinmektedir. 15 milyondan fazla askerin hayatını kaybettiği bu savaşta, farklı ülkeler tarafından 1918 yılına kadar üretilen askeri araçları listemizde sıraladık. Kanlı savaştan geriye kalan en garip 10 askeri araç sizlerle…


10. Garford ve Putilov Zırhlı Aracı, Rusya

Garford ve Putilov, Birinci Dünya Savaşı döneminde Rusya’da üretilen bir tür zırhlı savaş aracıdır. Toplam ağırlığı yaklaşık 11 ton olan ve yalnızca 30 beygirlik motor gücüne sahip olan bu araç, ortalama 10 ile 11 km hız yapmaktadır.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


9. Ehrhardt EV/4, Almanya

EV/4 Ehrhardt panzeri, Almanya’nın polis kuvvetleri tarafından kullanılan yüksek güvenlikli zırhlı araçlardır. Birinci Dünya Savaşı’na da katılan araç, neredeyse 9 ton ağırlığı, 8 kişilik mürettebatı ve üç makineli tüfek girişiyle Alman ordusunun en önemli aracıdır.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


8. Austin Zırhlısı, İngiltere

Austin zırhlı aracı, Birinci Dünya Savaşı sırasında üretilen İngiliz askeri aracıdır. Araç, savaş döneminde İngiliz ve Rus askerleri tarafından kullanılmıştır. Austin zırhlı aracı ayrıca Rus İç Savaşı'nda farklı güçler tarafından kullanılmasıyla bilinmektedir.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


7. Büssing A5P, Almanya

Büssing A5P, Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından üretilmiştir. Santrali Bussing tarafından sınırlı sayıda üretilen A5P; 6 silindirli motoru, çelik zırhlı gövdesi ve 10 kişilik mürettebatıyla 1916 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


6. Jeffery Zırhlısı, İngiltere

Jeffery zırhlı aracı, lastik ve jantın mucidi Thomas B. Jeffery tarafından 1915 yılında üretilmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda aktif olarak kullanılan araç, General John Pershing’in tarafından New Mexico’daki Panço Villa Seferi’nde de kullanılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


5. Lanchester, İngiltere

Lanchester, Birinci Dünya Savaşı sırasında üretilen İngiliz zırhlı aracıdır. 1914 yılında kullanılan Lanchester, Rolls-Royce’dan sonra en çok hizmet veren ikinci zırhlı araba olma özelliğine sahiptir. Araç başlangıçta hava üslerini desteklemek ve inen pilotları taşımak için tasarlanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


4. Rolls-Royce, İngiltere

1914 yılında geliştirilen Rolls-Royce zırhlı aracı, I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı’nda kullanılmıştır. Orta Doğu’da birkaç cephede görev alan araç, daha sonrasında geliştirilerek araca, tank tüfeği, makineli tüfek ve duman bombası eklenmiştir.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


3. Charron Zırhlısı, Fransa

Charron Fransız zırhlı aracı, Gürcü mühendis Mikheil Nakashidze tarafından tasarlanmıştır. Seri olarak Girardot ve Voigt firmaları tarafından üretilen araç, makineli tüfek ve nişancı bölümleri ile dikkat çekmektedir.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


2. Davidson Akülü Aracı, Amerika

Dönemin ender akülü araçları arasında yer alan Davidson zırhlısı, Royal Page Davidson tarafından tasarlanmıştır. Deniz akademisi öğrencilerinin desteğiyle seri üretime geçen araç, 30 kalibrelik Colt ve bomba tüfekleri ile donatılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı Araçları


1. Quadricycle Motoru, İngiltere

Şimdiye kadar yapılmış ilk silahlı motor olma özelliğine sahip Quadricycle, İngiliz mucit FR Simms tarafından 1898 yılında üretilmiştir. Aracın ön kısmında yer alan makineli tüfek ve zırhlı kalkanı, sürücü tarafından kontrol edilmektedir. Birinci dünya savaşında aktif olarak kullanılan araç, engebeli arazi şartlarına dayanıklı olmasıyla bilinmektedir.

Birinci Dünya Savaşı Araçları

Önerilen İçerik; Dünya Tarihin En Pahalı Kazaları

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
0
5
4
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.