• DOLAR6,10281.09
 • EURO6,96891.17
 • ALTIN233,5960.54
 • BIST90.1861.64

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Bedelli askerlik yasasının onaylanmasının ardından "Bedelli askerlik kılavuzu" da yayımlandı. Bunun üzerine birçok vatandaş, "bedelli askerlik nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak etti. İşte, bedelli askerlik ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 13.08.2018 15:11

Milyonlarca vatandaşın beklediği Bedelli Askerlik Kılavuzu Milli Savunma Bakanlığı tarafından resmi gazetede yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bedelli askerlik bekleyen herkes “Bedelli Askerlik Kılavuzu” hakkında bilgi almak istedi. Peki, Milli Savunma Bakanlığı’nın yayımladığı kılavuza göre “bedelli askerlik nasıl yapılacak?” “Bedelli askerlik başvuruları nasıl gerçekleştirilecek?

"Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları 2018" sayfasına giriş yaparak hangi bankalardan bedelli askerlik kredisi çekeceğinizi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda 12-24-36 ve 48 ay vadeli taksit imkanlarında belirlenen faiz imkanları hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

İşte, bedelli askerlik kılavuzu ve başvuruları ile ilgili tüm detaylar…

Bedelli askerlik başvuruları ile ilgili detaylar http://asal.msb.gov.tr internet adresinden yayınlanırken “Bedelli Askerlik Kılavuzu Duyurusu”nda ise şu maddelere yer verildi;

Bedelli Askerlik Kılavuzu...

bedelli askerlik nasıl yapılır

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuru şöyle:

 “Bedelli askerlik uygulamasından;

 • a. 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanununa tabi istekli yükümlülerden;
 •  (1) 01 Ocak 1994 tarihinden (dahil) önce doğanlar (1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 81’inci maddesi gereği; Askerlik çağına girdikten sonra yaş düzeltmesi yaptıranların askerlik işlemleri, düzeltme yaptırmadan önceki yaşlarına göre yürütülür. Ancak resmi hastane doğum kayıtları dayanak gösterilerek mahkeme kararı ile askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş düzeltmelerinden bedelli askerlik yaş şartlarını sağlayanların başvuruları kabul edilecektir.),
 • (2) Henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış olanlar (Askerlik hizmetini yapmakta olanlar veya yapmakta iken firar edenler, hava değişimi/izin aşımında vs. bulunanlar bedelli askerlik hizmetinden faydalanamayacaklardır.)
 • (3) Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 03 Kasım 2018 (dahil) tarihine kadar askerlik şubeleri/yurt dışı temsilciliklerine yazılı olarak veya e-devlet üzerinden ((www.turkiye.gov.tr) başvuranlar (Bedelli askerliğe müracaat edecek yükümlülerden daha önce askere sevk evrakını almış ancak sevk edildiği kıtalarına katılmamış olanlar ile “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Ertesi Yıla Bırakma” raporu alanlar ve “Bakaya” durumunda bulunanlar bizzat askerlik şubesine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir.),
 • b. Başvuruları onaylanan yükümlülerden 15.000 Türk lirası veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını peşin olarak ilgili banka hesabına ödeyerek, 3 (üç) adet dekont aslını askerlik şubelerine/dış temsilciliklere teslim edenler,
 • c. Daha önceden herhangi bir nedenle bedelli veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olan yükümlülerden gerekli şartları taşıyıp istekli olanlar,
 • ç. Başvuruları uygun görülen yükümlülerden Milli Savunma Bakanlığınca planlanan celp dönemlerinde 21 (yirmi bir) günlük temel askerlik eğitimlerini tamamlayanlar ve terhis edilenler faydalanabileceklerdir.
 • 3. Ayrıca Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair raporlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar istekleri hâlinde yaş ve temel askerlik eğitimi şartı aranmaksızın 15.000 Türk lirasını ilgili banka hesabına ödemeleri halinde istifade edebileceklerdir.
 • 4. Bedelli askerlik hizmeti kapsamında temel askerlik eğitiminde bulunanlar bu süre zarfında çalıştıkları işyeri, kurum ve kuruluşlar tarafından idari veya ücretsiz izinli sayılacaklardır.
 • 5. Bedelli askerlik hizmeti kapsamında yukarıda belirtilen yükümlülüklerini süresi içerisinde yerine getirmeyenler Millî Savunma Bakanlığınca kapsam dışına çıkarılabilecektir.”

Bedelli Askerlik Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik hakkında sahip olan birçok vatandaşın aklındaki tek soru “Bedelli askerlik başvuruları nasıl yapılır?”dır. İçeriğin bu bölümünde 2018 bedelli askerlik yapacak kişiler için başvuruların nasıl yapılacağını anlatacağız.

Bedelli askerlik yapacak olan vatandaşların başvuru yöntemleri arasında askerlik şubeleri, e devlet ve konsolosluklar yer almaktadır.

bedelli askerlik başvurusu


E-Devlet Bedelli Askerlik Başvurusu

İnternet üzerinden TC kimlik numaran ve şifren ile www.turkiye.gov.tr adresine giriniz. (Eğer E-devlet şifreniz yoksa PTT’den 3 TL karşılığında alabilirsiniz)

Açılan sayfada MSB’nin altında Asal Bedelli Askerlik işlemleri başlığının altında Asal Bedelli Askerlik Başvurusu linkine tıklayınız.

Ekrana gelecek işlem basamaklarına "kabul et" (Kabul etmediğiniz müddetçe işlemleriniz başlamaz)

Ekrana gelecek Barkotlu Ödeme Belgesinin bir suret çıktısını yazıcıdan alınız.

Çıktısını aldığınız Barkotlu Ödeme Belgesini ilgili bankalara götürünüz.

Bankadan alınan 3 adet dekontla birlikte, E- Devletten alınan Barkotlu ödeme belgenizi şahsen askerlik şubesine teslim ediniz, askerlik şubesinden bedelli askerlik hizmet belgenizi alınız ve başvurunuzu tamamlayınız.


Askerlik Şubesi Bedelli Askerlik Başvurusu

Askerlik şubesine şahsen nüfus cüzdanın veya adına vekaletname verdiğin avukatın aracılığıyla başvurunuzu yapınız.

Askerlik şubesince durumunuz kontrol edildikten sonra, faydalanma hakkınız varsa size Ödeme Belgesi verilecektir.

Askerlik şubesinde almış olduğun Ödeme Belgesiyle ilgili bankalara( Ziraat, Halk veya Vakıf Bankasına giderek ödemenizi gerçekleştirin. Bunun sonucu 3 dekontunuzu alınız.

Bankadan verilecek 3 dekont ile askerlik şubesinde alınan Ödeme Belgesi ile şahsen veya adına vekalet verdiğiniz avukatın aracılığıyla Askerlik Şubesinde Bedelli Askerlik Hizmet Belgenizi alın ve başvurunuzu tamamlayınız.


Bedelli Askerlik Başvurusu Hakkında Diğer Bilgiler

Bedelli askerlik başvurusunun sayısına göre bedelli askerlik alım işlemleri farklılık gösterebilecek. Yapılan açıklamalar neticesinde eğer 300 Bin kişi üzerinde başvuru gelirse bazı gruplar 1 yıl sonra bile silah altına alınabilecek. Bedelli askerliğin resmi gazetede yayımlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı göstermelik bir şema ile “Bedelli Askerlik Hizmet Sürecini” başından itibaren anlattı.

bedelli askerlik başvurusu ve hizmet süreci nasıl olacak

Bedelli Askerlik Başvuru belgelerini alanlar 15 Bin TL bedelli askerlik parasını yatırdıktan sonra bankadan verilen dekontlar ile askerlik şubesine gitmeliler. Askerlik şubesine kadar yapılan başvuru işlemi tamamlandıktan sonra celp duyusu beklenecek.

Başvuru yapan kişilerin nerede ve ne zaman askerlik yapacakları Asker Alma Genel Müdürlüğü tarafından açıklanacak.

 • Yorumlar 7
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.