Askerde Kışlaya Sokulması ve Kullanılması Yasak Eşyalar

Askerde Kışlaya Sokulması ve Kullanılması Yasak Eşyalar
24.10.201813:49

Askere gitmeye karar veren vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konulardan bir tanesi, askere giderken götürülmesi yasak olan eşyalardır. Peki, askerde yasak olan eşyalar nelerdir? Hangi malzemelerin askeriyeye girmesi yasaktır?

Haber güncelleme tarihi 30.01.2021 19:40

Askerde kullanılması ya da askeriye içerisine sokulması yasak olan eşyalar ve malzemeler, askere gidecek olan bütün vatandaşların ortak soruları arasında ye almaktadır. Çünkü, askeriye disiplinin en yüksek seviyede olduğu kurumların başında gelmektedir. Belirtilen kurallara uymayan er ve erbaşlar büyük cezalarla karşı karşıya kalabilmektedir. Askerde kullanılması yasak olmayan eşyalar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler “Askere Giderken Alınması Gerekenler” sayfasını ziyaret edebilirler.

NOT: Aşağıda sizlere sunacağımız liste, Bedelli Askerlik Başvurusu yapan askerler içinde aynı şekilde geçerlidir. Bedelli başvurusu hakkında daha detaylı bilgi almak için "Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır" ve "Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar" içeriklerini ziyaret edebilirsiniz.

Peki, askerde ceza almanıza sebep olabilecek yasak eşyalar hangileridir? Hangi eşya listelerinin askeriye sokulması kesinlikle yasaklanmıştır? İşte, kışlada kullanılması yasak olan eşyaların listesi…


1. Telefon

Yeni çıkan yasayla beraber askeriyede telefon kullanımları mesai saatleri dışında serbest hale getirildi. Ancak, her telefon modeli bu yasaya tabii değil. Kısaca belirtmek gerekirse, askerde kullanılmasına izin verilmeyen telefonlar, kameralı ve akıllı telefonlar… Askerde kullanılacak telefonların fotoğraf çekme ve kayıt yapma özelliklerinin olmaması gerekmektedir. Sadece bu kadar da değil… Askerde kullanılmasına izin verilen telefonların içerisinde sadece askercell hattı takılmaktadır. Sivil hayatta kullandığınız hattı askeriye içerisinde sokmak yasaktır. Kışlaya girişte üzerinizde sivil hat bulunursa, karargahta sizin adınıza hazırlanan zarflarda bekletilmektedir. Askercell ile önceden belirlenen 7 numarayı arama hakkınız vardır. Kafanıza göre herkesi aramanız bu sayede engellenmektedir.

askerde-yasak-esyalar.jpg


2. Fotoğraf Makinesi – Kamera – Video Kayıt

Askerde kullanılması yasak olan malzemeler arasında fotoğraf ve video çekme özelliği bulunan bütün aletler yasaktır. Bu eşyaların kışlaya izinsiz sokulması durumunda, er ya da erbaş hakkında büyük cezalar uygulanmaktadır. Özellikle acemi birliğinde sizler için fotoğraf çeken birimler bulunmaktadır. İstediğiniz kadar fotoğrafı komutandan izin alarak çektirebilir ve aynı gün içerisinde teslim alabilirsin. Hatta fotoğrafların orijinal dökümünü e-posta (e-mail) adresinize gönderilmesini de isteyebilirsiniz. Fotoğraf makinesi ya da kamera neden yasak diye soranlar olacaktır. Bu aletler askeri bilgilerin dışarıya sızdırılmasında kullanılabilmektedir. Bu durumda TSK’nın güvenlik açığının oluşmasına neden olabilir. Bu sebepten ötürü kışla içerisinde emir dışında fotoğraf ve video çekmek kesinlikle yasak.

askerde-yasak-esyalar-001.jpg


3. Radyo, Mp3 Çalar vb. Elektronik Eşyalar

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, kışla içerisine herhangi bir elektronik alet sokmak yasaktır. Radyo ve mp3 çalar gibi eşyaların kullanılması güvenlik sebebiyle kullandırılmamaktadır. Çünkü bu eşyaların bazıları kayıt yapabilmektedir. Bunların dışında askeriye içerisine su ısıtıcısı ve elektrikli battaniye de sokmak yasaktır. Bu örnekleri sizlerde çoğaltabilirsiniz.

askerde-yasak-esyalar-004.jpg


4. Kitap ve Yasak Olan Yayınlar

Telefon, kamera ve radyo yasak… Boş zamanlarımızda kitap okuyabiliriz diyebilirsiniz. Yanılıyorsunuz… Kışlaya sokulması yasak olan eşyalar arasında bazı kitaplar da bulunmaktadır. Bunun nedeni ise birçok kitabın askeriye içerisinde yasaklı listede olmasıdır. “Okuyacağım kitap sıkıntı yaratmaz, götüreyim.” demeyin. Yasaklı kitap listesini görseniz bunu söylemezdiniz. Burada yapılan işlem ise şöyle; Okumak istediğiniz kitabı komutan alıyor ve didik didik inceliyor. Bütün sayfalarına bakıyor. Sonrasında yasaklı listede olup olmadığını kontrol ediyor. Eğer sıkıntı yoksa kitabı damgalıyor ve size geri veriyor. Eğer, yasak olduğunu bildiğiniz halde kitabı gizlice okursanız ve yakalanırsanız, vay halinize…

askerde-yasak-esyalar-003.jpg


5. Çakı, Bıçak ve Silah

Askeriye içerisinde çakı, silah vb. kesici, ateşleyici ve delici aletlerin kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu tür aletleri kullanılan askerler hakkında çok büyük cezai bir süreç başlatılmaktadır. Şimdi, diyebilirsiniz ki “ Yemekhane yok mu? Oradan alınamaz mı?” Doğru. Yemekhane de çatal bıçak vb. eşyalar bulunur ancak bunların hepsi görevli askere zimmetlidir. Bu malzemeler her yemekten sonra sayılır ve kontrol edilir. Yemekhanede malzeme çaldığı belirlenen kişiler hakkında büyük cezalar verilmektedir.

askerde-yasak-esyalar-005.jpg


6. Uyuşturucu, Hap, İlaç

Yaşadığımız sivil hayatta olduğu gibi askeriye içerisinde uyuşturucu madde kullanımı en büyük yasakların başında gelmektedir. Bu tarz suç işleyen askerlerin hapis yatması emin olun sürpriz olmayacaktır. Uyuşturucunu yanı sıra hap ve ilaç gibi malzemelerin kışlaya sokulması kesinlikle yasaktır. Askerde bulunan revir bölümünde her türlü ilaç ve tedavi yöntemi sizler için hazır beklemektedir.

askerde-yasak-esyalar.jpeg


7. Kışlaya Dışarıdan Gıda (Yiyecek) Sokulması

Askeriye içerisinde dışarıdan gıda malzemesi sokmak kesinlikle yasaktır. Eğer ille de dışarıdan gıda girişi yapılacaksa, bu bile komutanlar tarafından kontrol edilerek yapılır. Çünkü, dışarıdan gelen malzemelerin sağlıklı olduğunun garantisini kimse veremez.

askerde-yasak-esyalar-006.jpg


8. Sivil Kıyafet Kullanımı

Askerde sivil kıyafet kullanımı verilen görevler dışında kesinlikle yasaktır. Bu durum mesai saatleri içerisinde kesin katı kurallar barındırmaktadır. Mesai saatleri dışında ise birçok yerde kişisel kıyafetlerini giyebilirsiniz. Burada bahsettiğimiz kıyafetler, pijama ve eşofman tarzı kıyafetlerdir. Kurallar arasında bu durumunda kesinlikle yasak olduğu belirtilebilir ancak zaman zaman tolerans gösterilebilir. Genel olarak herkes askeriyede verilen kıyafetleri kullanmak zorundadır.

askerde-yasak-esyalar-007.jpgAşağıda yer alan bölümde askere giderken kafanıza takılan ve en çok sorulan 10 önemli soruyu bir araya getirdik. Sizde, kafanıza takılan başka sorular varsa, yorum bölümünden yazabilirsiniz.


1. Askerde kullanılmasına izin verilen telefonları nereden alabiliriz?

Kışlada kullanılmasına izin verilen kamerasız tuşlu telefonları çevrenizde bulunan telefoncu dükkanlarından temin edebilirsiniz.


2. Kışlada telefon satışı yapılıyor mu?

Askerlik yapacağınız kışla içerisinde telefon satışı yapılmamaktadır. Telefonları askere gitmeden önce temin etmenizi tavsiye ederiz. Ancak, askeri içerisinde bazı askerlerde bu telefonlardan bir kaç tane olabiliyor. Şanslıysanız eski askerlerden para karşılığı uygun fiyata satın alabilirsiniz.


3. Askerde akıllı telefon kullanımı neden yasak?

Askeriye içerisinde akıllı telefonların kullanımı yasaktır. Bu telefonların fotoğraf çekme, ses kaydetme ve paylaşımda bulunma özellikleri bulunmaktadır. Bu durum, içerisinde bulunduğunuz kışlanın güvenliğini tehlikeye atabilir. Kışladan dışarıya gönderilecek herhangi bir veri tehlike arz etmektedir. Size bu durum saçma gelebilir ancak biraz düşündüğünüzde bunun ne kadar önemli bir istihbarat bilgisi olabileceğini tahmin edebilirsiniz.


4. Askercell hattı nereden alabilirim?

TSK'nın askerler için belirlediği askercell hatları Turkcell bayilerinden temin edebilirsiniz.


5. Kışla içerisinde Askercell yaptırılıyor mu?

Sivilde Askercell almayı unuttunuz ya da bir problem yaşadınız. Merak etmeyin, özellikle acemi birliğinizi yapacağınız yerlerde henüz kayıt aşamasındayken askercell başvurusu yapıp anında alabilirsiniz.


6. Askerde sivil eşya giyilmesi neden yasak? Sivil hayatta giydiğimiz eşyaları hiç mi getiremeyiz?

Askeriye tek tip düzen yer aldığı için askeriyenin verdiği kıyafetler giyilmektedir. Eskiden çok katı kurallarda vardı ancak şimdi biraz da bu kurallar esnetildi. Hafta sonları ve mesai bitiminden sonra pijama polar gibi eşyaları giyebilirsiniz. Hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Mesai saatleri içerisinde görevli değilseniz, sürekli olarak kamuflaj giyeceğinizi unutmayın.


7. Askerde giydiğimizi kamuflajları dışarı çıkartabilir miyiz? Bot, Bere, kamuflaj bize veriliyor mu?

Askeriyeden sizlere verilen hiçbir eşya malzeme kışladan dışarı çıkartılamaz. Kıyafetler askerlik bitiminde kışla içerisinde bırakılır. Kışladan çıkarken birçok yerde çantalar aranmaktadır. Eğer kışla dışına izinsiz kıyafet ya da malzeme çıkartırsanız, bu eşyalar sizden geri alınmaktadır. Gerek görüldüğü takdirde ise hakkınızda dava açılabilir.


8. Askerde sigara içmek yasak mı?

Kışla içerisinde sigara içilmesi yasak değildir. Mesai saatleri dışında herkes sigara içebilir?


9. Askerde elektronik sigara kullanımı yasak mı?

Askeriyede özellikle erlerin elektronik eşyaların kullanılması yasaktır. Elektronik sigara da bu kategoriye girdiği için, aynı şekilde yasaklar listesindedir.


10. Askerde kışlaya girerken arama - tarama işlemi nasıl yapılıyor?

Askerlik yapacağınız bölgede kışladan içeri girerken hem yanından bulunan çanta ve poşet gibi eşyalar ilk olarak görevli askerler tarafından kontrol edilir. Sonrasında X-Ray cihazından geçer. Aynı şekilde sizler de... Kısacası gizliden elektronik alet yada yasak olan herhangi bir şey sokmaya kalkmayın. Henüz ilk dakikadan mimlenirsiniz.

Önerilen İçerik: Askerlik Yeri Öğrenme, e-Devlet Askerlik Yeri Sorgulama

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3198
1243
1704
589
1564
473
390
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.