Balta Falı Nedir? Nasıl Bakılır?

Balta Falı Nedir? Nasıl Bakılır?
11.03.201613:56

Eski zamanların en popüler fallar arasında yer alan balta falı, birçok amaca hizmet ediyordu. Kimi zaman bir suçluyu ilan ediyor, kimi zaman da hazinenin yerini deşifre ediyordu. İşte gizemli balta falıyla ilgili tüm detaylar...

Haber güncelleme tarihi 05.10.2018 09:31

Günümüzde insanların bir ihtiyaç olarak görmeye başladığı fallar çok eski çağlara dayanıyor. Kutsal bir inanış haline gelen bu fallar, toplumlar üzerinde çok büyük etkilere sahip olmuştur. Toplumlara yön vermesine rağmen zamana yenik düşmüş bu fallardan biri de balta falıdır.

Balta falı, geçmiş yüzyılların en popüler falları arasında yer alırdı. Ancak zamanla çıkan modern fallar karşısında pek tercih edilmemeye başlandı ve zamanla unutuldu. Günümüz Anadolu’sunda çok az da olsa bazı medyumlar tarafından hala geçerliliğini sürdürüyor. Ayrıca Afrika’nın belli başlı bölgelerinde hala çok yaygın bir inanış olarak bu fal kullanılıyor.

Balta Falının Kullanılma Amacı

Oduncu baltası ile bakılan bu falın amacına göre birçok yöntemi bulunur. Özellikle Afrika’da bir olayda suçlunun bulunması amacıyla kullanılan bu fal, toplumda sonucuna itiraz edilemeyecek kadar kutsaldır. Eğer kişi suçlu olmadığı konusunda dayatırsa cezası ölüme sonuçlanır.

Balta Falında Neler Kullanılır?

Balta falına bakmak oldukça basittir. Balta falı için gerekli olan malzemeler;

 • Oduncu baltası
 • Kaygan olmayan büyük düz bir taş (Zemin de yapılır)
 • Akik taşı

Balta Falı Nasıl Uygulanır?

 • İlk önce balta, kaygan olmayan düz bir taşın üzerine yerleştirilir.
 • Ardından baltanın metal kısmı kızgın hale getirilir.
 • Üzerine doğal bir taş olan akik taşı koyulur.
 • Fala başlarken suçlu olduğu şüphelenilen kişiler sırasıyla falın başına çağrılır.
 • Kişinin adı söylenilerek balta izlenmeye başlanır.
 • Balta falında taşın hareket edip etmediğine ya da herhangi bir değişiklik olup olmadığına bakılır.
 • Herhangi bir değişim olmazsa o kişi suçlu değildir. Eğer taşlarda ya da baltada herhangi bir kımıldama olursa suçlu o kişi ilan edilir.

Balta Falının Kullanıldığı Diğer Yöntemler

Suçlu kişiyi bulmak için balta falının bir diğer yöntemi daha var. Bu yöntem diğer yöntemlere göre değişik şekilde uygulanır. Balta falı düz bir zemine dengeli bir şekilde koyulur. Şüpheli kişilerin isimleri teker teker okunur. Balta düşene kadar okunan isimlerde kimin ismi okunurken balta düşerse suçlu o kabul edilir.

Suçlu kişinin kim olduğunu öğrenmek için balta falının son yönteminde kütük kullanılır. Yuvarlak bir kütüğün üzerine balta batırılır. Ardından kütüğün çevresinde dönülerek şüphelilerin isimleri söylenir. Eğer balta kimin isminde kımıldar ya da düşerse o kişi suçlu ilan edilir.

Define bulmak için kullanılan fallarından biri de balta falıdır. Daha çok Amerika’nın belli bölgelerindeki çeşitli halklar tarafından kullanılır. Uygulanışı ilk faldaki gibidir. Kızgın balta metalinin üzerine koyulan akik taşı hareket ederse o noktanın altında hazine olduğuna inanılır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.