Balgam Nedir? - Balgam Neden Olur?

Balgam Nedir? - Balgam Neden Olur?
01.06.201516:16

Balgam günümüzde çoğu insanın problemi olsa da çoğu insan balgamın nedenini tam olarak bilmemektedir. Bu içeriğimizde balgamın nedenleri ve balgamın hangi hastalıklarda görüldüğü hakkında araştırmalar yaptık. İşte balgam hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 29.01.2019 16:09

Balgam kişinin solunum yollarında bulunan hassas dokuların korunması için üretilen bir tür sıvıdır. Fakat balgam, insan vücudunda gerekenden fazla üretildiği için çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Bu içeriğimizde balgam nedir? Balgam neden olur? Balgamın tedavisi nedir? Balgam çeşitleri nelerdir? Balgam konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için araştırdık ve derledik.

balgam


Balgam Nedir?

Solunum yollarındaki iltihaplardan dolayı, öksürük yoluyla dışarı atılan sümüksü bir maddedir. Öksürük bu sebepten balgamı atmaya yarayan bir vücut tepkisidir. Çocuklarda bu tepki olmadığı için kusarak dışarı çıkarmaktadırlar. Balgam, dokularından sızan salgıların, kan suyunun, hücrelerin, çok defa da mikropların karışımından ibarettir. Hastalıklara göre, balgamın rengi, şekli, kıvamı, görünüşü değişiklik göstermektedir.

balgam nedir


Balgam Neden Olur?

İnsan vücudu, solunum yollarında bulunan ince ve hassas dokuların temizlenmesi ve korunması için balgam üretmektedir. Balgam enfeksiyonlarla mücadele etmek için antikorlar ve bakterileri ortadan kaldıran enzimler içermektedir. Fakat rahatsız edici derecede üretilen balgam göğüs hastalıkları ve çeşitli rahatsızlıklarda meydana getirebilmektedir.

balgam neden olur


Bazı Hastalıklarda Görülen Balgam Çeşitleri;

Balgam, bazı hastalıklara sahip olan insanlarda çeşitli değişiklikler göstermektedir. Hatta bazen kişinin çıkardığı balgam hangi hastalığa sahip olduğununda bir göstergesidir. İşte bazı hastalıklarda görülen balgam çeşitleri;

hastalıklarda görülen balgam çeşitleri


1. Bronşitte Balgam

Kuru bir öksürükten sonra bol sümüklü balgam çıkmaya başlar. Özellikle sabahları yoğun olur. Hastalık ilerledikçe balgam çıkarmak güçleşir.

bronşitte balgam


2. Veremde Balgam

Önceleri kuru bir öksürükle başlar daha sonra balgama dönüşür. Başlangıçta sümük gibidir. Dikkat edilirse içinde yeşilimsi sarı taneler görülür. Bu tanecikler alınıp incelendikten sonra, verem mikropları görülür. Balgam git gide artar ve balgamla beraber kan gelmeye başlar. Bunların aksine, ateşli hastalıklarda, gripte, üşütmelerde de görülür. Ayrıca sigara içenlerde, soluk borularının irkilmesi sonucu balgam çıkabilir.

veremde balgam


3. Zatürreede Balgam

Alyuvarlar, damarlardan dışarı sızdığından balgam pas rengindedir. Çok yapışkandır. Daha sonra cerahatli balgam gelir. 

balgamm.jpg


4. Akciğer Enfarktüsünde

Kalp veya damar hastasında yeni ameliyattan çıkmış insanlarda, göğüs ağrısı,nefes darlığı ile birlikte kanlı balgam gelirse, akciğerde kan pıhtısıyla bir damarın tıkandığı, yani akciğer enfarktüsü olduğu akla gelmelidir.

akciğer enfarktüsünde balgam


5. Akciğer Kanserinde Balgam

Genellikle yaşlılarda devamlı balgam gelmesi kanseri düşündürür ve bazen bu balgam kanlıdır.

akciğer kanseri


6. Bronşektazide Balgam

Bronşların genişlemesi ve iltihabından dolayı bol, kokulu balgam vardır. Özelikle sabahları çok balgam çıkar. Hastalık ilerledikçe balgam artar, gittikçe daha pis kokar. Hastanın göğsünü yana, öne eğmesiyle daha çok balgam çıkar.

bronşektazi balgam


7. Akciğer Apsesinde Balgam Oluşumu

 Bu hastalıkta da balgam bol, pis kokulu, cerahatlidir. İçinde mikroplar vardır. Balgamı hasta kusacakmış gibi çıkarır.

akciğer apsesinde balgam


8. Akciğer Ödeminde Balgam

Bol köpüklü ve sulu bir balgam vardır. Rengi pembedir.

balgaom.jpg


Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

 • Balgam, hangi hastalıktan dolayı oluyorsa, vücutta o hastalığın mikropları bulunur.
 • Özellikle veremli hastalar ne kadar çok gezerse, o kadar çok yere mikrop bırakırlar ve hastalığı yayarlar.
 • Veremli hastaların tükürüklerden dolayı bulaşmalarını engellemek için tükürük hokkası denen kaplara tükürmeleri gerekmektedir.
 • Tükürük hokkaları dezenfekte edici maddelerle yıkanarak temizlenmesi gerekir.
 • Veremli insanların kullandıkları mendiller de bol bol kaynatılarak mikroplardan arındırılmalıdır.

dikkat edilmesi gereken noktalar

Önerilen İçerik:  Balgam Söktürücü Bitki Çayları!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
4
2
8
3
1
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.