Balgama Neden Olan Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Balgama Neden Olan Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
01.06.201516:16

Balgam günümüzde çoğu insanın problemi olsa da çoğu insan balgamın nedenini tam olarak bilmemektedir. Bu içeriğimizde balgamın nedenleri ve balgamın hangi hastalıklarda görüldüğü hakkında araştırmalar yaptık. İşte balgam hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 22.06.2021 10:22

Balgam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Balgam kişinin solunum yollarında bulunan hassas dokuların korunması için üretilen bir tür sıvıdır. Fakat balgam, insan vücudunda gerekenden fazla üretildiği için çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Bu içeriğimizde balgam nedir? Balgam neden olur? Balgamın tedavisi nedir? Balgam çeşitleri nelerdir? Balgam konusunda dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için araştırdık ve derledik.

giriş-020.jpg

Balgamın sebepleri ve korunma yolları hakkında bilgiler verdiğimiz bu içeriğimizde sizler için balgam söktürücü doğal bitkilere de yer verdik. Doğal balgam söktürücü bitki çaylarını incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Balgama Sebep Olan 8 Hastalık

Balgam, bazı hastalıklara sahip olan insanlarda çeşitli değişiklikler göstermektedir. Hatta bazen kişinin çıkardığı balgam hangi hastalığa sahip olduğunun da bir göstergesidir. İşte balgama sebep olan hastalıklar ve balgam çeşitleri;


1. Bronşitte Balgam Oluşumu

bronşit.jpg

Kuru bir öksürükten sonra bol sümüklü balgam çıkmaya başlar. Özellikle sabahları yoğun olur. Hastalık ilerledikçe balgam çıkarmak güçleşir.


2. Veremde Balgam Oluşumu

verem-001.jpg

Önceleri kuru bir öksürükle başlar daha sonra balgama dönüşür. Başlangıçta sümük gibidir. Dikkat edilirse içinde yeşilimsi sarı taneler görülür. Bu tanecikler alınıp incelendikten sonra, verem mikropları görülür. Balgam git gide artar ve balgamla beraber kan gelmeye başlar. Bunların aksine, ateşli hastalıklarda, gripte, üşütmelerde de görülür. Ayrıca sigara içenlerde, soluk borularının irkilmesi sonucu balgam çıkabilir.


3. Zatürrede Balgam Oluşumu

zatürre.jpg

Alyuvarlar, damarlardan dışarı sızdığından balgam pas rengindedir. Çok yapışkandır. Daha sonra cerahatli balgam gelir. 


4. Akciğer Enfarktüsünde Balgam Oluşumu

akciğer-enfarktüsü.jpg

Kalp veya damar hastasında yeni ameliyattan çıkmış insanlarda, göğüs ağrısı, nefes darlığı ile birlikte kanlı balgam gelirse, akciğerde kan pıhtısıyla bir damarın tıkandığı, yani akciğer enfarktüsü olduğu akla gelmelidir.


5. Akciğer Kanserinde Balgam Oluşumu

akciğer-kanseri.jpg

Genellikle yaşlılarda devamlı balgam gelmesi kanseri düşündürür ve bazen bu balgam kanlıdır. Ancak akciğerdeki rahatsızlıklar ve uzun süreli sigara kullanımı akciğer mukozasının balgam olarak çıkmasına neden olur. Bu süreç öksürükle beraber balgam gelmektedir.


6. Bronşektazide Balgam Oluşumu

bronşektazi.jpg

Bronşların genişlemesi ve iltihabından dolayı bol, kokulu balgam vardır. Özelikle sabahları çok balgam çıkar. Hastalık ilerledikçe balgam artar, gittikçe daha pis kokar. Hastanın göğsünü yana, öne eğmesiyle daha çok balgam çıkar.


7. Akciğer Apsesinde Balgam Oluşumu

zatürre-001.jpg

 Bu hastalıkta da balgam bol, pis kokulu, cerahatlidir. İçinde mikroplar vardır. Balgamı hasta kusacakmış gibi çıkarır. Ciğerlerde ağrıda bu balgam la gelen rahatsızlıklardandır.


8. Akciğer Ödeminde Balgam Oluşumu

akciğer-ödemi.jpg

Bol köpüklü ve sulu bir balgam vardır. Rengi pembedir. Mide bulantısına sebep olan akciğer ödeminde balgam sürekli öksürüğe de sebep olmaktadır.


Balgam Nedir?

balgam-nedir-002.jpg

Solunum yollarındaki iltihaplardan dolayı, öksürük yoluyla dışarı atılan sümüksü bir maddedir. Öksürük bu sebepten balgamı atmaya yarayan bir vücut tepkisidir. Çocuklarda bu tepki olmadığı için kusarak dışarı çıkarmaktadırlar. Balgam, dokularından sızan salgıların, kan suyunun, hücrelerin, çok defa da mikropların karışımından ibarettir. Hastalıklara göre, balgamın rengi, şekli, kıvamı, görünüşü değişiklik göstermektedir.


Balgam Neden Olur?

balgam-neden-olur-001.jpg

İnsan vücudu, solunum yollarında bulunan ince ve hassas dokuların temizlenmesi ve korunması için balgam üretmektedir. Balgam enfeksiyonlarla mücadele etmek için antikorlar ve bakterileri ortadan kaldıran enzimler içermektedir. Fakat rahatsız edici derecede üretilen balgam göğüs hastalıkları ve çeşitli rahatsızlıklarda meydana getirebilmektedir.


Balgam Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Balgam, hangi hastalıktan dolayı oluyorsa, vücutta o hastalığın mikropları bulunur.
  • Özellikle veremli hastalar ne kadar çok gezerse, o kadar çok yere mikrop bırakırlar ve hastalığı yayarlar.
  • Veremli hastaların tükürüklerden dolayı bulaşmalarını engellemek için tükürük hokkası denen kaplara tükürmeleri gerekmektedir.
  • Tükürük hokkaları dezenfekte edici maddelerle yıkanarak temizlenmesi gerekir.
  • Veremli insanların kullandıkları mendiller de bol bol kaynatılarak mikroplardan arındırılmalıdır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. 

Önerilen İçerik:  Balgam Söktürücü Bitki Çayları!

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
4
2
8
3
2
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.