• DOLAR5,4563-0.64
 • EURO6,1401-1.29
 • ALTIN211,9080.28
 • BIST91.445-1.50

Balgam Hakkında

Balgam Hakkında

Balgam günümüzde çoğu insanın problemi olsa da çoğu insan balgamın nedenini tam olarak bilmemektedir. İşte balgamın nedenleri ve balgamın hangi hastalıklarda görüldüğü hakkında tüm detaylar

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 05:50

BALGAM

Solunum yollarındaki iltihaplardan dolayı, öksürük yoluyla dışarı atılan sümüksü bir maddedir. Öksürük bu sebepten balgamı atmaya yarayan bir vücut tepkisidir. Çocuklarda bu tepki olmadığı için kusarak dışarı çıkarırlar.

Balgam dokularından sızan salgıların, kan suyunun, hücrelerin, çok defa da mikropların karışımından ibarettir. Hastalıklara göre, balgamın rengi, şekli, kıvamı, görünüşü değişiklik göstermektedir. balgammm.jpg

Bronşitte

Kuru bir öksürükten sonra bol sümüklü balgam çıkmaya başlar. Özellikle sabahları yoğun olur. Hastalık ilerledikçe balgam çıkarmak güçleşir.

Veremde

Önceleri kuru bir öksürükle başlar daha sonra balgama dönüşür. Başlangıçta sümük gibidir. Dikkat edilirse içinde yeşilimsi sarı taneler görülür. Bu tanecikler alınıp incelendikten sonra, verem mikropları görülür. Balgam git gide artar ve balgamla beraber kan geleye başlar.

Bunların aksine, ateşli hastalıklarda, gripte, üşütmelerde de görülür. Ayrıca sigara içenlerde, soluk borularının irkilmesi sonucu balgam çıkabilir.

Zatürreede

Alyuvarlar, damarlardan dışarı sızdığın¬dan balgam pas rengindedir. Çok yapışkandır. Daha sonra cerahatli balgam gelir. balgamm.jpg

Akciğer Enfarktüsünde

Kalp veya damar hastasında yeni ameliyattan çıkmış insanlarda, göğüs ağrısı,nefes darlığı ile birlikte kanlı balgam gelirse, akciğerde kan pıhtısıyla bir damarın tıkandığı, yani akciğer enfarktüsü olduğu akla gelmelidir.

Akciğer Kanserinde

Genellikle yaşlılarda devamlı balgam gelmesi kanseri düşündürür ve bazen bu balgam kanlıdır.

Bronşektazide

Bronşların genişlemesi ve iltihabından dolayı bol, kokulu balgam vardır. Özelikle sabahları çok balgam çıkar. Hastalık ilerledikçe balgam artar, gittikçe daha pis kokar. Has¬tanın göğsünü yana, öne eğmesiyle daha çok balgam çıkar.

Akciğer Apsesinde

 Bu hastalıkta da balgam bol, pis kokulu, cera-hatlidir. İçinde mikroplar vardır. Balgamı hasta kusucakmış gibi çıkarır.

Akciğer Ödeminde

Bol köpüklü ve sulu bir balgam vardır. Rengi pembedir.balgaom.jpg

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Balgam, hangi hastalıktan dolayı oluyorsa, vücutta o hastalığın mikropları bulunur. Özellikle veremli hastalar ne kadar çok gezerse, o kadar çok yere mikrop bırakırlar ve hastalığı yayarlar. veremli hastaların tükürüklerden dolayı bulaşmalarını engellemek için tükürük hokkası denen kaplara tükürmelerini sağlamak, veremle savaşın en önemli noktasıdır. Tükürük hokkaları dezenfekte edici maddelerle yıkanarak temizlenmesi gerekir. Aynı şekilde veremli insanların kullandıkları mendiller de bol bol kaynatılarak mikroplardan arındırılmalıdır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.