Balgama Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Balgama Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?
01.06.201516:16

Çoğu insanın problemi olan balgama bazı hastalıklar neden olabiliyor. Peki bu hastalıklar nelerdir? İşte balgamın nedenleri ve bilinmesi gerekenler.

Haber güncelleme tarihi 25.05.2022 09:37

Balgam kişinin solunum yollarında bulunan hassas dokuların korunması için üretilen bir tür sıvıdır. Fakat balgam, insan vücudunda gerekenden fazla üretildiği için çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Balgam nedir? Balgam neden olur? Balgamın tedavisi nedir? Balgam çeşitleri nelerdir? Bu içeriğimizde bu gibi soruların cevabını vereceğiz. O zaman vakit kaybetmeden içeriğimize geçelim.

Balgama Sebep Olan 8 Hastalık

Balgam, bazı hastalıklara sahip olan insanlarda çeşitli değişiklikler göstermektedir. Hatta bazen kişinin çıkardığı balgam hangi hastalığa sahip olduğunun da bir göstergesidir.

İşte balgama sebep olan hastalıklar ve balgam çeşitleri;

1. Bronşitte Balgam Oluşumu

balgama ne sebep olur

Kuru bir öksürükten sonra bol sümüklü balgam çıkmaya başlar. Özellikle sabahları yoğun olur. Hastalık ilerledikçe balgam çıkarmak güçleşir.

2. Veremde Balgam Oluşumu

balgama ne sebep olur

Önceleri kuru bir öksürükle başlar, daha sonra balgama dönüşür. Başlangıçta sümük gibidir. Dikkat edilirse içinde yeşilimsi sarı taneler görülür. Bu tanecikler alınıp incelendikten sonra, verem mikropları görülür. Balgam gitgide artar ve balgamla beraber kan gelmeye başlar. Ateşli hastalıklarda, gripte, üşütmelerde de görülür. Ayrıca sigara içenlerde soluk borularının irkilmesi sonucu balgam çıkabilir.

3. Zatürrede Balgam Oluşumu

balgama ne sebep olur

Alyuvarlar, damarlardan dışarı sızdığından balgam pas rengindedir. Çok yapışkandır. Daha sonra cerahatli balgam gelir.

4. Akciğer Enfarktüsünde Balgam Oluşumu

balgama ne sebep olur

Kalp veya damar hastalarda, yeni ameliyattan çıkmış insanlarda, göğüs ağrısı, nefes darlığı ile birlikte kanlı balgam gelebilir. Bu akciğerde kan pıhtısıyla bir damarın tıkandığı, yani akciğer enfarktüsü olduğu anlamına gelmektedir.

5. Akciğer Kanserinde Balgam Oluşumu

balgama ne sebep olur

Genellikle yaşlılarda devamlı balgam gelmesi kanseri düşündürür ve bazen bu balgam kanlıdır. Ancak akciğerdeki rahatsızlıklar ve uzun süreli sigara kullanımı akciğer mukozasının balgam olarak çıkmasına neden olur.

6. Bronşektazide Balgam Oluşumu

balgama ne sebep olur

Bronşların genişlemesi ve iltihabından dolayı bol, kokulu balgam vardır. Özelikle sabahları çok balgam çıkar. Hastalık ilerledikçe balgam artar, gittikçe daha pis kokar. Hasta göğsünü yana ve öne eğmesiyle balgam artar.

7. Akciğer Apsesinde Balgam Oluşumu

balgama ne sebep olur

Bu hastalıkta balgam bol, pis kokulu ve cerahatlidir. Hasta, balgamı kusacakmış gibi çıkarır. Ciğerlerde hissedilen ağrı da bu balgamla gelen rahatsızlıklardandır.

8. Akciğer Ödeminde Balgam Oluşumu

balgama ne sebep olur

Bol köpüklü ve sulu bir balgam vardır. Rengi pembedir. Mide bulantısına sebep olan akciğer ödeminde balgam sürekli öksürüğe de sebep olmaktadır.

Balgama neden olan hastalıklar bu kadardı. Dilerseniz "Öksürüğe Karşı Bitkisel Çözümler" adlı içeriğimize göz atarak öksürüğünüzü azaltacak olan bitkileri inceleyebilirsiniz.


Balgam Nedir?

balgam

Balgam, solunum yollarındaki iltihaplardan dolayı öksürük yoluyla dışarı atılan sümüksü bir maddedir. Öksürük bu sebepten balgamı atmaya yarayan bir vücut tepkisidir. Çocuklarda bu tepki olmadığı için kusarak dışarı çıkarmaktadırlar. Balgam, dokulardan sızan salgıların, kan suyunun, hücrelerin, çok defa da mikropların karışımından ibarettir. Hastalıklara göre balgamın rengi, şekli, kıvamı, görünüşü değişiklik göstermektedir.

Balgam Neden Olur?

balgam

İnsan vücudu, solunum yollarında bulunan ince ve hassas dokuların temizlenmesi ve korunması için balgam üretmektedir. Balgam enfeksiyonlarla mücadele etmek için antikorlar ve bakterileri ortadan kaldıran enzimler içermektedir. Fakat rahatsız edici derecede üretilen balgam göğüs hastalıkları ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Balgam Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

balgam

Balgam, hangi hastalıktan dolayı oluyorsa, vücutta o hastalığın mikropları bulunur. Özellikle veremli hastalar ne kadar çok gezerse, o kadar çok yere mikrop bırakırlar ve hastalığı yayarlar. Veremli hastaların tükürüklerden dolayı bulaşmalarını engellemek için tükürük hokkası denen kaplara tükürmeleri gerekmektedir. Tükürük hokkalarının dezenfekte edici maddelerle yıkanarak temizlenmesi gerekiyor. Veremli insanların kullandıkları mendiller de bol bol kaynatılarak mikroplardan arındırılmalıdır.

✅ Balgamı ortadan kaldıran bitki çayları için:

Balgam Söktürücü Bitki Çayları

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
4
4
8
3
2
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.