Balgamın Sebepleri Nelerdir? Balgam Söktürücü Bitki Çayları

Balgamın Sebepleri Nelerdir? Balgam Söktürücü Bitki Çayları
30.04.201614:58

Oldukça rahatsız edici bir durum olan balgam, genellikle soğuk algınlığı ve bronşit sonucunda ortaya çıkar. Peki, balgam Nedir, Balgam söktürücü bitki çayları nelerdir? Balgamdan kan gelmesinin sebebi nedir?

Haber güncelleme tarihi 12.05.2021 10:46

Balgam Oluşumu Hakkında Bilgiler ve Çözüm Önerileri

Balgam, akciğer tarafından üretilen bir çeşit kaygan ve yarı katı bir sıvıdır. İnsanların günlük hayatında genellikle karşısına çıkan bir sorun olan balgam, çoğu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Bu içeriğimizde sizler için en keskin balgam söktürücü şifalı ve bir o kadar da faydaları bitki çaylarını araştırdık. Aynı zamanda içeriğimizde "balgam nasıl atılır?", "balgam nedir?", "balgam hangi hastalıklara sebep olur?", "balgamdan kurtulmanın yolları nelerdir?", "balgamdan kan gelmesi nedir?" gibi soruların cevabını bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

giriş-017.jpg

Balgam oluşumu hakkında bilgiler verdiğimiz bu içeriğimizde balgam söktürücü etkiye sahip bitki çaylarını sizler için listeledik. Listede yer alan balgam söktürücü bitki çaylarını incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Balgam Söktürücü 8 Bitki Çayı Önerisi

Her hastalıkta olduğu gibi bitki çayları balgam rahatsızlığında da oldukça etkilidir. İçeriğimizin bu bölümünde sizlere "Balgam Söktürücü Bitki Çayları " hakkında kısa bilgiler vereceğiz. İşte, Balgam söktürücü bitki çayları ve faydaları...

1. Limon Suyu

limon-suyu-010.jpg

Herkes bilir ki, limon C vitamini bakımında oldukça değerli bir bitki türüdür. İçerisinde bulundurduğu besinler sayesinde balgamı vücuttan kolay bir şekilde atar. Yarım bardak suyun içerisinde bir yemek kaşığı kadar koyularak içilebilir.


2. Zencefil Çayı

zencefil-çayi.jpg

Balgam sökücü bitkiler sıralamasında belki de en üstlere zencefil çayının koyulması gerekir. Zencefil çayı sayesinde vücutta yer alan iltihap önlenir ve karaciğer ile akciğerin temizlenmesi kolaylaşır. Balgamı sökmesinin yanı sıra göğüsteki tıkanıklığı da hızlı bir şekilde en aza indirir. Bir bardak su içerisine 1 yemek kaşığı kadar katın ve 10 dakika boyunca haşlanmasını bekledikten sonra yavaş yavaş için.


3. Nane Çayı

nane-çayi-001.jpg

Ferahlatıcı etkiye sahip olan nane çayı, öksürük ve balgama karşı oldukça etkilidir. Nane çayı, boğazı yumuşatır ve öksürüğü keser. Ayrıca nane çayının buharını soluyarak ciğerlerinizin açılmasını da sağlayabilirsiniz. Ciğerleri temizleyen nane çayı, balgamın atılmasını kolaylaştırır. Genellikle kış aylarında soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sonra ortaya çıkan balgamın yanı sıra bulantı ve kas ağrıları da görülebilir. Nane çayı, balgamın atılmasına yardımcı olduğu gibi bulantı ve kas ağrılarına da iyi gelir.


4. Okaliptüs Çayı

okaliptüs-çayi.jpg

En etkili balgam söktürücü bitki çaylarından bir tanesi olan okaliptüs, boğazlarınızın yumuşamasını sağlar ve balgamın atılmasına yardımcı olur. Ferahlatıcı etkiye sahip olan okaliptüs çayı, öksürüğe karşı da oldukça etkilidir. Okaliptüs çayını doğrudan tüketebileceğiniz gibi buharını da soluyabilirsiniz. Böylece tıpkı nane çayında olduğu gibi ciğerlerinizinde bu buhar sayesinde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.


5. Kekik Çayı

kekik-çayi.jpg

Mutfağın olmazsa olmazlarından biri olan ve balgam söktürücü bitki çayları arasında en önemli yere sahip olan kekiğin faydaları saymakla bitmez. Birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar alınmasını sağlayan kekik, balgam tedavisinde de oldukça etkilidir. Kekik çayı, çok eski zamanlardan beri öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça iyi bir balgam söktürücü olan kekik çayı, boğazı yumuşatır, mideyi rahatlatır ve ağrılara iyi gelir.


6. Anason Çayı

anason-çayi.jpg

Antiseptik özelliğe sahip olan anason çayı, içeriğindeki creosol ve alpapiene adlı bileşenler sayesinde tıkanıklığı açar ve öksürüğü keser. Aynı zamanda mikropları temizlemeye yardımcı olur. Anason çayı ile solunum yollarındaki tıkanıklığın açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Anason çayını doğrudan tüketebileceğiniz gibi buharını soluyarak ciğerlerinizin yumuşamasını ve balgamın vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.


7. Rezene Çayı

rezene-çayi.jpg

Rahatlatıcı özelliğiyle bilinen ve balgam sökücü bitki çayları arasında yer alan rezene çayı, bronşit tedavisinde oldukça etkilidir. Boğazı yumuşatır ve öksürüğü keser. Özellikle bronşitin neden olduğu kuru öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Rezene çayını soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların tedavisinde de kullanabilirsiniz.


8. Meyan Kökü Çayı

meyan-kökü-çayi-001.jpg

Balgam söktürücü özelliği bulunan meyan kökü çayı aynı zamanda iltihap önleyici özelliğe de sahiptir. Bronşite karşı oldukça etkili olan meyan kökü çayı, diğer solunum sistemi hastalıklarına karşı da fayda sağlamaktadır. Doğal balgam söktürücü olarak meyan kökü çayını rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Balgam Nedir Neden Olur?

balgam-nedir-neden-olur.jpg

Balgam, akciğerler tarafından üretilen kalın, kaygan ve yapışkan bir maddedir. Ayrıca mukus olarak da adlandırılan balgam, tiksindirici bir görüntü oluştursa da vücut temizliği bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Balgamın atılmasıyla birlikte akciğer ve bronşlarda bu zararlı maddeler de atılmış olur.


Balgam Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

balgam-hangi-hastaliklara-sebep.jpg

Balgam oluşması, astım ve bronşit başta olmak üzere solunum yolu enfeksiyonları balgama neden olabilir. Balgamın görüntüsü hangi sağlık sorunundan kaynaklandığının göstergesidir. Saydam balgam, bronşlarla alakalı hastalıkların habercisi olarak nitelendirilir. Ayrıca cerahatli (iltihaplı) saydam balgam; bronşlara mikrop karıştığını işaret ederken, kanlı balgam ise akciğer hastalıklarını işaret etmektedir. Balgam toplumumuzda ciddiye alınmayan ve ihmal edilen konulardan biridir. Ancak balgamın cinsi ve rengi her ne olursa olsun mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken konulardan biri olan balgam, birçok sağlık sorununun habercisi olabilir.


Balgam Nasıl Atılır?

balgam-nasil-atilir.jpg

Balgamdan kurtulmak için birçok yol denenebilir ama bazı yollar vardır ki, kısa vadede sonuç elde edilebilir. Balgam nasıl atılır ya da balgam nasıl sökülür sorularına en güzel cevabı bu içerikte bulabilirsiniz. Peki, balgam nasıl atılır? Balgam atmak için öncelikle, balgam söktürücü bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Bitki çaylarını ve balgamın sökülmesindeki faydasını aşağıda bulabilirsiniz. Peki, bunun dışında vücudumuzdan balgam nasıl atılır?

Balgamdan Kurtulmanın Yolları;

  • İlk olarak evinizi sık sık havalandırmanız gerekmektedir. Yaz ve kış ayı fark etmeksizin.
  • Günde, kesinlikle 8-10 bardak su için. Su içtiğiniz bardağın içerisinde çok fazla olmayacak şekilde (2-3 damla) limon sıkın.
  • Kesinlikle yeşil sebze tüketmeyen önem verin.
  • Eğer hastalığınızın çok önemli olduğunu düşünüyorsanız, kesinlikle doktora muayene olmaya gidin.

Balgamdan Kan Gelmesi

balgamdan-kan-gelmesi-001.jpg

Balgamdan kan gelmesi, TIP biliminde “Hemopizi” olarak adlandırılmaktadır. Eğer balgamlı bir şekilde öksürüp kan geldiyse, alt veya üst solunum yolu hastalıklarının bir bulgusudur. Her kan gelme hastalığını “Hemoptizi“ olarak da adlandıramayız.


Balgamdan Kan Gelmesinin Nedenleri;

balgamdan-kan-gelmesinin-nedenleri-001.jpg

Ülkemizde, balgamdan kan gelmesinin en önemli sebebi tüberkülozdür. Bunun yanı sıra akciğer damarlarında tıkanmaya sebep olan pulmoner emboli, akciğer apsesi, kronik bronşit ve zatürre hastalığı da balgamdan kan gelmesine sebep olmaktadır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik;  Grip Hakkında 14 Şaşırtıcı Gerçek!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
4
5
3
22
4
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.