Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanımına Dair 10 Yaratıcı Fikir

Evimizin içini daha geniş ve ferah göstermek istiyorsak aynalardan faydalanabiliriz. İşte aynanın ev dekorasyonuna olan katkıları.
Ev Dekorasyonunda Ayna Kullanımına Dair 10 Yaratıcı Fikir

Ev dekorasyonu sınırsız bir alandır. Binlerce hatta milyonlarca ayrıntısı vardır. Mobilya kullanımı, renk seçimi gibi eve yansıtılan tarz çok önemlidir. Ev mobilyaları kadar, aksesuarlarında çok önemli bir yeri vardır. En önemlisi de aynadır. Aynalar ortamı geniş göstererek bazen derinlik bazen de şıklık katar. Bu içeriğimizde ev dekorasyonunda uygulanabilecek ayna kullanımına dair yaratıcı fikirlerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Ayna Kullanım Alanları Listesi

SıraFikirKullanım YeriEditör Puanı
1Mutfakta Kullanılan Ayna Evi AydınlatırMutfak10/10
2Koridorunuzu Genişletmek için Aynalardan Yardım AlınKoridor10/9,8
3Giyinme Odalarınızda Uzun ve Dik Aynalar KullanınGiyinme Odası10/9,9
4Aynaların Parçalı Şıklığına Şans VerinEvin Tüm Bölümleri10/9,8
5Asimetrik Aynalar ile Evinizde Sade Modernliği YakalayınYatak Odası10/9,9
6Aynanızın Yansıttığı Şeye Dikkat EdinDar Olmayan Alanlar10/10
7Küçük Banyonuzun Duvarını Aynayla KaplayınBanyo10/9,9
8Dış Cephede Ayna Kaplı Duvarlarla Yaşam Alanı OluşturunDış Cephe10/9,7
9Evinizdeki Aynaları Kendi Zevkinize Göre SüsleyinEvin Tüm Bölümleri10/9,9
10Aynalarla Evinizi Bölümlere AyırınEvin Tüm Bölümleri10/9,8
Amazon
Fiyatlarını Gör
Ayna
Markaları
Aradığın
Fiyatları Gör

Dekoratif Ayna Kullanım Alanları

İşte aynaları yerleştirebileceğiniz en güzel alanlar...

1. Mutfakta Kullanılan Ayna Evi Aydınlatır

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Mutfak
Aynası
Aradığın
Fiyatı Gör

Evlerin mutfaklarında ayna kullanmak gerekli bir dekorasyon kuralı olmasa da evinizi düzenli tutmanızı sağlar. Tesisat boruları gibi gözünüze çirkin görünen detayları fazlaca göze sokmasıyla olumsuz bir fikir gibi dursa da karanlık mutfakları aydınlatmak için mantıklı bir çözüm yoludur. Pencerenin karşısına yerleştirilen ayna güneş ışığından daha fazla yararlanılmasını sağlayacaktır.

2. Koridorunuzu Genişletmek için Aynalardan Yardım Alın

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Koridor
Aynası
Aradığın
Fiyatı Gör

Hepimizin derdi evimizi olduğundan geniş ve ferah gösterebilmektir. Evinizin antre veya hol bölümlerine yerleştireceğiniz uzun yatay bir ayna koridorunuzu genişletir ve loşluğunu giderir. Koridorlarda kullanılan aynalar aynı zamanda oda geçişlerinin görsel manada ferahlamasına yardımcı olur. Bu noktada dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi, aynaları asarken yüksekliği kendi boyunuza göre değil, mekanın tavan yüksekliği ve alanı kaplayan mobilyaların büyüklük oranı hesaplayarak kullanmanızdır. Bu uygulama evinize hacim kazandıracaktır.

3. Giyinme Odalarınızda Uzun ve Dik Aynalar Kullanın

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Boy
Aynası
Aradığın
Fiyatı Gör

Neredeyse çoğumuzun giyinme odaları evimizin en küçük alanlarından oluşmaktadır. Kıyafetlerinizi depoladığınız bu odada çok fazla eşya bulunduğundan görsel olarak kalabalık bir algı yaratır. Açık dolap sistemleri ile kurgulanan bir giyinme odası veya dolaplarla çevrili bir giyinme odası için de uzun ve yere dik yerleştirilmiş eni dar aynalar en mantıklı tercih olacaktır. Hem giyinme odasında kendinizi boydan görebileceğiniz bir ayna ihtiyacı giderilmiş olur hem de fazla yer kaplamayan bir eşya olarak odanızı genişletir.

4. Aynaların Parçalı Şıklığına Şans Verin

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Parçalı
Ayna
Aradığın
Fiyatı Gör

Büyük ve geniş evlerin salonlarında gördüğümüz devasa aynalar eve ne kadar şıklık katıyorsa bu ihtişamı daha küçük salonlarınıza da yansıtabilirsiniz. Hem modern hem de asil bir görünüm sağlayan aynaları parçalı bir şekilde duvarınıza yerleştirdiğinizde eve hem ferahlık kattığına hem de genişlettiğine şahit olacaksınız. Dekorasyonun bu yıldız elemanını daha sade mobilyalarla tamamlamayı düşünebilirsiniz. Parçalı aynaları sadece salonlarınızda değil evin tüm bölümlerinde kullanmanızda herhangi bir problem yoktur. Sade ve şık mobilyalarla tercih edilmesi önerilir çünkü parçalı aynalar zaten kendinden asil görünen aksesuarlardır.

5. Asimetrik Aynalar ile Evinizde Sade Modernliği Yakalayın

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Asimetrik
Ayna
Aradığın
Fiyatı Gör

Günümüzde çok fazla tasarım ürün görme ve inceleme fırsatı yakalıyoruz. Eğer ev dekorasyonuyla biraz haşır neşirseniz yeni ayna modellerini gözünüzden kaçırmanız imkansızdır. Ev dekorasyonuna ayna seçerken kendinizi simetrik modellerle sınırlamak zorunda değilsiniz. Sade ve minimal tasarımlardan hoşlanıyorsanız, makyaj masası ya da şifonyerin üzerine yerleştirebileceğiz ince çerçeveli bir asimetrik aynayla odanın görünümünü bir anda farklılaştırabilirsiniz.

Minimal tasarımın son zamanlarda revaçta olduğunu biliyoruz. Sizde bu tasarımdan faydalanmak istiyorsanız "Minimalist Dekorasyon Fikirleri" adlı içeriğimizdeki önerilere göz atabilirsiniz.

6. Aynanızın Yansıttığı Şeye Dikkat Edin

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Kaliteli
Aynası
Aradığın
Fiyatı Gör

Ev dekorasyonunda ayna kullanımı alanı genişletmek, duvarlarınızı hareketlendirmek ve aydınlık bir ortam yaratmak için oldukça mantıklı olsa da, ayna başka bir duvarı yansıtıyorsa bu gereksiz bir boşluk hissi yaratır.

7. Küçük Banyonuzun Duvarını Aynayla Kaplayın

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Banyo
Aynası
Aradığın
Fiyatı Gör

Küçük, dar ve kullanışsız banyolar hepimizin derdidir. Lavabonuzun bulunduğu duvarı ayna ile kaplayarak banyonuza derinlik kazandırabilirsiniz. Özellikle banyo kapısından bakıldığında görülen duvarı ayna ile kaplamak görsel olarak ferahlık yaratacaktır.

8. Dış Cephede Ayna Kaplı Duvarlarla Yaşam Alanı Oluşturun

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Dış Cephe
Aynası
Aradığın
Fiyatı Gör

Aynalar bulunduğu her ortama asalet ve ferahlık kazandıran nesnelerdir. Tıpkı evimizin içini güzelleştirdiği gibi dış cephede de harikalar yaratabilirler. Örneğin küçük bir veranda ya da arka bahçe için dış cephede ayna kaplı duvarlar yaratabilirsiniz. Güneşi yansıtan, çeşitli açılardan görünümler oluşturmak ve küçük bahçenizi oldukça geniş göstermek için ayna kaplı duvarlar kesinlikle iyi bir fikir olacaktır. Bahçenizde veya verandanızda keyif yaparken ayna kaplı duvarlar sayesinde daha geniş bir bahçede oturduğunuz hissini yaşayabilirsiniz.

9. Evinizdeki Aynaları Kendi Zevkinize Göre Süsleyin

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Süslü
Ayna
Aradığın
Fiyatı Gör

Son dönemlerde sosyal medyada da yankı uyandıran ayna süsleme, oldukça revaçta olan bir aktivitedir. Elinizde bulunan veya satın alacağınız sade bir aynayı kendi zevkinize ve mobilyalarınıza göre süsleyip, evinize bambaşka bir hava katabilirsiniz.

10. Aynalarla Evinizi Bölümlere Ayırın

ev dekorasyonunda ayna kullanımı

Amazon
Fiyatını Gör
Yatak Odası
Aynası
Aradığın
Fiyatı Gör

Çoğumuz küçücük evlerde yaşıyoruz. Özellikle stüdyo dairelerde yaşayanlar için ayna duvarlar muhteşem bir fikir olabilir. Salon ve yatak odasını birbirinden ayıran aynadan bir duvar hem evinizi daha geniş gösterecek hem de ferah bir mekan algısı yaratacaktır. Bu uygulama için illaki evinize duvar örmeniz gerekmiyor. Bir paravan veya kalın kontraplağı aynayla kaplayarak evinize yerleştirebilirsiniz.

Ayna kullanımı evinizi çok daha güzel bir yapıya kavuşturacaktır. Aynı şekilde banyonuzu güzelleştirmek istiyorsanız "Banyonuzu Ferahlatacak Dekorasyon İpuçları" adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.