Alkolün İnsan Sağlığına Zararları

Alkolün İnsan Sağlığına Zararları
02.06.201517:48

İnsanda ruhsal ve bedensel sorunlara yol açan alkol’den kurtulmak için nasıl bir yol izlemeliyiz? Alkol kişiye sadece bedensel olarak değil ruhsal olarak da zarar vermektedir. İşte sizler için araştırdığımız alkolün insan sağlığına zararları.

Haber güncelleme tarihi 09.07.2021 09:50

Alkol'ün Zararları

Son zamanlarda artan alkol kullanımı, insanı hem bedensel hem de ruhsal olarak tehdit etmektedir. Alkol, kişide alınan miktara göre mide bulantısı, kusma terleme, zehirlenme gibi sonuçlara yol açmaktadır. Alkol alan kişi düşünemez ve hareket etmekte zorlanır. Alkol beden sağlığımız açısından oldukça zararlıdır. İnsanların genel olarak alkölün yanında sigara içtikleri bilinmektedir. Sigarayı ve alkolü bırakmak aslında tek bir şeye bağlıdır o da irade. İradeye sahip olan insan sigara ve alkolü bırakmak konusunda zorluk çekmemektedir. İşte sizler için derlediğimiz alkolün sağlığımıza olan zararları;

alkol


Sindirim Sisteminizi Etkiler

Alkol gastrit, ülser, beslenme ve sindirim bozukluklarına yol açar. Fazla alkol kullanımıyla vücudumuzdaki B vitaminleri eksilir. Bu vitamin eksikliğinin sonucu olarak sinirleri tahrip ederek refleks ve hareket bozukluklarına neden olur.

sindirim sistemi


Sinir Sisteminizi Tahrip Eder

Alkollü içkiler tüketildiğinde beyni etkileyerek kişi karar vermekte zorlanır ve kendini kontrol edemez hale gelir. Alkol kasların kontrolünü zayıflatır ellerin titremesine yol açar. Ayrıca hafıza kaybına da sebebiyet verir.

sinir sistemi


Alkol Hafıza Kaybına Yol Açar

Aşırı alkol tüketen insanların daha önce de söylediğimiz gibi B vitamini eksikliğine uğramaktadırlar. B vitamini eksikliği sonucu kişide, hareket bozukluğu, denge kaybı, hafıza da eksiklik gibi olaylar meydana gelmektedir. Kişinin bu konuda kendisine hakim olması hatta hiç içmemesi gerekmektedir. Eğer alkol bağımlısı ise yetkili kurumlardan yardım alarak Alkol bırakma işlemini daha kolay bir hale getirebilmektedir.

hazıfa kaybı


Siroz Hastalığının Nedenidir

Alkollü içkilerin karaciğere de zararları vardır. Çünkü alkolün vücutta işlenmesini ve bu sırada açığa çıkan yan ürünlerin atılması karaciğerin görevleri arasındadır. Aşırı alkol tüketimiyle karaciğerimize fazla yükleniriz ve bu organda yağlanma ve büyüme meydana gelir. Karaciğerimiz bu durumda görev yapamaz ve siroz hastalığı ortaya çıkar.

siroz hastalığı


Ruhsal Hastalıklara Yol Açar

Alkol merkezi sinir sistemimizi etkilediğinden dolayı alkol bağımlılığı, kişilik bozuklukları üzerine olumsuz şekilde etkiler. İnsanın aklını kaybetmesine kadar gider. Alkol kullanan bireyler aşırı bir şekilde duygu değişmeleri yaşarlar. Aniden gülüp aniden ağlayabilirler.Yaşanılan bu bozukluklar bireylerde ruhsal yıkıma neden oluyor. Çıldıracak duruma gelen birey sürekli alkol tüketme ihtiyacı duyacaktır. Yavaş yavaş bitap düşen birey artık hayattan ümidini keser. Aşırı alkol kullanımı intihar etmeye kadar gider. Aşırı alkol kullanmak, aynı zamanda kişinin depresyona girmesine de yol açabilmektedir.

ruhsal hastalıklar


Alkolden Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Alkol Bağımlılığından kurtulmak diğer zararlı içeceklerden kurtulmak gibi, insanın iradesi ve kararlılığı sonucu bırakılır. Unutmayın, gerçekten istiyorsanız başarısız olmak için hiçbir neden yoktur. Sanatsal faaliyetlere yoğunlaşarak bağımlılıktan bir nebzede olsa kurtulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca uzmanlardan ve Yeşilay'dan da yardım alabilirsiniz. Böylece bu kötü alışkanlıktan daha kısa bir süre içinde kurtulursunuz.

alkolü bırakmak için ne yapmalı


Önerilen İçerik: Neden Terleriz? Aşırı Terlemenin Çözümleri!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
472
208
515
300
185
131
144
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.