Akromegali Hastalığı Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Akromegali Hastalığı Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
26.01.201610:30

Nadir görülen hastalıklardan biri olan akromegali hastalığının teşhisi nasıl olur? Akromegali tedavisi ve hastalık hakkında daha fazla bilgiye bu içeriğimize ulaşabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2019 12:59

Akromegali Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Beyin tabanında bulunan hipofiz bezinin ön lobu olan adenohipofizin çok fazla miktarda büyüme hormonu salgılaması nedeniyle oluşan bir hastalık olan akromegaliye ilişkin semptomların ve bulguların görülmesi birkaç yıl alabilse de sonuçta akromegali gelişir. Büyüme hormonu, beynin alt kısmında, gözlerin hemen arkasında yerleşmiş olan hipofiz bezinden salgılanır ve beynin tabanında anteriyör pitüiter bezden büyüme hormonunun aşırı salgılanması nedeniyle akromegali ortaya çıkmaktadır. Akromegali, kanser olmayan bir pitüiter tümörün sonucudur. Böyle bir tümör ergenlikten önce gelişirse akromegali yerine jigantizm oluşacaktır. Yani devlik, büyümenin hızlandığı durum. Ancak böyle tümörler daha çok, uzuvların uzun kemiklerindeki büyüme durduktan sonra gelişir. Büyüme hormonu, çocuklarda kemik ve yumuşak doku büyümesini uyarırken; erişkinlerde metabolizmayı kontrol etmektedir. Akromegali hem genel sağlığı etkiler hem de fiziksel görünüşü. Kafada, çenede, ellerde ve ayaklarda, ayrıca iç organlarda anormal bir genişleme yapan bu hastalık seyrek görülür.

akromegali.jpg


Akromegali Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel görünüşte meydana gelen değişiklikler yıllar içinde oluşabilir ve hemen göze çarpmayabilir. Akromegalinin erken evrede ortaya çıkan bazı belirti ve bulgularının, yaşlanmaya veya başka hastalıklara bağlı olduğu da düşünülebilir. Birçok bulgu olabilen akromegalide genellikle şu belirtiler görülür:

 • el ve ayaklarda kademeli olarak büyüme,
 • yumuşak doku şişliği,
 • adet düzensizliği/iktidarsızlık,
 • terleme,
 • baş ağrısı,
 • görme bozuklukları,
 • karpal tünel sendromu,
 • kas güçsüzlüğü/yorgunluk,
 • eklem ağrısı,
 • sinüs ödemi,
 • uyku apnesi,
 • ciltte kalınlaşma, yağlanma, sivilcelenme,
 • kaba yüz görünümü, özellikle alın, burun, dudaklar, dil ve çenede büyüme

Bu belirtilerin bir ya da birkaçı görülebilir. Öne çıkık bir alt çene ve uzun bir yüz görülebilir. Ayrıca seste kalınlaşma veya kısıklaşma da olabilir.

Akromegali belşrtileri


Akromegali Kimlerde Görülür?

Seyrek görülen bir hastalık olan akromegali genellikle orta yaşlı kişilerde görülmektedir. Hipofiz tümörlerinin çoğu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Genetik geçiş yoktur. Her 1 milyon kişiden 40 ile 60'ında akromegali hastalığı görülür. Belirtiler kolayca gözden kaçırılabileceği için gerçek sayı daha da yüksek olabilir.

akromegali-001.jpg


Akromegali Teşhisi Nasıl Konur?

Bir miktar glukoz verilmeden önce ve verildikten sonra büyüme hormonunun kan düzeylerinin ölçülmesi ile akromegali tanısı konur. Glukoz genellikle büyüme hormonu salgılanmasını baskılar. Eğer glukozun hormonun kan düzeyi üzerinde etkisi olmazsa kontrolsüz büyüme hormonu salgılandığı doğrulanmış olur. Pitüiter bezin tümörünü veya aşırı büyümesini ortaya koymak için BT veya MRG kullanılır.

akromegali-tanisi.jpg


Akromegali Tedavisi Nasıl Olur?

Son yıllarda yeni ilaç ve yöntemler kullanılmaya başlanmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Cerrahi tedavi, ilaç tedavisi ve radyoterapi kullanılmaktadır. Pitüiter bezin tümörü cerrahi olarak çıkartılabilir ya da radyoterapi ile tedavi edilebilir. 1 cm'den küçük olan adenomlarda cerrahi tedavi başarısı daha fazla olmaktadır. Büyüme hormonu üretimini engelleyen ilaçlar verilebilir. Böylece radyoterapi etkileri hissedilene kadar veya ameliyat olana kadar semptomlar kontrol altına alınmış olur. Cerrahi tedaviden sonra hastalık devam ediyorsa ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

ameliyat-002.jpg

Önerilen İçerik;

 El Ayak Ağız Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
1
0
0
2
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.