Ağaç Baskı Sanatı

Ağaç Baskı Sanatı
13.06.201510:09

Ağaç baskı çok eski yıllara dayanan ortaçağ dönemide çıkan sanat dalıdır. Ağaç baskıların yapımı oldukça zor, emek ve sabır isteyen bir iştir. Sizlerin aklındaki ağaç baskı nasıl yapılır? ağaç baskı sanatı nedir? gibi soruların cevaplarını derledik.

Haber güncelleme tarihi 22.12.2018 10:02

Ağaç Baskı Sanatı

Ağaç baskı sanatı adı verilen bu sanat dalı çok eski yıllara dayanmaktadır.  Ağaç baskı sanatı ortaçağ döneminden ortaya çıkmıştır. Ağaç baskı sanat dalı özel bir yöntem ile resim yapma ve boyama tekniğidir. Bu yöntem ve teknikle yapılan uygulamaya ağaç baskı denilmektedir. Ağaç baskı zor ve birçok aşamadan oluşan bir sanattır.

agac-baski-sanati.jpg


Ağaç Baskı Nedir?

Ağaç Baskı, özel yöntemlerle resim yapma ve boyama tekniğidir. Ağaç baskı yapmak için düz bir yüzeyli ağaç gerekmektedir. Ağaç blok üzerine resim çizilir ve resmin dışında kalan bölümler kesilir. Resmin, ağaç yüzeyinde hafif çıkıntılar oluşturulması sağlanır. Bu çıkıntılara mürekkep sürülür ve bir kağıt üzerine bastırılır. Resmin görüntüsünün ters bir şekilde çıkacağı için ağaç blok üzerine ters bir şekilde çizilmesi gerekir.

ağaç baskı sanatı


Ağaç Baskı Nasıl Yapılır?

Ağaç baskı sanatını uygulayabilmek için düz bir yüzeyi olan ağaç bloka ihtiyacınız vardır. Blok üzerine istediğiniz resim çizebilir, istediğiniz şekilde renklendirebilirsiniz. Blok üzerine çizilen resmin dışında kalan bölümler, kesici bir aletle kesilir.

Kesilme işlemi bittikten sonra elde ettiğimiz resme, mürekkep sürülür ve uygun bir kağıda bastırılır. Bu işlemle kağıda ağaç üzerinde ki resmin izini alır. Kağıt üzerinde ki desen düz olarak değil de ters olarak çıkartılmalıdır. Bu sebepten dolayı kişinin resmi ter çizmesi gerekmektedir ve bu önemli bir husustur.

ağaç baskı


Ağaç Nasıl Olmalıdır?

Ağaç baskı sanatı için önemli noktaları bilmek gerekmektedir. Ağaç baskı sanatı için armut, kiraz, çınar ve kayın ağaçlarından elde edilen bloklar gerekmektedir. Ağaçların özelliği yumuşak yapıya sahip olmalıdır. Yumuşak ve pürüzsüz yapıya sahip olmaları ağaç baskı sanatı için önem taşımaktadır. Ağaç baskı sanatında mürekkep sürmekte önemli bir husustur. Mürekkep silindir yardımıyla, ince yapıda sürülmelidir. 

ağaç baskı

Önerilen İçerik: Ülkemizin En Çok Albüm Satan 10 Sanatçısı

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.