Ebru Sanatı

Ebru Sanatı
12.08.201509:40

Ebru sanatı, en eski Türk kağıt süsleme sanatlarından biridir.

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 13:40

Ebru Nedir ?

Ebru, kitre veya benzeri maddelerle yoğunluğu arttırılmış su üzerine özel firçalar yardımıyla boyaların serpilip orada meydana gelen desenlerin kağıda alınmasıyla elde edilen bir sanat eseridir.

Ebru Sanatını Nerelerde Görebiliriz ?

Ebru sanatı farklı amaçlarla farklı yerlerde kullanılmaktadır. Ebru denilen renk renk mermer damarlı granit hareli çeşitli desenli veya çiçekli kağıtlar, eskiden cilt ve defterlerin iç kapaklarını süslemek, hattatların levhalarında fon olarak kullanılmak üzere yapılırdı. Günümüzde ise ebru sanatı modern objelerle birleşerek insanların günlük hayatta kullandıkları eşyaların üzerine de aktarılmaktadır.

yelpaze.jpg

kitap-ayraci.jpg

Ebru Çeşitleri Nelerdir ?

battal-ebrusu.jpg

Battal Ebru/ Tarz-ı Kadim

Boyaları fırça ile tekneye atarak ve tarak, biz gibi malzemeler kullanılmadan yapılan ebru çeşididir. Bu yöntemle yapılan battal ebrulara Tarz-ı Kadim (eski tarz) battal ebru denilmektedir.  Somaki battal, neftli battal, serpmeli battal gibi değişik çeşitleri vardır.

gel-git-ebrusu.jpg

Gel – Git Ebrusu

Atılan battal ebruya bir biz daldırılır ve bütün tekne, birbirine paralel hareketlerle aşağı yukarı veya sola sağa gezilir. Ortaya çıkan gelgit ebruya çizgileri dik olarak kesecek şekilde tekrar aynı gel git işlemi uygulanırsa buna da taramalı ebru denir. Taramalı ebru da bir gel git ebru çeşididir.

sal-ebrusu.jpg

Şal Ebrusu

Gelgit ya da taramalı ebru yapıldıktan sonra bizle, daha düzensiz ve dairemsi hareketler yapılarak şal desenine benzeyen şal ebru elde edilir. 

bulbul-yuvasi-ebru.jpg
Bülbül Yuvası Ebrusu

Git gide küçülen damlalar şeklinde atılan battal ebru üzerinde yapılır. Bizle dıştan içe doğru helezonlar çizilir. Genellikle teknenin uzun kenarı boyunca 5-6, kısa kenarı boyunca 4-5 helezon yapılır. Gel-git ebru veya taraklı ebru üzerinde de bülbül yuvası çalışılabilir.

tarakli-ebru-.jpg

Taraklı Ebru

Gelgit ebru veya taraklı ebru yapıldıktan sonra, son yapılan gelgite dik olarak tarağın ucu tekneye daldırılır ve sabit bir hızla teknenin bir ucundan diğer ucuna doğru çekilir. Bu işlem tarak çıkartılmadan bir de tersi yöne yapılırsa buna ters taraklı ebru denir. Taraklı ebru yapıldıktan sonra üzerine çok ince bir bizle gelgit ebru, şal ebru veya serbest hareketler yapılabilir.

hafif-ebru.jpg

Hafif Ebru – Ta’lik Ebrusu

Battal, taramalı ve taraklı ebrunun kıvamı daha sulu olan sıvı üzerinde, normalden daha sulu ve ödlü boyalarla çalışılmasıyla yapılır. Hafif ebrulu kağıtlar üzerine hat ve teship çalışmaları yapılır ve yazı yazılır.

neftli-ebru.jpg

Neftli Battal Ebrusu

Battal ebrunun en son atılan rengi neftli bir boyadan seçilerek yapılır.


hatip-ebru-.jpg

Hatip Ebrusu

Önce zemin ebrusu yapılır, öd ayarı hatip ebrusuna göre yapılmış bir renk eşit aralıklarla damlatılır. İlk damlatılan renklerin ortasına ikinci, üçüncü ve istenirse daha fazla sayıda renk damlatılır. Elde edilen iç içe halkalara biz ile şekil verilerek yürek, taraklı yürek, çark-ı felek, yonca gibi hatip desenleri yapılır

cicekli-ebru.jpg
Çiçekli Ebru

Çiçek yapımında önce damlatılan yeşil boyalardan sap ve gövdeler, daha sonra da bu sap ve gövdelerin uygun noktalarına bırakılan diğer renklerden çiçekler yapılır. Çiçek ve hatip yapımında kullanılan boyaların çok iyi terbiye edilmiş olması ve diğer ebru çeşitlerinde kullanılan boyalara göre daha koyu bir kıvama sahip olmaları gerekir. Ancak böylelikle boya damlaları şekil vermek için bizle lastik gibi uzayarak çekilebilir ve arzu edilen yerde bırakılarak istenen motifler elde edilebilir. 


yazili-ebru.jpg

Yazılı Ebru

Kağıdın üzerine önce arap zamkı ile yazı yazılır, kuruduktan sonra kağıt ebru teknesine yatırılır ve zamklı kısımlar ebruyu kabul etmez, ve ebru tekneden yazılı olarak çıkar. 


kumlu-ve-kilcikli-ebru.jpg

Kumlu ve Kılçıklı Ebru

Teknedeki sıvı kullana kullana kirlenerek öyle bir kıvama gelirki atılan boyalar istensede istenmesede kum gibi nokta nokta bir görüntü almaya başlar. Sadece kumlu ebru yapımına battal ebru ile başlanmaz. Bir damlalıkla tekneye yakın mesafeden aynı nokta veya noktalara boya damlatılır. Boya yayılmaya başlar. Kumlu ebru yapılırken noktalar daha da irileşip V şeklini almaya başlarsa buna da kılçıklı ebru denir. Boya olarak genellikle lahor çividi tercih edilir. Boya az sulu ve ödlü olarak hazırlan.

Ebru Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

Kitre

Tekne

Fırça

Su

Deste – Seng

Deste – Seng Altlığı

Boya

Kürek – Spatula

Öd

Boya Kabı

Neft

Tel Çubuklar – Bızlar

Tarak

Kağıt

Masa

Arap Zamkı

Kuruma Çıtası

ebru-.jpg

ebru-araclari.jpg

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.