Afrika’nın En Zengin 10 Ülkesi

İnsan kaynakları ve sanayi Afrika ekonomisinin ana bileşenlerini oluşturmaktadır. Bizde sizler için şuanda en hızlı büyüyen Afrika ülkelerini derledik.
Afrika’nın En Zengin 10 Ülkesi

Afrika'nın En Zengin Ülkeleri

Ticaret, tarım, insan kaynakları ve sanayi Afrika ekonomisinin ana bileşenlerini oluşturuyor. Afrika 2016 yılı itibariyle, 54 ülkede 1.216 milyar insana ev sahipliği yapmaktadır. Kıta zengin kaynaklara sahip olmakla birlikte, burada yaşayan insanlar onlarca yıldır istismara uğramış ve yoksulluk çekmiştir. Afrika ekonomisinin 2050 yılına kadar 29 trilyon GSYİH'ya (gayri safi yurt içi hasıla) ulaşması bekleniyor. Bununla beraber, gelirdeki farklılığın kıtadaki insanlar arasındaki servet dağılımını olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor. Şuanda dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerden bazıları bu kıtada bulunuyor.

İşte yıllarca sömürüye uğramış en zengin Afrika ülkeleri;

1. Ekvator Ginesi

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Ekvator Ginesi Orta Afrika'da bulunan bir ülkedir. Diğerlerine göre kıyasla daha küçüktür. Yaklaşık 10.830 mil kare alana sahiptir. Nüfus 1,2 milyon civarındadır. Bu nüfus biraz düşük olsa da GSYİH'nın yüksek kalmasına yardımcı olmaktadır. Kişi başına düşen 38.700 dolar GSYİH ile en zengin Afrika ülkesidir.

2. Seyşeller

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Seyşeller Hint Okyanusunda bulunan bir ada ülkesidir. Yaklaşık 115 küçük adadan oluşmaktadır. Sadece 92.000 nüfusu ile Afrika'daki ülkeler arasında en düşük nüfusa sahiptir. Kişi başına 28.000 dolar GSYİH ile Afrika'nın ikinci en zengin ülkesidir.

3. Mauritius

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Mauritius, Afrika kıtasının güneydoğu kıyılarında Hint Okyanusunda bulunan bir ada ülkesidir. Tarih boyunca bu ülke, bazen bir Hollanda kolonisi, bir Fransız kolonisi ve bir İngiliz kolonisi olmuştur. 1968 yılından beri bağımsızdır ve 1,3 milyonluk nüfusa sahiptir. Kişi başına 20.500 dolar GSYİH ile Afrika'nın en zengin üçüncü ülkesidir.

4. Gabon

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Orta Afrika ülkesi olan Gabon Batı Afrika sahilinde yer alıyor. Ekvator Ginesi, Kamerun ve Kongo Cumhuriyeti ile sınırlanır. Libreville, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Ülke ortalama 19.300 dolarlık GSYİH ile bu listede dördüncü sırada yer alıyor.

5. Botsvana

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Botsvana, Afrika'nın güneyinde bulunan bir ülkedir. Ülke istikrarlı demokrasisi ile tanınmaktadır. Nüfusu 2.1 milyon civarında ve kişi başına düşen GSYİH 16.900 dolardır.

6. Cezayir

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Afrika'nın en büyük ülkesi olan Cezayir, kıtanın kuzey kesiminde bulunuyor. Kişi başına düşen 15.000 dolar GSYİH ile Afrika'nın en zengin altıncı ülkesidir. Ülkenin nüfusu 40 milyondan fazladır. Bu listede yer alan birçok ülke gibi, Dünya Bankası tarafından orta bir ülke olarak kabul ediliyor.

7. Libya

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Libya, Kuzey Afrika'da bulunuyor. Kapladığı alana göre Afrika'nın dördüncü en büyük ülkesidir. Nüfus 6 milyon civarında ve kişi başına düşen GSYİH 14.200 dolardır.

8. Güney Afrika

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Güney Afrika, kıtanın en güneyinde bulunmaktadır. Namibya, Zimbabve, Botsvana, Svaziland, Lesoto ve Mozambik'le sınırlandırılıyor. Ülke karışık bir ekonomiye sahiptir ve diğer Afrika ülkelerine kıyasla GSYİH'sı nispeten yüksektir. Buna rağmen, Güney Afrika'da yüksek işsizlik oranı, yoksulluk ve zengin ile yoksul arasında geniş bir boşluk bulunmaktadır. Yine de, listede sekizinci sırada yer alıyor ve kişi başı ortalama geliri 13.500 dolardır.

9. Mısır

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Mısır, Afrika'nın kuzeydoğu köşesinden Sina Yarımadasındaki Asya'nın güneybatı köşesine uzanan topraklara sahip kıtalararası bir ülkedir. Mısır sınırlarını Gazze Şeridi ve İsrail, Kızıldeniz, Akaba Körfezi, Kızıldeniz, Sudan ve Libya ile paylaşmaktadır. Kahire, ülkenin başkentidir. Ülke kişi başına düşen 12.100 dolar GSYİH ile listemizde dokuzuncu sırada bulunuyor.

Bu içeriğimize benzer 8 ülkenin bilinmeyen gerçekleri içeriğimizi ziyaret edebilmek için buraya tıklayın

10. Namibya

Afrika'nın en zengin ülkeleri

Güney Afrika ülkesi Namibya, kişi başına düşen 11.800 dolar GSYİH ile Afrika'daki en zengin onuncu ülkesi konumundadır. Madencilik, tarım, üretim ve turizm ülke ekonomisinde büyük rolü oynamaktadır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.