Adana Hakkında Bilmedikleriniz

Adana Hakkında Bilmedikleriniz
21.08.201515:20

Akdeniz Bölgesi'nin tarım ve sanayi şehri, tarihi zenginlikleri ve iş olanaklarıyla cazibe merkezi. Adana hakkında sadece bunları mı biliyorsunuz? Ya Adana hakkında bilmedikleriniz?

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 16:57

Yüz Ölçümü: 1.945 km2

Nüfus: 2.165.595

İl Trafik No: 01

Alan Kodu: 0322

Adana, Akdeniz Bölgesi’nin en büyük şehri olarak kabul edilmektedir. Şehir tarım ve sanayi bakımından çok gelişmiştir. Bu durum Adana’nın nüfusunun her geçen gün daha da artmasına neden olmuştur.

Adana’nın İlçeleri; Aladağ, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan‎, Pozantı‎, Saimbeyli, Sarıçam‎, Seyhan, Tufanbeyli‎, Yumurtalık‎ ve Yüreğir’dir.

adana-.jpg

Adana Hakkında Bilmedikleriniz

 • Adana civarının tarihinde en eski devlet ‘Kitvanza Krallığı’dır.

 

 • Adana’dan bahseden yazılı kaynaklarla ilk kez Hititlerin kayalara işlediği kitabelerde karşılaşılmıştır.

yilan-kalesi.jpg

 • Daha sonra Hititler, Kue Krallığı, Asur Devleti, Klikya Krallığı, İranlılar, Makedonlar, Selokidler ve Romalılar bu topraklarda hüküm sürmüşlerdir.

sar-antik-kenti.jpg

 • Adana şu anki adını alana kadar ‘Adanus, Adanis, Azana, Erde-na, Batana, Danuna, Ta Adana, Edene, Uru Adania’ gibi isimlerle anılmıştır.

 

 • Şüphesiz bölgenin en fazla kalkınmasını sağlayan Romalılar olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun bölgede birçok tarihi eser (21 gözlü Taş Köprü, Misis Antik Kenti vs.) bulunmaktadır.

 

 • Romanın zayıflaması ve çöküşünün ardından Doğu Roma (Bizans), Araplar, Ermeniler, Memlukler ve Anadolu Selçuklu’nun yıkılmasının ardından ortaya çıkan beyliklerden Ramazanoğulları bölgeyi ele geçirmiştir. Hatta Ramazanoğulları'na ait Çarşı Hamamı (1529) hala hizmet vermektedir. Adana Ulu Camii de Ramazanoğulları’nın eseridir.

ulu-camii-001.jpg

 • Ardından bölgeye Ramazanoğullarını da bünyesine katan Osmanlı hakim olmuştur. Bu hakimiyet tam 401 yıl devam etmiştir.

 

 • 19. yy.da Osmanlı’yı parçalamak için oynanan oyunlardan Adana’da nasibini almıştır. 24 Aralık 1914’te Adana Fransızlarca işgal altına alınmıştır. Ancak 7 yıl sonra imalanan Ankara Antlaşması’nın maddeleri gereğince 5 Ocak 1922’de Fransızlar Adana’dan çekilmişlerdir.

adana-tarihi-yerler.JPG

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
18
99
18
18
61
18
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.