3D Nedir? 3D Gözlükler Hakkında Bilgi

3D Nedir? 3D Gözlükler Hakkında Bilgi
01.06.201512:21

3D Özelliğine sahip filmlere gittiğinizde size neden sinemada bulunan çalışanların 3D gözlükler verdiğini biliyor musunuz? 3D teknolojisinin tarihi oldukça eskiye dayanması ile birlikte günümüzde daha fazla kullanılır bir noktaya gelmiştir.

Haber güncelleme tarihi 29.03.2019 09:21

3D Nedir ? 3D Gözlükler Ne İşe Yarar?

3D, üç boyutlu uzay, yani en, boy, ve derinlik algılarının hepsinin birden var olduğu ortamdır. Cisimlerin uzunluğu, genişliği ve derinliği bulunduğu için 3D boyutlu olarak adlandırılırlar. Genel olarak insanlar 3D teknolojisini bilgisayar ortamında bulunan resimlere derinlik genişlik ve uzunluk kazandırarak onları daha gerçekçi bir hale sokarlar. Televizyon da veya sinemada bulunan 3D videolar sizlerin daha gerçekçi bir video izlemeniz için tasarlanmıştır. 3D videoları elbette çıplak göz ile göremezsiniz bunun için 3D boyutlu gözlüklere ihtiyacınız vardır. Sizler için bu içeriğimizde 3D özelliğine sahip gözlükleri araştırdık ve derledik.

üç boyutlu gözlük


3D Tarihi ve 3D Gözlük Çeşitleri

Dünyadaki ilk 3D film 10 Haziran 1915 tarihinde Edwin S. Porter ve W.E. Waddell tarafından yapılan 3 adet çalışma ile tarihe geçmiştir. Çalışmanın konularını; kırsal yaşam, Niagara çağlayanları ve  Jim, The Penman isimli oyundan bölümler içermektedir. 27 Eylül 1922 ‘de ilk konulu 3D filmi olan  “Aşkın Gücü” Amerika’da Ambassador Otelinde gösterimi yapılmıştır. Film sessiz olarak çekilmiştir.

üç boyutlu gözlük çeşitleri

Sesli 3D film, 1936 yılında İtalyan Stereosinematografi Derneği tarafından “Nozze Vagabonde” isimli ile çekilmiştir.  İlk renkli ve üç boyutlu 3D film ise Rus yapımı olan ‘Robinson Crusoe’dur. A.N. Andreyevski yönetiminde, 1945-1946 yılları arasında, Karadeniz kıyılarında çekilmiş ve gösterimi 1947 yılında Moskova’da yapılmıştır. Daha sonra gelişim gösteren 3D filmleriyle birlikte gözlük çeşitlerinde de gelişme ve değişim gözlemlenmektedir.

üç boyutlu gözlükler


1. Anaglyph 3D Gözlükler

Bilinen en eski 3D gözlüklerden biri olananaglyph’ adı verilen gözlüklerin iki camın renginin farklı olması ile 3D görüntü izlenmesine imkan sağlamaktadır. Anaglyph gözlüklerin camlarının bir tarafı kırmızı diğer tarafı mavi ve bir tarafı pembe diğer tarafı yeşil olan gözlüklerdir. Ekrana iki defa gelen görüntü, farklı renklerde olması nedeni ile bu gözlükler tarafından 3 boyutlu olarak algılanır. Farklı renklerde ekrana gelen iki görüntü, farklı renklerde olan gözlük camları tarafından gözlere ayrı ayrı iletilir; bu da beyinde derinlik hissi oluşmasına neden olur. 

3d gözlük


2. Colorcode 3D Gözlükler

Colorcode 3D Gözlükleri, iki farklı renk üzerine çalışırlar ancak bu defa anaglyph 3D gözlüklerdeki renk sorununu büyük oranda ortadan kaldırarak 3D görüntü sağlarlar. Bir tarafı mavi, diğer tarafı açık kahverengi olan Colorcode 3D Gözlükler ile 3D olarak algılanabilen görüntüler, gözlüksüz olarak bakıldığı takdirde normal bir görüntü olarak da görülebilmektedir.

Colorcode 3D Gözlükler


3. Pasif 3D Gözlükler

Polarize 3D gözlük hafif, pilsiz ve genellikle plastikten üretilmiş olup, Pasif 3D Gözlük olarak adlandırılmaktadır. Pasif adını almış olması, gözlüğün aktif gözlükler gibi hareketli bir şekilde 3 boyutlu görüntü oluşturmuyor olmasıdır. Pasif 3D Gözlük , ekrana farklı ışık polarizasyonları ve ufak bir perspektif farkı ile yansıtılan görüntüyü 3 boyutlu olarak algılamamızı sağlar.  Bu şekilde beyinde birleşen resimler, 3 boyutlu bir şekilde algılanır. Pasif 3D gözlük modelleri oldukça masrafsızdır.

pasif üç boyutlu gözlük


4. Aktif 3d Gözlükler

Aktif 3D Gözlük, Pasif 3D Gözlüğe göre biraz daha ağırdır. Bu gözlük türü, çalışmak için bir pile ihtiyaç duyar. Bu özellikleri doğrultusunda fiyatları da pasif 3D gözlük göre çok daha yüksektir. Gözlük sayesinde  görüntü 3 boyutlu tek görüntü olarak algılanır. Aktif gözlükler teknoloji olarak pasif gözlüklere göre çok daha ileridedir; ancak uzun süreli kullanımda ağır olmasının verdiği rahatsızlıklar ve sürekli tekrarlanan açılıp kapanma hareketleri nedeni ile mide bulantısı, baş dönmesi gibi durumlar oluşturabildiği için halen çok uzun süre 3D görüntü izlemek isteyen kullanıcılara bekleneni vermekten uzaktır.

aktif 3 de gözlük


Bonus

3D VR Box (Sanal Gerçeklik Gözlüğü)

VR Box bir sanal gerçeklik gözlüğüdür. Günümüzde sıkça kullanılan 3D VR Box gözlüğü, videoları 360 derecelik açıyla izlemenize imkan sağlamaktadır. VR Box fiyatları genel olarak 20 TL'den 500 TL'ye kadar çıkan fiyat aralığıyla satışa sunulmaktadır.

vr box sanal gerçeklik gözlüğü

Önerilen İçerik: 2030 Yılında Hayatımıza Girecek 10 Teknoloji!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
143
104
19
1
2
3
141
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.