3D Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır? Teknolojisi Hakkında Bilgi

3D yazıcılar nasıl çalışır? Onlarla neler yapmak mümkündür bu konuyu inceliyeceğiz. Hayallerinizin sınırlarını 3D yazıcı sayesinde zorlayabilirsiniz.
3D Yazıcı Nedir, Nasıl Çalışır? Teknolojisi Hakkında Bilgi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, üç boyutlu nesneleri basabilen 3D yazıcılar artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Bir tasarım programı kullanarak hazırlanan 3D model, 3D yazıcıda katman katman malzeme eklenerek gerçek bir nesneye dönüştürülüyor. Bu teknoloji sayesinde, ürün prototiplerinin tasarım ve test süreci hızlandığı gibi, özel ve kişiselleştirilmiş nesneler de üretilebiliyor.

3D Yazıcı Nedir?

3D Yazıcı

3D yazıcılar, dijital olarak tasarlanmış nesneleri, katmanlar halinde malzemeleri birleştirerek üreten bir imalat teknolojisidir. Bu teknoloji sayesinde, tasarımcılar, mühendisler ve üretim uzmanları birçok farklı sektörde prototip oluşturabilir veya üretim yapabilirler.

Aynı zamanda katmanlı imalat veya adım adım üretim olarak da bilinir. Bu teknolojinin temel prensibi, bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) programı ile oluşturulmuş bir 3D modelin, yazıcı tarafından işlenerek, katmanlar halinde malzeme deposundan çıkarılmasıdır. Her katman, bir önceki katmana bağlanarak, nihai ürün oluşturulana kadar üst üste konur.

3D yazıcıların en büyük avantajlarından biri, geleneksel üretim yöntemleriyle mümkün olmayan geometrik şekillerin kolayca üretilebilmesidir. Bu sayede, üretim sürecinde tasarım özgürlüğü artmaktadır. Ayrıca, 3D yazıcılarla üretilen ürünler, üretim sürecinde minimum atık ve kaynak kullanımı ile üretildiği için daha sürdürülebilir bir seçenek olabilir.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3D Yazıcı

Diyelim ki 3D yazıcı aldınız nasıl çalıştıracaksınız? Önce yazdıracağınız ürünün modellemesini yapmanız gerekiyor. Bunun için çeşitli CAD programaları ya da lazer tarayıcılar kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz datayı ST formatına çevirdiğinizde baskı almaya hazırsınız.

Baskı işleminde mevcut teknoloji ile şuan üst üste katmanlar biriktirilerek yazdırma işlemi uygulayan yazıcılar; plastik ergitme,  laset sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirebilmektedir. Tabi hassas işlemlerde mükemmel düzeylerde başarılı olamayan yazıcılar için sonrasında yüzey iyileştirme çalışması uygulamak gerekmektedir.

3D Baskı Teknolojileri

3D Yazıcı

3D Yazıcıların kullandığı en yaygın yöntem FDM (Fused Deposition Modelling) diğer bir adıyla birleştirmeli yığma teknolojisidir. Bu yöntemde termoplastik polimer malzemeler (PLA, ABS) kullanılmaktadır. Termoplastik polimerler en yüksek malzeme mukavemetine sahip malzemelerdir. FDM teknolojisi bazen sıkıntılı olabilmektedir. Yapılacak nesnenin keskin açıları bazen da en alt katmanda malzemenin az olması nedeni ile, üzerine yığılan diğer katmanları taşıyamamasına sebep olmaktadır.

FDM Baskı Teknolojisi

FDM yönteminden sonra en çok kullanılan ikinci yöntem SLS (Selective laser sinterleme) ya da tam Türkçesi ile seçici lazer sinterlemedir. Sinterleme, toz metallerin ısı ve basınç altında katı cisimlere dönüştürülmesi ile üretim yapılmasıdır. Lazer sinterleme tekniğinde lazer ışını malzeme tozları üzerine, çok hızlı bir şekilde yansıtılarak katmanlar oluşturulur. Lazer ışını, lazer tarayıcı denen bir parça vasıtası ile katmanları oluşturabilmektedir. Kullanılan lazer gücüne bağlı olarak metal, plastik ve seramik olmak üzere farklı malzemelerden yazdırma sağlanmaktadır. Bu sistem yavaş fakat detaylı nesne üretimi sağlamaktadır.

SLS Baskı Teknolojisi

SLS teknolojisinde FDM den farklı olarak parçalar ham madde içinde gömülü olarak üretilmektedir. FDM ile karşılaştırıldığında oldukça yavaş bir yöntemdir. Bunu sebebi her katman için düzgün bir toz yüzeyi serilmesi gerektirmesidir. Toz yüzeyin düzgün olması için oldukça yavaş hareket edilmesi gerekmektedir. SLS ile oldukça karmaşık şekilleri üretmek mümkündür. Bu yüzden ev kullanımı değil endüstriyel kullanım için tercih edilmektedir. SLS ye verilen diğer isimler SLM (selective laser melting), DMLS(Direct metal laser sintering)’ dir. Hepsi aynı teknolojiyi anlatsa da farklı isimlendirilmişlerdir.

3D Yazıcı Almayı Düşünenlere Tavsiyeler

3D Yazıcı

3D yazıcı almadan önce bu teknolojiye hakim olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde paranızın boşa gittiğini düşünebilirsiniz. 3D yazıcı almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz.

  • Alacağınız yazıcının malzeme kalitesi iyi olmalıdır. Kaliteli malzeme uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır.
  • İçeriğindeki yazılım kaliteli olmalıdır. Bu yazılım ne kadar iyi olursa hazırladığınız taslağı işlemesi ve dönüştürmesi de o kadar iyi olacaktır.
  • Mikron boyutu, diğer bildiğimiz adıyla çözünürlük de denebilir. Fakat aralarındaki fark çözünürlük yüksek demek mikronun küçülmesi demektir. Ne kadar küçük mikron değeri olursa baskı katmanlarının da o kadar küçük olursa nesnemizin detaylı olmasını sağlayacaktır.
  • Yazdırma malzemesine dikkat edilmelidir. Henüz çok yaygın olmadığı için kullanılan hammadde fiyatları pahalı olabiliyor.
  • Makinenin yazdırma istikrarının olmasına dikkat etmek gerekiyor. Aynı baskı kalitesini her defasında alabilmelisiniz. Ayrıca kalibrasyon ayarı kaçan bir yazıcı ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.
  • Son olarak da hızına bakmalısınız. Bu yazıcılar hız konusunda yeni gelişmekteler. Buna dikkat etmeden aldığınız bir yazıcının çıktı vermesi için 24 saat beklemek durumunda kalabilirsiniz.

3D Yazıcılar ile Neler Yapılabilir?

3D Yazıcı

3D yazıcılar ayrıca sağlık sektöründen inşaat sektörüne kadar birçok alanda da kullanılıyor. Diş hekimleri, protezlerin üretimi için 3D yazıcıları kullanırken, inşaat mühendisleri de evlerin, köprülerin ve diğer yapıların tasarımını ve prototiplerini oluşturmak için bu teknolojiden yararlanıyorlar.

Kullanım alanları çok yaygındır. Bazılarını örnek vermek gerekirse,  yeni ürün tasarımlarının modellenmesi, proje maketlerini ucuz ve hızlıca yapılabilmesi, makinenin yedek parça tasarımı, kişiye özel protezler, plastik alçılar, implantlar, suni organlar, hayal gücünüze bağlı olarak özel hobi ve oyuncak tasarımları, takı tasarımları vb. diye listeyi uzatabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
En İyi 3D Yazıcı Modelleri3D Yazıcı Filamenti Nedir?

3D yazıcılar nasıl çalışır?

3D yazıcılar, bir tasarım programından oluşturulan 3D modeli kullanarak, nesneyi katman katman üretir. Bu katmanlar, genellikle eriyik plastik, reçine, metal veya seramik gibi malzemelerden oluşur. Yazıcı, malzemeyi bir nozuldan geçirerek ve birkaç saat veya gün boyunca nesne üzerinde hareket ederek, 3D modelin her katmanını birleştirir. Sonuç olarak, nesne üç boyutlu hale gelir.

3D yazıcılar hangi malzemelerle çalışabilir?

3D yazıcılar, birçok farklı malzemeyle çalışabilirler. Bunlar arasında plastik, reçine, metal, seramik, ahşap, kağıt ve tekstil gibi materyaller bulunur. Farklı malzemeler, farklı amaçlar için kullanılır. Örneğin, plastik, genellikle prototip üretimi veya küçük üretimler için kullanılırken, metal, özellikle endüstriyel üretimlerde kullanılır.

3D yazıcılar hangi amaçlar için kullanılır?

3D yazıcılar, çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Örneğin, ürün prototiplemesi, tasarım ve üretim sürecini hızlandırmak için kullanılır. Ayrıca, özel ve kişiselleştirilmiş nesneler, sağlık sektöründeki protezler, inşaat sektöründeki yapı prototipleri ve sanat ve el sanatları gibi birçok alanda da kullanılır.

3D yazıcılar hangi boyutlarda nesneler üretebilirler?

3D yazıcılar, farklı boyutlarda nesneler üretebilirler. Bazı 3D yazıcılar, küçük ve hassas parçaların üretimi için kullanılırken, diğerleri daha büyük ve karmaşık nesneleri üretmek için kullanılır. Boyut kısıtlamaları, kullanılan yazıcı teknolojisine ve malzemeye bağlıdır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.