3D Yazıcı Nedir ve Nasıl Çalışır?

3D Yazıcı Nedir ve Nasıl Çalışır?
14.05.201515:47

3D yazıcılar nasıl çalışır? Onlarla neler yapmak mümkündür bu konuyu inceliyeceğiz. Hayallerinizin sınırlarını 3D yazıcı sayesinde zorlayabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 20.04.2019 11:01

3D Yazıcı Nedir? Nasıl Çalışır

3d-nasil-calisir.jpg

 

3D yazıcı teknolojisi çok yeni bir teknoloji değil.  1984′te başlayan çalışmalar geçtiğimiz 20 yılda hızlı prototipleme alanının dışında gelişemedi ve çok fazla ilgi görmedi. 2006 daki Reprap projesi ile çok daha geniş kitlelere ulaşan bu proje sayesinde birçok sıradan kullanıcı, özellikle hobi severler 3D yazıcıya sahip olmaya başladı. Projenin başlangıcından 3 yıl sonra birçok şirket, açık kaynak 3D yazıcı üretmek ve satmak için kullanıcı kitlesinin genişlemesini sağladı ve fiyatları ucuzladı.

Diyelim ki 3D yazıcı aldınız nasıl çalıştıracaksınız? Önce yazdıracağınız ürünün modellemesini yapmanız gerekiyor. Bunun için çeşitli CAD programaları ya da lazer tarayıcılar kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz datayı ST formatına çevirdiğinizde baskı almaya hazırsınız.

Baskı işleminde mevcut teknoloji ile şuan üst üste katmanlar biriktirilerek yazdırma işlemi uygulayan yazıcılar; plastik ergitme,  laset sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirebilmektedir. Tabi hassas işlemlerde mükemmel düzeylerde başarılı olamayan yazıcılar için sonrasında yüzey iyileştirme çalışması uygulamak gerekmektedir.

 

3D Baskı Teknolojileri

3D Yazıcıların kullandığı en yaygın yöntem FDM (Fused Deposition Modelling) diğer bir adıyla birleştirmeli yığma teknolojisidir. Bu yöntemde termoplastik polimer malzemeler (PLA, ABS) kullanılmaktadır. Termoplastik polimerler en yüksek malzeme mukavemetine sahip malzemelerdir. FDM teknolojisi bazen sıkıntılı olabilmektedir. Yapılacak nesnenin keskin açıları bazen da en alt katmanda malzemenin az olması nedeni ile, üzerine yığılan diğer katmanları taşıyamamasına sebep olmaktadır.

FDM yönteminden sonra en çok kullanılan ikinci yöntem SLS (Selective laser sinterleme) ya da tam Türkçesi ile seçici lazer sinterlemedir. Sinterleme, toz metallerin ısı ve basınç altında katı cisimlere dönüştürülmesi ile üretim yapılmasıdır. Lazer sinterleme tekniğinde lazer ışını malzeme tozları üzerine, çok hızlı bir şekilde yansıtılarak katmanlar oluşturulur. Lazer ışını, lazer tarayıcı denen bir parça vasıtası ile katmanları oluşturabilmektedir. Kullanılan lazer gücüne bağlı olarak metal, plastik ve seramik olmak üzere farklı malzemelerden yazdırma sağlanmaktadır. Bu sistem yavaş fakat detaylı nesne üretimi sağlamaktadır.

SLS teknolojisinde FDM den farklı olarak parçalar ham madde içinde gömülü olarak üretilmektedir. FDM ile karşılaştırıldığında oldukça yavaş bir yöntemdir. Bunu sebebi her katman için düzgün bir toz yüzeyi serilmesi gerektirmesidir. Toz yüzeyin düzgün olması için oldukça yavaş hareket edilmesi gerekmektedir. SLS ile oldukça karmaşık şekilleri üretmek mümkündür. Bu yüzden ev kullanımı değil endüstriyel kullanım için tercih edilmektedir. SLS ye verilen diğer isimler SLM (selective laser melting), DMLS(Direct metal laser sintering)’ dir. Hepsi aynı teknolojiyi anlatsa da farklı isimlendirilmişlerdir.

 

3D Yazıcılar ile Neler Yapılabilir

Kullanım alanları çok yaygındır. Bazılarını örnek vermek gerekirse,  yeni ürün tasarımlarının modellenmesi, proje maketlerini ucuz ve hızlıca yapılabilmesi, makinenin yedek parça tasarımı, kişiye özel protezler, plastik alçılar, implantlar, suni organlar, hayal gücünüze bağlı olarak özel hobi ve oyuncak tasarımları, takı tasarımları vb. diye listeyi uzatabiliriz.

3d-implant.jpg

3D Yazıcı Almayı Düşünenlere Tavsiyeler

3D yazıcı almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz.

  1. Alacağınız yazıcının malzeme kalitesi iyi olmalıdır. Kaliteli malzeme uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır.
  2. İçeriğindeki yazılım kaliteli olmalıdır. Bu yazılım ne kadar iyi olursa hazırladığınız taslağı işlemesi ve dönüştürmesi de o kadar iyi olacaktır.
  3. Mikron boyutu, diğer bildiğimiz adıyla çözünürlük de denebilir. Fakat aralarındaki fark çözünürlük yüksek demek mikronun küçülmesi demektir. Ne kadar küçük mikron değeri olursa baskı katmanlarının da o kadar küçük olursa nesnemizin detaylı olmasını sağlayacaktır.
  4. Yazdırma malzemesine dikkat edilmelidir. Henüz çok yaygın olmadığı için kullanılan hammadde fiyatları pahalı olabiliyor.
  5. Makinenin yazdırma istikrarının olmasına dikkat etmek gerekiyor. Aynı baskı kalitesini her defasında alabilmelisiniz. Ayrıca kalibrasyon ayarı kaçan bir yazıcı ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.
  6. Son olarak da hızına bakmalısınız. Bu yazıcılar hız konusunda yeni gelişmekteler. Buna dikkat etmeden aldığınız bir yazıcının çıktı vermesi için 24 saat beklemek durumunda kalabilirsiniz.  

Son dönemde geliştirilen 3D yazıcılar ile hammadde olarak çeşitli denemeler yapılıyor. örneğin en son ip kullanılarak örgü örebilen bir 3D yazıcı yapıldı. Bilim insanlarının hedefi ise 3D yazıcılarda gıda hammaddeli kullanarak yemeklerinizi yazıcıdan elde edebilmek. halihazırda çikolata kullanılarak ilk denemeler çoktan yapılmaya başlandı bile...

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
10
7
4
8
12
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.