Zeynep Karahan Uslu Kimdir? Siyasi ve Akademik Hayatı

Adalet Kalkınma Partisi Şanlıurfa Millletvekili olan Zeynep Karahan Uslu, 11 Temmuz 1969'da İstanbul'da doğdu. Baba adı Abdülkadir, anne adı Süreyya'dır.
Zeynep Karahan Uslu Kimdir? Siyasi ve Akademik Hayatı

Zeynep Karahan Uslu, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyeliği yaptı. 22. dönem parlamento üyeliği sonrası İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı ve İletişim Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yaptı. 

Zeynep Karahan Uslu Kimdir?

Daha sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Danışmanı, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı oldu. 24. dönem milletvekilliği sonrası Çankaya Üniversitesi öğretim üyesi ve Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı olarak çalışmaya devam etti. 

Uslu, siyasal iletişim, iletişim sosyolojisi, etnik gruplar arası iletişim ve kadın çalışmaları alanlarında yazar, editör ve bölüm yazarı olarak katkıda bulunmuştur. Öğretim üyeliği süresince çeşitli siyasi partilere kampanya ve iletişim danışmanlığı da yapmıştır.

Siyasi Hayatı

Zeynep Karahan Kimdir?

Zeynep Karahan Uslu, 2002 yılında XXII. dönemin en genç kadın parlamenteri olarak İstanbul milletvekili seçildi. XXII. dönemde, TBMM Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AAPA) Türk Grubu Başkanlığına seçildi. Aynı dönemde Çevre Komisyonu Sözcülüğü, Türkiye-Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkan Vekilliği ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası İşbirliği Protokolü Eş Başkanlığı gibi görevleri de yürüttü. 

24. dönemde Şanlıurfa milletvekili olarak tekrar parlamentoya seçildi ve seçildiği şehir için Türkiye Cumhuriyeti tarihinde üçüncü kadın milletvekili oldu. 24. dönemde Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Başkanlığına seçildi. Aynı dönemde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak çalıştı ve Türkiye-İtalya Parlamentolararası İşbirliği Protokolü Eş Başkanlığını sürdürdü. 

2003-2012 yılları arasında AK Parti Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu ve AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı Danışma Kurulu üyesi oldu. 2012 yılından bu yana AK Parti Ar-Ge Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir ve 7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti Aydın Milletvekili Adayı oldu. Halen AK Parti Genel Başkan Danışmanı olarak parti yönetiminde yer almaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.