Zeynep Karahan Uslu Kimdir

Zeynep Karahan Uslu Kimdir
23.04.201517:05

Adalet Kalkınma Partisi Şanlıurfa Millletvekili olan Zeynep Karahan Uslu, 11 Temmuz 1969'da İstanbul'da doğdu. Baba adı Abdülkadir, anne adı Süreyya'dır.

Haber güncelleme tarihi 27.03.2017 15:42

Zeynep Karahan Uslu’nun Eğitim ve Çalışma Hayatı 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede SBE Tanıtım ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.1991-94 yıllarında İ.Ü. İletişim Fakültesi’nde, 1994-2002 yıllarında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı. İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı ve öğretim üyesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.  

Ulusal ve uluslararası ölçekte çeşitli ödüller alan Dr. Uslu International Comminication Association (ICA), Standing Committee Euro-Mediterranian Partnership of The Local and Reginol Authoroties(COPPEM) Kadın Hakları Komisyonu Sözcüsü, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu(TURİNG), The Nonviolent Radical Party, Accademia Italiana Della Cucina gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşuna çeşitli kademlerde görev yaparak katkı sağlamaktadır.

 

Zeynep Karahan Uslu’nun Siyasi Hayatı 

3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul 2. bölge milletvekili seçilerek 22. Dönem Parlamentosunda “en genç kadın üye” olarak görev yaptı. Parlamentoda “Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AAPA) Türk grubu Başkanlığı”, “Çevre Komisyonu Sözcülüğü”, “Pakistan Dostluk Grubu Başkan Vekilliği”, “Avrupa Parlamentolar Arası Nüfus ve Kalkınma Forumu Üyeliği” ve “Türkiye-İtalya Parlamentolar arası İşbirliği Protokolü Eş Başkanlığı” görevlerini üstlendi. Zeynep Armağan Uslu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi ve Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı olarak siyasi hayatına devam etmektedir.

 

Zeynep Karahan Uslu’nun Entelektüel Hayatı 

Sosyoloji, iletişim, siyasal iletişim ve kadın konularında uzmanlaşan Uslu’nun Televizyon ve Kadın(2000), İstanbul Rehberi (1996), Kırk Yıllık (1992) isimli kitapları ve çalışma konuları üzerine çeşitli akademik yayın, dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

2004 yılında Habitat Yerel Gündem 21 Gençlik Derneği tarafından verilen 19 Mayıs Gençlik Ödülü ve Siyaset Dergisi tarafından Yılın Milletvekili Ödülü’ün yanı sıra  2007 yılında İtaliana’Commandatore tarafından İtalya Devlet Nişanı-Ordine della Stella Della Solidarieta ve  Memur-Der Federasyonu tarafından Dostluk ve Barış Ödülü “Yılın Milletvekili” ödüllerini almıştır. 

Evli olan Uslu, bir çocuk annesidir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

Kaynak: Neoldu.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.