Dünyanın Zehir Saçan 7 Tehlikeli Bölgesi

Dünyanın Zehir Saçan 7 Tehlikeli Bölgesi
04.10.201815:38

Dünya üzerinde binlerce yıl öncesinde oluşan ve günümüze kadar zehirini saçmaya devam eden yerler var. Peki kirliliği ile ölüm saçan dünyanın en tehlikeli bu yerleri nerelerdir?

Haber güncelleme tarihi 24.06.2020 09:17

Dünyada Bulunan En Zehirli ve Kirli Yerler

Son 100 yılda insanlık hayret verici bir hızda teknolojik ilerlemeler kaydetmiştir. Bilim ve teknolojideki bu ilerlemeler hayatımızı daha kolay ve daha heyecan verici bir hale getirmiş olabilir. Fakat gelişirken geride bıraktığımız atıklar için sadece korkunç ifadesini kullanabiliyoruz. Her türlü kimyasal, nükleer ve elektronik atık çevremizi ciddi manada mahfediyor.

kimyasal.jpg

Pek çok yer, içinde yaşamanın neredeyse imkansız olduğu yerlere dönüşmüş. Ukrayna ve Çernobil buna örnek olarak gösterilebilir. İnsanlık tarihinin yaşadığı en talihsiz nükleer santral kazası bölgeyi hayalet bir kasabaya dönüştürdü.  Aşk Kanalı, New York, Tar Creek, Oklahoma ve Gowanus Kanalı, New York gibi yerlerde de son derece zehirli ilan edilen yerleşimler mevcut.  Dünyanın dört bir yanında bahsettiğimiz yerlerden başka yerler de var elbette!

nukleer-ve-elektronik-atik.jpg


Yamuna Nehri

Hükümetin nehri temizlemek için ciddi girişimlerde bulunulmasına rağmen, Hindistan'daki Yamuna Nehri atıklarla kirletilmeye devam ediyor. Yeni Delhi şehri, günde 3.296 MLD kanalizasyonuna tek başına katkıda bulunuyor. Bu çok fazla bir miktar.

yamuna-nehri.jpg


Büyük Pasifik Çöp Kovası

Teksas’ın üzerinde yer alan bir ada. Pasifik Okyanusu’nun otuz metre derinliğinde yüzen bu ada ağırlıklı olarak plastik atıklar ile dolup taşmaktadır. 

buyuk-pasifik-cop-kovasi.jpg


Rondonia, Brezilya 

Burası, Amazon Yağmur Ormanı'nın en deforme olmuş bölgesidir. Binlerce dönümlük alanda binlerce ağaç kesilmiş ve yakılmıştır. Binlerce dönümlük yeşil alanlara insanlar yerleştirilmiştir!

rondonia.jpg


Linfen, Çin

Los Angeles, Linfen’deki hava kirliliğine kıyasla iyi bir yer olarak değerlendirilebilir. Linfen Dünyanın en kirli şehri olarak kabul edilir. Kirliliğin ardındaki sebep endüstriyel üretim ve otomobillere dayanmaktadır. Buradaki solunan hava o kadar kirli ki neredeyse insanların yüzünü kapkara bi hale getirebilir! Bugüne kadar Vapi’de 71.000 kadar insanın hayatını karartan 1.000’e yakın fabrika, şu anda hala faaliyet göstermektedir. Üretilen ürünler ise; böcek ilacından başka bir şey değil. Üretilen ilaçlardan kalan atıklar ise şehrin ortasına sorumsuzca bırakılıyor. İnsanın maskeyle dolaştığı ve gerekmedikçe dışarı çıkmadığı bir şehir. Arsenik, kurşun, karbonmonoksit karışımı burayı Çin’in en kirli şehri yapıyor. Zaten 2006’da dünyanın en kirli şehri de seçildi. Endüstriyel kirliliğe bağlı olarak 4,26 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Fabrikalarda üretim devam ediyor.

linfen.jpg


La Oraya, Peru

Bir Kuzey Amerika şirketi olan Doe Run tarafından işletilen bu kasabadaki kurşun eritme tesisi, şehri kirletmeye devam ediyor. Burada yaşayan tüm çocuklar için sağlık testi yapıldı ve kan dolaşımlarında kabul edilemez miktarlarda zehirle karşılaşıldı! Bu küçük yerde 1912’den buyana kurşun, çinko gibi ağır materyaller çıkartılıyor. Günümüze kadar 35.000 kişi öldü veya sakat kaldı. Bunun yanı sıra şu anda orada bulunan çocukların % 99’unun kanlarında normalin 2 katı kadar kurşun bulunuyor. Bu da çocukların büyümelerini engelliyor.

la-oraya.jpg


Karaçay Gölü, Rusya

Nükleer atık boşaltımından gelen radyasyon miktarı o kadar güçlü ki, bir kişi bölgede bir saat içinde ölebiliyor. Kanser, nükleer tesislerdeki işçiler arasında çok büyük bir sorundur. Bu çevrede birçok hasarlı doğuma ve lösemiye rastlanmaktadır. Ayrıca bu bölgedeki hava ve nehir sularında radyoaktivitenin yayılmasıyla ilgili bir endişeler de var. 

karacay-golu,-rusya.jpg


Uzay

İnsanlar uzayda da büyük bir kirlilik yaratmayı başardı. 4 milyon yıldan fazla yer kalıntısı gibi. Ayrıca yörüngede bulunan boş uzay araçları da cabası.

uzay-001.jpg


Önerilen İçerik; Dünyanın Havası En Kirli Şehirleri

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
112
4
2
24
9
4
6
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.