Zaman Nedir? İnsan Zamanını Nasıl Geçirmelidir?

Zaman Nedir? İnsan Zamanını Nasıl Geçirmelidir?
08.09.201517:58

Zamanı yenmek, hızlı bir şekilde koşarak, ona meydan okuyarak olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz; o her an sizin yanınızda ve kimi zamanda bir adım önünüzdedir. Zamana karşı nasıl mücadele edeceğiniz hakkında sizlerle düşüncelerimizi paylaşalım.

Haber güncelleme tarihi 27.04.2020 15:44

Zaman Nedir?

Zaman kavramı, herkes için farklı anlamlar kazanır; her an değişir. Kitap okumak, yemek yemek, uyumak, oynamak, gitmek gelmek aklınıza gelemeyecek her şey zamanın kendisidir.  O halde zaman, her şey, her andır.

Zaman, yaşamaktır, yaşatmaktır ve insanı insan yapacak her şeydir. Hani bir şey yapmak istediğiniz zaman hemen vaktim var mı diye sorarsınız ya işte zamanınız olmadığı zaman yapmak istediklerinizi de yapmaktan uzaklaşıyorsunuz.  Kısacası zaman insanı insan yapan değerleridir.

zaman-nedir.gif


Zamanımızı Nasıl Geçiriyoruz?

Hayat bizlere sunulmuş bir armağandır. Anlar birleşir koskoca içine sığamayacağımız bir zaman dilimi oluşur.  İnsanoğlunun uğraşları nelerdir? Biz insanlar bir günümüzü nasıl değerlendiriyoruz. Bunun bir ingofrafiğini çizecek olursak şu şekilde maddeler sıralamak mümkündür.

zaman


İnsanlar Bir Günde Neler Yapıyor?

Hani derler ya “Zamana yenildik” diye. Aslında insan zamana değil, kendine yeniliyor. Zaman zaten seyrinde akıp gidiyor. Bir gün hep  24 saattir; bir yıl ise 365 gündür. Ama insan her an aynı değildir.

 • Yapılan araştırmalara göre bir insan ortalama 8 saat uyuyor,
 • İnsanlar günde ortalama 7 saatini iletişim mecralarına ayırıyorlar
 • Ortalama bir günde 3 saatini ihtiyaçlarına ayırıyorlar
 • 4 saat gibi bir zaman dilimini televizyon izlemeye 2 saatte ev işleri, kişisel işlerine  ayırıyorlar.

Böylelikle 24 saatimiz tükenip gidiyor. Bu zaman dilimine sığdıramadığımız bir sürü yapmamız gereken ancak yapmadığımız etkinliklerimiz var onları şu şekilde sıralamak mümkündür;

zaman


Yapamadığımız Etkinliklerimiz;

 • Kitap okumak
 • Seminer gibi bizlere katkı sunacak etkinliklere katılmak
 • Bir projede yer almak ve bu proje dahilinde çalışmalarda bulunmak
 • Derslerimiz varsa onlara dahil çalışmalarımızı gerçekleştirmek ve saymadığımız bir sürü şey
 • Egzersiz Yapmak
 • Sevdiklerimizle eğlenceli ve mutlu vakit geçirmek
 • Hobilerimizle ilgilenmek

kitap


Biz Zamana Değil, Nefsimize Yenildik

Şimdi ne oldu biz zamana değil, nefsimize yenildik. Uzun zamanımızı bizleri uyuşturan , TV, iletişim araçlarıyla geçirerek  asıl yapmamız gereken etkinliklerimizi yok sayıyoruz. Çünkü sosyal ağlar, pembe diziler bizlere daha keyif veriyor öyle değil mi?

Anınızın farkında olun. Verimli ve dolu dolu yaşamak istiyorsanız bir gününüzü şu şekilde kullanabilirsiniz.

zaman


Zamanınızı İyi Değerlendirin!

Unutmayın, zaman, size değil, siz zamana hükmederseniz; o zaman başarılı olur ve  gerçek anlamda yaşamdan tat almış olacaksınız. İşte zamanınızı iyi değerlendirmeniz için bazı öneriler;

 1. Okulla gidiyor ya da işe gidiyorsanız 9 saatinizi o işlerle uğraşacak ve boş kalacak aralarınızı da güzel etkinliklerde bulunarak geçirebilirsiniz. Kitap, gazete, spor gibi etkinliklerinizi bunlarla beraber kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.  
 2. İletişim ağları dediğimiz telefon ve internet araçlarını gün içinde en fazla 3 saat kullanınız. İnternet kullanımınızı boş uğraşlar için değil genelde araştırmalarınız için kullanmalısınız.
 3. Temel ihtiyaçlarınıza 3 saat ayırınız,
 4. 1 saat ise sosyal ilişkilerde bulununuz.
 5. Televizyon ise  ortalama 2 saat izlemelisiniz. Haber ve anlamlı filmler izlemeyi tercih ediniz.
 6. Uzmanlar 6 saatlik uykunun insana yetebileceği görüşündedir. Zaten fazla uyumakta iyi değildir. Bu en esnek zaman çizelgenizdir. Bu şekilde yapmanız bile sizlere çok şey kazandıracaktır

kitap okumak

Önerilen İçerik; Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapılması Gerekenler

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
51
33
33
32
32
34
41
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.