Yıldırım Tuğrul Türkeş Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

65. hükümette Başbakan Yardımcısı olan Yıldırım Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954'de İstanbul'da doğdu. Hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Yıldırım Tuğrul Türkeş Kimdir? Siyasi Hayatı Hakkında Bilgi

Yıldırım Tuğrul Türkeş, Alparslan Türkeş'in oğludur. 1 Aralık 1954 yılları arasında İstanbul'da doğan Yıldırım Tuğrul Türkeş'in annesinin adı ise, Muzaffer Şükriye Türkeş'dir. Ted Ankara Koleji bitiren Türkeş, Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde mimarlık eğitimi aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu.

Türkeş, Ticaret Bakanlığı'nda Basın Danışmanlığı yaptı ve Ortadoğu Gazetesi'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Gazetecilik hayatına Akşam, Son Havadis ve Yeni Harman gazetelerinde köşe yazarlığı olarak devam etti.

Turkuaz Fuarcılığı'nı kurarak ticaret fuarı organizasyon alanında çalıştı. Petkim AŞ ve Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Bankası'nda Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı ve birçok şirkette müdür ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Siyasi Hayatı

Yıldırım Tuğrul Türkeş Kimdir?

1997 yılında Alparslan Türkeş'in ölümü sonrasında, Yıldırım Tuğrul Türkeş MHP Genel Başkanlığı için aday oldu. İlk tur oylamasında birinci sırada çıkmasına rağmen gereken oy sayısına ulaşamadı ve oy kullananların rakibi Devlet Bahçeli'ye destek vermesi sonucu ikinci turda Bahçeli genel başkan seçildi. Bunun sonucunda Türkeş MHP'den ayrıldı.

Aydınlık Türkiye Partisi'nin (ATP) kurucu üyelerinden biri olan Türkeş, daha sonra ATP Genel Başkanlığı görevine geçti.

2002 genel seçimlerinde Doğru Yol Partisi (DYP) ile birleşerek Kayseri'den milletvekili adayı oldu ancak DYP'nin seçim barajını aşamaması sonucu tüm milletvekillerini kaybetti ve Türkeş ATP Genel Başkanlığından istifa etti.

Yıldırım Tuğrul Türkeş, 2007 Türkiye genel seçimleri öncesinde eski rakibi Devlet Bahçeli ile barışması sonucu MHP'nin Ankara 1. Bölge milletvekili adayı oldu. Seçimlerde partisinin zaferiyle meclise girdi ve 2011 ve Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde de tekrar meclise girdi.

Milletvekilliği döneminde Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki dostluk için çalışan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca, MHP Yürütme Komitesi üyeliği de yapmıştı.

Yıldırım Tuğrul Türkeş Kimdir?

2015 yılı Haziran ayında yapılan Türkiye genel seçimlerinin sonucu, tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşılamadı ve koalisyon görüşmelerinde sonuç alınamadı, bu durum sonucu erken seçim kararı alındı. Ahmet Davutoğlu, seçim hükümetini kurma sorumluluğunu taşıyordu ve üç MHP milletvekili için Bakanlar Kurulu üyeliği teklif etti. Devlet Bahçeli, MHP Genel Başkanı olarak seçim hükümetine üye verme konusunda şiddetle karşı çıkmasına rağmen, Türkeş bu teklifi kabul etti.

5 Eylül 2015 tarihinde MHP tarafından ihraç edildi. Türkeş'in ihraç edilmesi sonucunda, MHP'nin meclisdeki sandalye sayısı 80'den 79'a düştü ve HDP'nin gerisinde en küçük grup haline geldi.

2015 Türkiye genel seçimlerinden sonra, MHP'den ihraç edilen Türkeş, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) katıldı ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti'nin Ankara milletvekili adayı olarak tekrar meclise girdi.

Türkeş, 64. Türkiye Hükumeti'nde Başbakan Yardımcısı olarak Ahmet Davutoğlu tarafından atandı.

Daha sonra, Davutoğlu'nun istifasından sonra 65. Türkiye Hükumeti'nde Binali Yıldırım tarafından tekrar Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

2018 Türkiye genel seçimlerinde, Türkeş tekrar AK Parti Ankara milletvekili olarak seçildi.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.