Yeşilçam’ın Unutulmaz Eserleri

Yeşilçam’ın Unutulmaz Eserleri
02.07.201518:15

Herkesin ömründe neredeyse bir kez izlediği Yeşilçam filmi vardır. Bizler de, bu yazımızın içerisinde herkesin bir şekilde izlediği ve çok beğendiği efsane Yeşilçam filmlerini bir araya getirdik... İşte, liste...

Haber güncelleme tarihi 15.08.2018 09:43

Televizyonda internette ne zaman yayınlansa muhakkak bakarız. Eski ve eskiye dair görmek istediğimiz neredeyse çoğu olayları, karakterleri içerisinde barındırıyor Yeşilçam filmleri. Peki neden yeşilçam demiş diye içinizden geçebilir. Yeşilçam demişler çünkü 1917’de başlayan Türk Sineması oluşturacak film şirketlerinin hepsi Beyoğlu’nda bulunan Yeşilçam Sokağı’nda kurulmuştur. Bu yüzden bu isimle anılır.

Yeşilçam’da her çeşit insanı görmek mümkündü. Zalim adam, iyi adam, esas kız, esas oğlan, sevimli tonton teyze, sinirli teyze, herkese sevgi aşılayan minik kız  ve daha nice renkli karakterleri çok uzun zamandır tanıyormuşcasına izleriz. Her filmi ayrı güzel olan Yeşilçam’ın hafızalara kazınmış bazı filmler vardır kült diyebileceğimiz.

İşte Yeşilçam’ın kült filmleri:

1-Sevmek Zamanı-1965


Adada Mustafa Usta ile birlikte boyacılık yapan yapan Halil, boya yapmak için girdiği bir evde gördüğü fotoğrafa aşık olur. Ve neredeyse bir yıl boyunca her zaman eve gizlice girerek portrey izlemeyi alışkanllık haline getirdi. Çünkü Halil  portreye aşık olmuştu. Birgün yine portreyi izlemeye başladığında onu da arkasından biri izliyordu, portrenin sahibi Meral. Halil nekadar ona değil portreye aşık olduğunu söylese de Meral artık Halil’den başkasını düşünemez olmuştu. 


Yönetmenliğini Metin Erksan’ın yaptığı filmin başrollerinde ise Müşfik Kenter ve Sema Özcan yer aldı. Film senaryosu, tekniği ve oyuculuğuyla çekildiği dönemin çok üstünde olan bir yapıt oldu. 

sevmek zamanı
“Evet. Bu korku sevdiğim bir şeye ebediyyen sahip olmak için çekilen bir korku. Ben senin resmine değil de, sana âşık olsaydım ne olacaktı? Belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme. Belki de alay edecektin sevgimle. Halbuki resmin bana dostça bakıyor.”


 

2-Canım Kardeşim-1973

Küçük Kahraman babasının ölümünden sonra abisi ve abisinin çok yakın arkadaşı Halit’le birlikte yaşamaya başladı. Abisi ve Halit vakitlerini aylaklıkla geçiren iki genç. Kahraman’ın öğretmeni abisinin bir gün okula çağırır.Ardında Kahraman’ı da alıp hastanye giderler ve acı gerçeği orada öğrenirler. Kahraman kanserdi ve son zamanlarını yaşıyordu. Artık ne isterse onu yapmaya mecburdu abisi. Kahraman’ın en çok istediği şeylerden biri olan Televizyon’u almak için abisi ve Halit büyük uğraşlar verir. 


Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Kahraman Kıral yer aldı. 

canım kardeşim

“+sen sahiden ölünce bilyeler nolcak?

-ne biliyim ben,

+bana versene ?

-iyi ya, ben ölünce abimden alırsın.

+yaşa ulan !”


3-Hababam Sınıfı Serisi-1975

Özel Çamlıca Lisesi’nin en belalı sınıfı olan Hababam Sınıfı vizyona girdiği 1975’te günümüze kadar herkesin bildiği ve güldüğü bir film oldu. Sinemada 9 filmi olan Hababam Sınıfı’nın, günümüze uyarlanmış 3 filmi daha çekildi. Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve Hababam Sınıfı Güle Güle filmleriyle izleyenlerin yüzünü güldürdü. 2004’de geldiğimizde ise Hababam Sınıfı’nın günümüze uyarlanmış bölümleri çekildi. Hababam Sınıfı Merhaba, Hababam Sınıfı Askerde ve Hababam Sınıfı Üç Buçuk isimli filmler çekildi. 

hababam sınıfı

“Okul sadece dört tarafı duvarla çevrili üstünde damı olan yer değildir. Okul bağdır, bahçedir, ormandır, heryerdir..”


 

4-Aile Şerefi-1976

At arabasıyla taşımacılık yaparak geçimini sağlayan Rıza 5 çocuklu bir aile babasıdır. Kıt kanaat geçinip giderler. Küçük oğlu ve kızı Zeynep sinema çıkışı evlerine gelirlerken, hızla gelen araba oğlunun bacağını kırmasına neden olur. Bu durumun peşine düşer Rıza. Fakat oğluna çarpan aracın sürücüsü kızı Zeynep’i kaçırır ve ortalık birbirine girer. Film bir babanın ailesi ve evlatları için neler yapabileceğini anlatıyor. 


Yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı filmin başrollerinde ise Münir Özkul, Itır Esen, Ayşen Gruda, ve Şevket Altuğ yer aldı. 

aile şerefi


 

5-Dila Hanım

Kocasını öldüren adamı öldürmek için yemin eder. Aradan zaman geçer tesadüf eser Rıza isimli bir adamla tanışır ve gönlünü ona kaptırır. Fakat Rıza’nın öldürmeye yemin ettiği adam olduğunu öğrediğinde aşkı, nefreti ve yemini arasında gidip gelir ve yapması gerekeni yapar. 
Yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı filmin başrolünde Türkan Şoray ve Kadir İnanır yer aldı. 

dila hanım
“Senden ne kadar nefret ettiğimi bilsen, kendine acırdın.”6- Neşeli Günler-1978

Kazım ve Saadet 6 çocuklu, turşuculukla geçimlerini sağlayan bir çifttir. Fakat turşu suyu konusunda bir türlü ortak bir yola varamazlar. Yine yapılan bir tartışma sonucunda Kazım evi terk eder üç çocuğuyla. Yıllar sonra tüm kardeşler tuhaf bir şekilde karşılaşırlar ve birbirlerini çok severler. Bu saatten sonra anne ve babalarını bir araya getirmek için uğraşırlar. 


Yönetmenliğini Orhan Aksoy’un yaptığı filmin başrollerinde ise Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Oya Aydoğan ve Ayşen Gruda yer aldı. 

neşeli günler
“Başka nerelere gittin almanya’da Ziya amca?
+ Aslan avına gittim.
* Ziyaaaaaa.
+ Efendim abi?
* Ulan deminden beri çocuklara atıp tutuyorsun artık sabrım kalmadı, Almanya’da aslan ne gezer be!
+ Aman abi ya olmaz olur mu? Ee tabi Afrika’daki kadar bol değilse de üç beş tane bulunur.
– Hadi şu aslan avını anlat!
+ Haa evet. bi gün arkadaşlarla ormana gittik, elimde tüfek ağır ağır ilerliyorum derken birden onu gördüm.
–  Neyiii?
+ Aslanııı! Bir kaç metre ötemdeydi böyle şey olamaz Allah Allah boyu on metree!
– Aslanın boyu on metre mii?
* Ziyaaaaaaa!!!
+ On metre değilse de beş metre var.
* Ziyaaaaaa!
+ Yani aslan kadar aslan. Hemen doğrulttum tüfeği tıkkk tüfekte kurşun yok!
– Eyvahh sonra?
+ Allah’tan üzerimde çakı var, hemen çektim çakıyı açtım.
– Sonra amca?
+ Atladım aslanın üstüne! karnına tak tak tak tak!
* Ziyaaaaaa! çakıyla aslan mı öldürdün?
+ Öldürdüm, öldürdüm abi ya! Bacaklarını ayırdım aslanın…
* Sus ulan!!! Şimdi ben seni öldürücem haaa!”7-Uçurtmayı Vurmasınlar-1989

Bir çocuğun gözünden hapishane nasıl bir yerdir merak ettiniz mi hiç? Uçurtmayı Vurmasınlar çocuk olmayı, çocukken anlamsız bir mahkumluk çekmeyi anlatıyor. Annesi esrar suçundan dolayı hapishaneye düşmüş ve oğlu Barış’ı da yanında getirmiştir. Film küçük Barış’ın hapishanede yaşadıklarını anlatıyor. 

Yönetmenliğini Tunç Başaran’ın yaptığı filmin başrollerinde ise Ozan Bilen, Nur Sürer ve Füsun Demirel yer aldı. 

 

uçurtmaya vurmasınlar

“– Bak uçağa Barış, bizim için gün batımını yakalıyor.
+ Gün batımı nasıl olur İnci?
– Bak kuşların kanatlarına, güneş sana el sallıyor. Her akşam kuşlarla birlikte uykuya yatar güneş. Gün batımını göremeyenlere kuşların kanatlarıyla el sallar. Biz de el sallayalım.”


 

8-Eşkiya-1996

Yıllar önce bir grup eşkiya jandarma tarafından yakalanır. Yakalanan eşkiyalardan hepsi hasta olur ölür ama birisi hariç. Türlü hastalıklara yakalansa Baran yaşamaya devam eder. Hapishaneden çıkınca hapishaneye düşmesine neden olan ihaneti öğrenir. En yakın dostu sevdiği kadını elinden almıştır. Eşkiya hiç durmadan İstanbul’a gider ve sevdiği kadın Keje’yi bulur. Yıllardır konuşmayan Keje içinde sakladığı aşkı, Baran’ı görünce konuşmaya başlar. Fakat bu bir kavuşma olmaz ikisi için de.Yönetmenliğini Yavuz Turgul’un yaptığı filmin başrolünde Şener Şen, Sermmin Hürmeriç ve Kamran Usluer yer aldı.

eskiya.jpg

“Keje, keje 
Beni hapiste vurdular keje ölmedim. 
Hastalandım, bir ciğerimi orda bıraktım. 
Gene ölmedim. 
Çok dövdüler beni, kan kustum. 
Ama ölmedim yaşadım. 
Seni bir kez daha görebilmek için yaşadım. 
Şimdi bana dediler ki, kimse sesini duyamıyormuş. 
Susmuşsun. 
Benimle de konuşmayacak mısın keje? 
Sesini duyamayacak mıyım?”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
2
0
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER