Yerçekimi Nedir?

Yerçekimi Nedir?
01.06.201511:25

Dünya'nın kütle çekimi olan yer çekimi, dünyanı üzerinde durmamızı sağlamaktadır. Peki ya yer çekimi hakkında ne kadar şey biliyoruz? Ünlü bilim insanlarının yer çekimi hakkında yaptığı araştırmaları, yer çekiminin oluşumunu sizler için araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 14.02.2021 12:04

Yer Çekimi Nedir Hakkında Bilgi

Evrende bulunan bütün maddeler birbirlerine çekim kuvveti uygulamaktadırlar. Buna dünyada bulunan cisimler de katılmaktadır. Yer çekiminin diğer bir ismi ise kütle çekim kuvvetidir. Dünya, üzerinde bulunan bütün cisimlere kütle cisim kuvveti uygulamaktadır. Sizler için bu içeriğmizde yer çekimi hakkında bilgi, dünyaca ünlü bilim insanlarının yani Albert Einstain ve İsaac Newton'un yer çekimi hakkında görüşlerini araştırdık ve derledik.


Yerçekimi Nasıl Keşfedildi?

Yerçekimi, Newton’ un başına düşen elmadan sonra ortaya çıkmış bir kavram olarak bilinse de aslında çok daha öncelere dayanmaktadır. M.Ö. 4. yy. da Yunanlı Filozof Aristo, ilk olarak bu kuvveti fark etmiş ve ağır cisimlerin hafif cisimlere göre daha hızlı yere düştüğünü belirtmiştir. Aristo’ nun ardından İtalyan Galileo havanın sürtünme kuvveti uyguladığını ve bu sürtünme ortadan kaldırılınca kütle fark etmeksizin tüm cisimlerin aynı hızda düştüğünü ayrıca düşme hızının, düşülen yükseklik ile alakalı olduğunu kanıtlamasıyla gelişmiştir.

yer çekimi

İsaac Newton elma hikayesi ile çocukluktan beri okullarda öğretilen sanki bir tesadüf gibi kafasına elmanın düşmesiyle Newton’ un birden aydınlanması ve yer çekimini keşfetmesi şeklinde anlatılır. Bu o kadar basit bir durum değildir. Newton uzun yıllar boyunca bu kuvveti anlamaya ve açıklamaya çalışmıştır. Zaten Aristo zamanından beri bu kuvvetin varlığı biliniyordu fakat cisimlerin neden sağa ya da sola kaymaksızın doğruca yere doğru düştüğünü açıklanamıyordu.

ısaac newton

Newton’ un kuramı burada devreye giriyor “ Kütle Özçekim Kuvveti”… Newton cisimlerin kendi kütlelerine göre aralarında bir çekim gücü olduğunu anlamış ve dünyanın yeryüzüne uyguladığı çekim kuvveti sonucu cisimlerin doğruca yere düştüğünü anlamıştır. Newton’ un teorisine göre iki kütle arasındaki çekim gücü, kütlelerin büyüklüğü ile doğru orantılı; aralarındaki mesafenin karesi ile ters orantılıdır. Yani, kütleler büyüdükçe çekim gücü artar, aralarındaki uzaklık arttıkça çekim gücü azalır. Newton bu teorisiyle fiziğin en önemli temellerinden birine imza atmış ve gökbilimi bu kuram sayesinde bilinmeyenlere açıklamalar getirebilmiştir.

ısaac newton yer çekimi

Yerçekimi kuvveti yıllar boyunca Newton ilkeleri ile açıklandı. Fakat Albert Einstein, 1915 yılında genel görelilik teorisiyle farklı bir bakış açısı getirdi. Einstein’ ın teorisinin anlaşılması zordu ve ilk zamanlarda bilim adamları dahi bunu anlayabilmiş değillerdi. Fakat anlaşıldıkça aslında Einstein’ in yerçekimi kuramını güncellediği anlaşıldı. Buna göre yerçekimi uzay-zaman eğiminin bir sonucu olarak meydana gelmektedir.

ısaac newton ve albert einstein


Albert Einstein’a Göre Yerçekimi

Einstein genel görelilik kuramına göre iki cisim arasında çekim gücü yok, uzayın bükülmesi sonucu bu oluşuyor. Yani dünya bizi çekmiyor uzay bizi dünyaya itiyor. Peki, bu nasıl oluyor? Şöyle açıklayabiliriz. Bir asansörün gökdelenin tepesinden serbest şekilde aşağı bırakıldığını düşünün. İçinde bulunan insanların ağırlıkları yoktur. Havada asılı durabilirler. Aynı şekilde uzay gemilerinde bu durum mevcuttur. Dünya yörüngesine giren bir uzay gemisinde bulunan astronotların ağırlıkları yoktur. Bu ortamda bir bilye ya da bowling topu da aynı durumdadır. Yere bırakıldıklarında aynı hızla düşerler. Bu deneyin benzeri ayda uygulanmış ve iki farklı kütleye sahip cismin aynı anda düştüğü gözlemlenmiştir.

albert einstein

Einstein uzayın bir boşluk değil bir çarşaf gibi bir tabaka oluşturduğunu ve katmanlardan ileri geldiğini söylemektedir. Bu şekilde bakıldığı zaman büyük kütleli cisimlerin yerçekimi alanlarını görmek ve oluşturdukları zaman uzay bükülmelerini anlamak mükündür. Aşağıdaki video ile genel görelilik kuramına göre yerçekimi kuvvetinin nasıl meydana geldiğini izleyebilirsiniz.

albert einstein yer çekimi


Newton Mu Haklı Einstein Mı? Hangi Kuram Doğru?

Burada doğru olanın Einstein tarafından ortaya atılan kuram olduğunu görüyoruz. Newton’ un kuramının yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Tam anlamıyla yanlış demek de doğru değildir. Çünkü Newton formülleri küçük cisimler ile uygulandığında doğru sonuçlar vermektedir. Yani dünya üzerindeki olayları bu denklemler ile anlatabilmek mümkündür ufak sapmalar da olsa doğru sonuçları verir fakat daha büyük cisimlere uygulandığında yanlışlığı görülmektedir. Einstein’ in teorisi burada devreye giriyor. Uzay ve evrendeki çok büyük kütleli cisimleri anlayabilmek ve açıklayabilmek için genel görecelilik teorisi kullanılmış ve Newton’un teorisinin yerini almıştır. Günlük fizikte hala daha Newton kurallarının geçerliliği mümkündür. Doğru sonuçlar alınabilir fakat Einstein’ ın kuramı birçoğumuzun anlayamayacağı türden olsa da doğruluğu kanıtlanmış son kuraldır.

albert einstein ve ısaac newton


Yerçekimi Sayesinde

Yerçekimi kuvveti etkisiyle neler oluyor eğer yerçekimi kuvveti farklı olsaydı ne olurdu?

  • Yerçekimi kuvveti yaşamın kaynağını oluşturur.
  • Yerçekimi ile bugün kullandığımız element ve atomların şekilleri oluşmaktadır.
  • Yerçekimi sayesinde insanların vücudu bugün tanıdığımız şekildedir.
  • Yerçekimi olmasaydı ay ile dünya bu şekilde duramazdı.
  • Yerçekimi olmasaydı galaksiler ya da yıldız sistemleri olmazdı.
  • Yerçekimi kuvveti fazla olsaydı zaman dediğimiz kavram daha yavaş akardı.
  • Yerçekimi kuvveti daha az olsaydı evren daha geniş olur galaksilerin ve yıldızların durumları farklı oluşurdu.
  • Yerçekimi fazla olsaydı evren çok daha küçük olurdu ve yıldızların ömürleri kısalırdı.
  • Yerçekimi fazla olsaydı gel-git ile oluşan dalgalar çok daha yüksek olurdu.

dünya yer çekimi

Önerilen İçerik: Uzay Hakkında Şok Edici 25 Gizli Bilgi

NeOldu.com / Sosyal Fayda 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1441
1509
453
453
2001
452
554
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 12
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.