Yenilenen Enerji Kaynakları Nelerdir?

Yenilenen Enerji Kaynakları Nelerdir?
24.11.201915:14

Yenilenebilir enerji kaynakları, yaşam sürecinde ihtiyaç duyulan; kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtlara olan ihtiyacın azaltılması yönünde rol oynayan önemli bir enerji kaynağıdır.

Haber güncelleme tarihi 24.11.2019 17:38

Yenilebilir Enerji Kaynakları

Yenilebilir enerji kaynakları, sürekli olarak yenilenebilen enerji türleridir. Güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, büyokütle enerjisi, jeotermal enerji gibi enerjiler, sürekli olarak yenilenebilen enerji türleri olduğu için fosil yakıtlar başta olmak üzere sıfırdan enerji tüketmek için kullanılması gereken doğal kaynaklara daha az ihtiyaç duyulmasını beraberinde getirir.

Fosil enerjiler, yenilenebilir enerji kaynakları gibi değil. Doğalgaz, petrol veya kömür gibi fosil enerjiler, bir süre sonra bitebilir ancak buna karşın yenilenebilir enerjilerde tükenme gibi bir durum söz konusu değildir. bu da hem yeryüzü şekillerinin bozulmasının önüne geçer hem de insan ve diğer canlıların hayat haklarının kısıtlanmasının önüne geçer. Peki, yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir?

Yenilenebilir enerji kaynakları

 1. Güneş Enerjisi
 2. Rüzgâr Enerjisi
 3. Biyokütle Enerjisi
 4. Jeotermal Enerji
 5. Hidroelektrik Enerji
 6. Hidrojen Enerjisi
 7. Dalga Enerjisi

Güneş Enerjisi

Güneş, güneş sistemi içerisinde bulunan tüm gezegenler için önemli bir enerji kaynağıdır. Dünya için özel bir yere sahip olan güneş sistemi, doğru şekilde kullanıldığında fosil yakıtların önüne önemli bir oranda geçmeyi başarır.

Yenilenebilir enerji kaynakları

Yaz aylarında güneş enerjisinden yararlanılarak elektrik enerjisinin tüketiminin önüne geçilerek doğal bir yöntem ile enerji elde edilebilir. Aynı zamanda yine yaz ve kış aylarında güneşin yeterli olduğu dönemlerde su ısıtmak için de kullanılan güneş sistemleri sayesinde doğalgaz kullanımı ile su ısıtma mecburiyetinin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bunun yanında güneş enerjisi ile çalışabilen teknolojik cihazların arttırılması sayesinde diğer fosil yakıtlardan elde edilmesi gereken enerjilere mecbur kalma durumu da daha azalır.


Rüzgâr Enerjisi

Rüzgâr enerjisini de doğru şekilde kullanmak, kaynakların koruması alanında önemli oranda yardımcı olan bir enerji türüdür. Aslında rüzgâr enerjisi de bir anlamda güneş enerjisidir. Güneş enerjisi, karaları ve denizleri aynı oranda ısıtamadığında ortaya çıkan basınç farkı rüzgâr oluşumunu meydana getirir.

Yenilenebilir enerji kaynakları

Rüzgârın hissedildiği bölgelerde kurulan rüzgâr türbinleri, rüzgârın doğasında var olan kinetik enerjiyi mekanik enerjiye, mekanik enerjisinden ise elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Günümüzde dünyada üretilen elektriğin yüzde 2’si rüzgâr enerjisinden elde edilmektedir.


Biyoenerji / Biyokütle Enerjisi

Fosil yakıtların (kömür vb) tükenmesi ile birlikte meydana gelen çevre kirliliğinin önüne geçmek için kullanılabilecek yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de biyoenerjidir. Biyoenerji, diğer enerji kaynaklarından farklı olarak hemen hemen her yerde elde edilebilen bir enerji türüdür. Mısır, buğday gibi özel olarak yetiştirilen bitkiler, otlar, yosunlar, denizdeki algler, hayvan dışkıları, gübre ve sanayi atıkları, evlerden atılan tüm organik çöpler gibi kaynakların kullanılması ile elde edilen biyokütle enerji, çevre kirliliğinin önüne geçmek için kullanılabilecek en doğru enerji kaynaklarından biridir.


Jeotermal Enerji

Yerkabuğunda depolanan ısıl enerji jeotermal enerjiye dönüşür. Doğru şekilde kullanılması sayesinde fosil yakıtlara olan ihtiyaç daha da azalır ve bu da çevre kirliliği, doğal dengenin bozulması sorunları başta olmak üzere insan ve diğer canlıların daha sağlıklı şekilde yaşamalarına katkı sağlar. Jeotermal enerji, magma tabakasında bulunan enerjinin su ve buhar olarak yeryüzüne ulaşır. Buralara kurulan tribünler ile yenilenebilir enerji kaynakları oluşturulur.


Hidroelektrik Enerjisi

Hidroelektrik enerjisi de yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alır. Yükseltisi daha fazla olan bölgelere kurulan santrallerden elde edilen elektrik sayesinde, fosil yakıtlar kullanılarak elde edilen elektrik enerjisinin azalması daha kolay şekilde sağlanabilir. Aynı zamanda hidroelektrik santrallerde akan suyun enerjisi baz alındığında sadece elektrik üretimi değil, balıkçılığı geliştirmede ve ulaşımı kolaylaştırmada da önemli bir ol oynadığı görülmektedir.

Hidrojen Enerjisi

Günümüz teknolojisinin yeterli olmaması yüzünden kullanılmasa da ilerleyen dönemlerde teknoloji dünyasında bu alanda yapılacak bir çalışma sayesinde hidrojen enerjisi sayesinde elektrik, ısı ve yakıt pili üretiminde kullanılabilecek hidrojen enerjisi sayesinde fosil yakıtlardan elde edilen enerjilere gerek kalmayacaktır.

Dalga/Okyanus Enerjisi

Güneş ısısına bağlı termal enerji ile dalgalardan ve gel-gitlerden elde edilen mekanik enerji olmak üzere iki ayrı grupta incelenebilen okyanuslar, bu anlamda zengin yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

Okyanuslar yaklaşık olarak dünyanın yüzde 70’lik bir bölümünü kaplamaktadır. Bu kaynaklar aynı zamanda dünyanın en büyük enerji toplayıcılarıdır. Okyanusların yüzeyindeki fazla ısınma ile derinlerindeki sıcaklık farkı ile oluşan doğal termal enerjisinin oluşması, okyanus ve dalgaların yenilenebilir enerji kaynakları olmasını etkilemektedir.


Önerilen İçerik: Yenilenemeyen Enerji Kaynakları

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.