Yaz ve Kış Saat Uygulaması Nedir? Saatler Neden İleri ve Geri Alınıyor

Yaz ve Kış Saat Uygulaması Nedir? Saatler Neden İleri ve Geri Alınıyor
30.09.201512:55

Her yıl 25 Ekim'de saatler bir saat geri alınırken, martın son haftası da bir saat ileri alınıyor. Peki, bu saatlerin ileri ve geri alınmasının sebebi nedir?

Haber güncelleme tarihi 17.05.2021 12:07

Bu yıl saatler seçimlerden dolayı 25 Ekim’de değil, 8 Kasım’da geri alınacaktır. Yaz ve kış saat uygulaması olarak adlandırılan bu saat değişikliği neden yapılır. Saatin bu şekilde değişmesinin ne gibi avantajları ve dezavantajları olmaktadır. Saat uygulaması hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlasını anlatmaya başlayalım.

Yaz ve Kış Uygulaması Nedir?

Yazın ve kışın güneşin kendini gösterme, aydınlatma süresi birbirinden farklıdır. Kış aylarında günler kısalırken yaz aylarının gelmesiyle birlikte günler uzamaya başlayacaktır. Bunun için yaz aylarında günü daha uzun yaşayarak gün ışığı olanağından yararlanırken; kış aylarının kendini göstermesiyle birlikte saatleri geri alarak enerji tasarrufu sağlamak amaçlanır.

Yaz saat uygulaması herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından sabahları daha az, öğleden sonra daha fazla yararlanmasını sağlayan saat uygulamasıdır. Bu uygulama ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi.

Saatler Neden İleri Alınıyor?

Türkiye’de yaz saati uygulaması ilkbahar ayında başlıyor ve sonbahar ayında son buluyor. Böylelikle 7 ay süresince yaz uygulaması yapılıyor. Yani saat için 30’uncu meridyenken 45’inci meridyen oluyor. Kış ayının gelmesiyle birlikte 45 nolu yaptığımız meridyen kendi konumuna dönüyor. Bu durum sadece 5 ay sürüyor. Yaz uygulamasının avantajlarına bakarsak neden ileri alındığını öğrenebiliriz.

Yaz Saat Uygulaması Neden Avantajlı?

İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasına kadar devam eden 7 aylık uygulama birçok etkene bağlı olmakla beraber yaklaşık 800 milyon-1 milyar kilovat saat arası elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf orta ölçekli bir hidroelektrik santralinin yıllık tüketimine denk geliyor.

Ekvatorda Saat Değişim Uygulaması Yok

Ekvatora yakın ülkelerde yıl boyunca gün ışığından faydalanma oranları değişmiyor ya da çok az bir şekilde değişiyor. Bunun için saat değişikliklerine gidilmiyor. Ekvatordan uzaklaştıkça  gün ışığında yararlanma zaman dilimi değişimleri arasındaki fark artıyor. Örneğin; Kuzey kutup noktasına yakın olan yerlerde 6 ay gündüz yaşanırken, 6 ay da gece yaşanıyor. Türkiye, İspanya ile birlikte yaz saat uygulayan AB ülkeleri arasında ekvatora yakın olan ülkelerde yer almaktadır. Ne olursa olsun bütün AB ülkeleri, yaz uygulamasına geçmek zorundadır.

Yaz Saat Uygulaması Tartışılıyor

Politikacılar tarafında, enerji tasarrufu sağladığı için sıcak bakılan yaz uygulaması vatandaşlar tarafında soğuk bakılıyor. Uygulamanın verimliliği bilim insanları tarafında da tartışma konusu olmuştur.

Gün ışığında daha çok yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenmesi satış, spor, iş saatlerine bağlı olan çeşitli etkinlikleri olumlu bir yönde etkilerken; tarım, gece eğlenceleri gibi gün ışığıyla beraber biten etkinlikleri olumsuz etkiliyor.

Türkiye’de Saat Uygulaması Ne Zaman Başladı?

Türkiye’de 1925 yılında 30 derece boylamının ulusal saate esas alınmasına karar verildi. 1978-1984 yılları arasında ise 45 nolu meridyen ulusal saat olarak esas alındı. 1984 yılından itibaren tekrardan 30 nolu meridyen ulusal saat olarak belirlendi. Bu kararın alınmasının nedenini, 45 nolu meridyenin kullanılması ile sağlanan enerji tasarrufunun az olduğu fakat bankacılık gibi işler doğrultusunda Avrupa ülkeleri ile uyum sağlaması gerektiğini ifade etmiştir. Bununla birlikte doğu ülkeleri ile ilgili sorunları artmıştır.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
81
11
10
150
10
40
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.