Çocukların Yaz Tatilini Verimli Geçirmesi İçin 8 Püf Nokta!

Çocukların Yaz Tatilini Verimli Geçirmesi İçin 8 Püf Nokta!
18.06.201511:48

Uzmanlar çocuklara ve gençlere yaz tatilinin nasıl verimli geçirilebileceği hakkında tavsiyelerde bulundular. Bizde bu tavsiyeleri sizler için derledik. Hadi hep birlikte yaz tatili nasıl verimli geçirilir bir göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 29.01.2019 09:26

Yaz Tatili Nasıl Verimli Geçirilir?

Öğrenciler okulların kapanmasıyla birlikte 3 ay sürecek yaz tatiline çıktı. Bu 3 aylık tatili dört gözle bekleyen miniklerin ve gençlerin bu süreci tembellik olarak görmemesi gerekmektedir. Aileler bu 3 aylık tatili çocukları için nasıl verimli değerlendirebilir, ömürlerinden gidecek olan bu süreçte boş boş yatmaktansa neler öğretilebilir mantıkla düşünüp karar verilmelidir. Çünkü hiçbir şey yapılmadan geçirilen üç ay, öğrencileri mutsuzluğa ve hatta umutsuzluğa sürükleyeceği gibi aileleri de oldukça bunaltabilecek bir süreçtir. Yaz tatilinin yenilenme, gelişme ve çocuklara donanım kazandırma açısından büyük bir fırsattır.  Bu geniş zamanı iyi planlayarak çocukların donanımları artı yönde geliştirilebilmektedir. Biz de bu içeriğimizde çocuklar ve gençlerin yaz tatillerini nasıl iyi planlayabilecekleri hakkında tavsiyelerde bulunmaya çalıştık. 

İşte yaz tatilinde yaz tatilini verimli geçirmenin püf noktaları şunlardır;


1. Karne Sürekli Gündemde Tutulmamalı

Zayıfları olan çocuk için de karnesi iyi olan çocuk için de bu geçerli. Zayıfları olan çocuğa aileleri ona güvendiğini ve hiç bir şeyin sonu olmadığını anlatıp gelecek dönemler için tavsiyede bulunmalılar. Karnesi iyi olanlar için ise teşekkür edip gelecek dönemler içinde aynı başarısının devamını öğütlemek gerekir.

karne-surekli-gundemde-tutulmamali.jpg


2. İnternet Bağımlısı Olunmamalı

Burda en önemli görev ailelere düşmektedir. Aileler çocukları için bir tatil planı yapıp günlük program oluşturmalılar. Aksi halde çocuklar tüm günlerini televizyon karşısında ya internet başında geçirebilirler. Bu da onların fiziksel ve zihinsel gelişimlerine olumsuz katkı yapar.

internet-bagimlisi-olunmamali.jpg


3. Dil Okulu Kursları Alternatifler Arasında Tutulmalı

Dil okulları tatilde çocuklar için çok güzel programlar hazırlayıp, onların gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayabilir. Böylece çocuklar da dil gelişimi sayesinde vakitlerini en verimli şekilde geçirmiş olurlar.

english.jpg


4. Tatilde Mutlaka Kitap Okunmalı

Aile yine burda üstüne düşen görevi yapıp çocuğunun çok kitap okumasına olanak sağlamalı ve teşvik etmelidir.

tatilde-mutlaka-kitap-okunmali.jpg


5. Aile İlişkileri Kuvvetlendirilmeli

Uzun yaz tatili döneminde uzun süredir görüşülemeyen akrabalarla birlikte çocuklar aileleriyle ziyaretler gerçekleştirebilirler. Bunun da katkısı çocuğunuza büyüktür. Böylelikle çocuğunuz aile ruhunu ve aile ilişkilerini geliştirmiş olur.

aile-iliskileri-004.jpg


6. Gezilere Katılınmalı

Aileler çocuklarını da alıp hep birlikte etkinliklere katılıp, müze ziyaretleri gerçekleştirebilirler.

gezilere-katilinmali.jpg


7. Spor, Resim, Müzik Kurslarına Çocuklarınızı Yönlendirin

Çocuğunuzun hangi alana ilgisi varsa ona bu imkanı sunmak yine ailelere düşen görevlerden birtanesidir.

muzik-kurslari.jpg


8. Mesleki Deneyim Yaşamalılar

Yaz tatilinde onları bir işe sokmak hatta küçük bir harçlık karşılığında çalışmaları onların hayatın zorluklarını anlamanın yanında kazandıkları paranın kıymetini de anlamalarını sağlar.

mesleki-deneyim.jpg

Önerilen İçerik; Yazın Kilo Almamak İçin Öneriler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
24
5
20
20
5
18
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.