Yanık Pansumanı Nasıl Yapılır, Yarası Nasıl Temizlenir?

Yanık Pansumanı Nasıl Yapılır, Yarası Nasıl Temizlenir?
14.08.201511:44

Bir yerimizi yaktığımız zaman ne yapmamız gerektiğini düşünemeyiz ve acilen müdahale etmek gerekir. Herkesten duyduğumuz şeyler doğru mu değil mi? İşte yanık pansumanı yapmanın püf noktaları!

Haber güncelleme tarihi 24.10.2020 11:25

Yanık Pansumanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yanık pansumanı, yanık kazası geçiren kişilerde yapılması önemle arz eden konuların başında gelmektedir. Bu yazımızda da sizlere yanık pansumanının nasıl yapıldığını anlatacağız. Aslında yazının içerisinde bir nevi yanık pansumanının nasıl yapılmaması gerektiğine de değineceğiz. Yanık pansumanı yapılması esnasında birçok yanlış bilgi yer almaktadır. İşte, bu yanlış bilgileri sizlerin hafızanızdan silip, en doğru ve güncel bilgileri paylaşacağız. Bu sayede, yanık bölgelere yapılan pansuman tedavisini en iyi şekilde uygulayabileceksiniz.


Yanık Pansumanı Nasıl Yapılır?

Yanık pansumanı, düzenli olarak gerçekleştirilmesi gereken tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Bunun sebebi ise, yanık olan bölgenin enfeksiyon kapması durumunda oldukça hassas bir yapı olacağından dolayı bölgenin daha da tahriş olmaması içindir. Pansumanın da mutlaka sağlık personeli ya da bir eczanede yapılması gerekmektedir. 1. derece olan yanıkların pansumanı ev ortamında yapılabilir. Fakat yine de çok özenli ve titiz davranılmalıdır. Pansumanlar asla aksatılmamalı, düzenli bir şekilde yapılmalıdır.


Yanık Tedavisinde Öncelikle Neler Yapılmalı?

 • Ağrıyı gidermek için yanık bölgesine lokal anestetik içeren pomat veya kremlerin sürülmesi son derece tehlikelidir. Bu maddelerin, bütünlüğü bozulmuş deriden emilimleri kontrolsüz olacağından, başta kalp ve dolaşım sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara neden olabilirler. Yanık pansumanı yapıldığında hastanın ağrısı azalacaktır.
 • Ağızdan antibiyotik hap kullanımına ezbere başlanmamalıdır. İltihap bulgusu olmadan antibiyotik kullanmak hem gereksiz hem de zararlıdır.
 • Evde meydana gelen küçük haşlanma yanıklarında musluk suyu ile soğutma yaptıktan sonra topikal krem veya pomadlar ile kapalı pansuman yapmak yeterli olacaktır. Bu ajanlar derinin kuruması ve gerilmesi nedeniyle olan yangıyı ve ağrı hissini azaltacaktır. Hastaya analjezik verilebilir.
 • Güneş yanığı gibi yüzeysel yanıklar ne sürerseniz sürün kendi kendine iyileşecek yanıklardır. Yüzeyel yanıklar için diş macunu ve yoğurt gibi maddelerin faydası veya zararı yoktur. Derin yanıklarda ise bu maddeler son derece zararlı sonuçlar doğurabilir.
 • Kendi kendine 10 gün içinde iyileşecek olan yüzeysel yanıklarda amaç bu süreci en ağrısız ve konforlu tamamlamaktır. Bunun için yanık bölgesinin yağlı pomatlar ile örtülmesi yeterli olacaktır.

Yanık Pansumanı Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanık pansumanında dikkat edilmesi gereken birçok hassas nokta yer almaktadır. Dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlileri ise aşağıdaki gibidir;

 • Birinci derece yanıklarda hemen üzerine yoğurt sürün gibi bir algı vardır. Oysa birinci derece yanıklarda deri bütünlüğü bozulmadığı için aslında yoğurt gibi soğuk şeylerin sürülmesi yanık için yararlı değildir ama zararı da yoktur. Yanan bölgedeki enerjiyi azaltma faydası olabilir.
 • Asıl yapılması gereken ise birinci derece yanıklarda hafif bir ağrı oluşabileceği için ağrı giderici kremlerden sürmektir. Ağız yolu, kas yolu veya damar yoluyla ağrı kesiciler de uygulanabilir. Bu yanıklar zamanla kendiliğinden geçen yanıklardır.
 • Deri bütünlüğü bozulmuş olan yanıklarda ise yanlış uygulamalar enfeksiyona ve yanığın ilerlemesine neden olabilir. Eskilerin bildiği bazı yöntemler kesinlikle bu durumda önerilmez.
 • Mümkün olduğu kadar kapalı pansuman uygulanmalıdır. Oluşabilecek enfeksiyonları engelleyen bazı antibiyotikli veya antiseptik pansuman malzemeleri kullanılarak pansuman yapılır.
 • Mümkün olduğu kadar açık kalsın düşüncesi deri bütünlüğü bozulmuş olan yanıklarda yanlıştır. Pansuman, deri bütünlüğü bozulan yanıklarda sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır.
 • Çok büyük olmayan ikinci derece yanıklarda ilk pansumanı sağlık kuruluşunda yaptırdıktan sonra oradaki yöntemin aynısıyla evde pansuman yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak elektrik yanığı, kimyasal yanık, özel bölge yanıkları (yüz, el, ayak, genital bölgeler) ne kadar az bir yanık olursa olsun kesinlikle sağlık kuruluşunun yönlendirmesine göre pansuman tedavisi gerçekleştirilmelidir.
 • Ek olarak dikkat edilmesi istenen şey yanıklı bölgenin hafif kaldırılarak ödem oluşması engellenebilir.
 • Ödemin fazla olması travmanın ilerlemesine ve ağrıya sebep olur. Yanıklı olan uzvun kalp seviyesinde tutulması bu yüzden önerilir.

Yanık Yarası Nasıl Temizlenir?

Yara temizlenmesi ve kalan kiri uzaklaştırmak için yaralar oda sıcaklığında ılık çeşme suyu veya salin ile yıkanır, nötral pH’lı sıvı sabun dışı antiseptik solüsyonlar ve fırça kullanılmamalıdır. Küçük yanıklarda topikal antimikrobiyal madde içeren krem veya pomadların kullanılmasına gerek yoktur. Parafin veya yağlı merhemler (örn. %0.2 Nitrofurazon pomad) emdirilmiş gazlı bezlerle pansuman uygundur. Pansuman malzemeleri her hasta için ayrı ve tek kullanımlık hazırlanmalıdır. Enfeksiyon veya eskar varlığında ve geniş yanıklarda %1 gümüş sülfadiyazin kullanılır. Yara iyileşmesini geciktirmesi nedeniyle, epitelizasyonun izlendiği andan itibaren gümüşlü preparatların kullanımı sonlandırılmalıdır.


Birinci Derece Yanıklarda

 • Herhangi bir kapamaya veya yüzeysel antibakteryel ajana ihtiyaç yoktur.
 • Nemlendirici kremler veya merhemler yeterlidir. Bu ajanlar derinin kuruması ve gerilmesi nedeniyle olan yangıyı ve ağrı hissini azaltacaktır. Hastaya analjezik verilebilir.
 • Geniş birinci derece yanıklarda, ağrı ve hidrasyon yönetimi için hasta gereğinde yatırılarak tedavi edilebilir.

İkinci Derece Yanıklarda

 • Yüzeysel yanıklarda:
 • Parafin emdirilmiş dokumalar yaraya yapışmayarak pansuman değişiminde ağrıyı azaltacaktır.
 • Kozmetik olarak görünür alanlarda poliüretan film tabakalar da kullanılabilir.
 • Bunların temin edilmemesi halinde, parafinveya yağlı merhemler (örn. %0.2 Nitrofurazon pomad) emdirilmiş gazlı bezlerle pansuman uygundur.
 • Su keseciklerinin (Bül) tedavisi: Küçük çaplı ve kontrolsüz patlamayacağı düşünülen su kesecikleri yerinde bırakılabilir. Büyük su keseciklerinin boşaltılması veya uzaklaştırılarak pansuman takibine alınması gereklidir.

Derin Yanıklarda

 • Antibiyotikli kremler doğrudan (örn. gümüş sülfadiyazin, mupirosin, nitrofurazon) veya parafin emdirilmiş tüllerin altına uygulanabilir.
 • Yara iyileşmesinin gecikmesi ve üç haftayı aşması durumunda diskolorasyon, hipertrofik skarlaşma, keloid oluşumu ve/veya kontraktür gelişebileceğinden, hastaların yanık ünite/merkezlerine geciktirilmeden, nakli uygundur.

Üçüncü ve Dördüncü Derece Yanıklar

 • • Eskarın kendiliğinden kalkması alttaki bakterilerin enzimatik ürünleri ile olmaktadır. Steril tam kat yanıkta eskar kendiliğinden ayrılmaz. Eskarın kendiliğinden ayrılması yaranın enfekte olduğunun bir belirtisidir.
 • • Bu grup hastalarda sıklıkla cerrahi uygulanmalar gerekir, yatarak tedavi edilmek üzere yanık ünite/merkezilerine yönlendirilir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
417
78
161
43
46
16
311
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER