Wilson İlkeleri Nedir? Wilson İlkelerinin Önemi

Wilson İlkeleri Nedir? Wilson İlkelerinin Önemi
30.06.201517:53

1918 yılında savaş, her iki blok için de ağırlaşmıştı. Herkesin barış arayışında olduğu bu dönemde ABD Başkanı Woodrow Wilson, barışın düzenini tespit etmek için 8 Ocak 1918'de Kongre'ye 14 madde sundu.

Haber güncelleme tarihi 07.12.2018 11:38

Wilson İlkesi Nedir?

Wilson ilkeleri hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, Wilson ilkelerinin kuruluş amaçları ve kullanılma şekilleri birbirine zıttır. Amaçların ilk olanı savaşı bitirmektir. Savaş sonrası uluslararası ilişkilerin belirlenmesi ve devletin bu sistemdeki yerinin güçlendirilmesidir. Yenilen devletlerin haklarını koruyarak, ABD çıkarlarının bütün dünyada geçerliliğini sağlamaktır. Savaşın kazananları olan İtilaf grubu antlaşma koşullarının konuşulması için ittifak devletleriyle çeşitli barış antlaşmaları imzalamıştı. Her ne kadar Wilson ilkeleri yenilen devletlerin toprak bütünlüğünü korumayı amaçlıyor olsa da aslında İngiltere ve Fransa, ABD’nin dostluğunu kazanmak için buna karşı çıkmamıştır. Fakat daha sonra kazanan devletlerin çıkarlarına ABD’de dahil edilince Wilson İlkeleri sadece kağıt üzerinde kalmıştır.

wilson-ilkeleri.jpg

Savaşı kazanan taraf kim olursa olsun bu 14 maddenin uygulanması gerekiyordu. 12. maddesinin Osmanlı Devleti ile ilgili olduğu bu 14 madde şunlardır:


1. Açık barış antlaşmaları ve gelecekte de açık diplomasi.

baris-antlasmalari.jpg


2. Karasuları dışında, savaşta ve barışta, denizlerin mutlak serbestisi.

denizler.jpg


3. Bütün ekonomik engellerin mümkün olduğunca kaldırılması.

engeller.jpg


4. Milli silahlanmaların azaltılması için gerekli ve yeter garantiler.

silahlanma.jpg


5. Sömürge isteklerinin, ilgili halkların menfaatleri ile, yetkileri sonradan tespit edilecek olan sömürgeci devletin istekleri aynı derecede gözönünde tutulmak suretiyle, mutlak bir tarafsızlıktan çözülmesi.

somurge.jpg


6. Bütün Rusya toprakları boşaltılacak ve devletlerin de yardımı ile Rusya'ya kendi gelişmesini sağlamak için her türlü imkan verilecek.

rusya-topraklari.jpg


7. Belçika'ya tam ve bağımsız egemenliğinin geri verilmesi.

belcika-001.jpg


8. İşgal edilen Fransız topraklarının boşaltılması Prusya'nın 1871'de Alzas-Loren meselesinde yaptığı hatanın düzeltilmesi suretiyle barışın teminat altına alınması.

prusya.jpg


9. İtalyan sınırlarının milliyet prensiplerine göre düzeltilmesi.

italya-sinirlari.jpg


10. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu halklarına muhtar gelişme imkanlarının verilmesi.

avusturya-macaristan-imparatorlugu.jpg


11. Romanya, Sırbistan, Karadağ toprakları boşaltılacak ve Sırbistan'a denizden mahreç verilecek. Balkan Devletleri'nin münasebetleri milliyetler prensibine göre düzenlenecek.

-balkan-devletleri.jpg


12. Osmanlı İmparatorluğu'nun Türk olan kısımlarının egemenliği sağlanacak fakat Türk olmayan milliyetlere muhtar gelişme imkanları verilecek. Çanakkale Boğazı devamlı olarak bütün milletlerin gemilerine açık olacak ve bu, milletlerarası garanti altına konacak.

canakkale-gecilmez.jpg


13. Bağımsız bir Polonya kurulacak.

polonya-bayragi2.jpg


14. Büyük ve küçük bütün devletlere siyasi bağımsızlıklarını ve toprak bütünlüklerini karşılıklı olarak garanti altına almak imkanını sağlamak amacı ile bir milletler teşkilatı kurmak.

bagimsiliklar.jpg


Wilson İlkeleri Neden Önemlidir?

İlkelerin açıklanmasıyla birlikte yenilen taraf olan İttifak Devletleri umutlanmış ve böylece savaş daha çabuk bitmiştir. Açıklanan ilkelerin içerdiği koşullar çok uluslu yapıdaki imparatorlukların parçalanmasını öngörüyordu. İttifak tarafı bu ilkeleri bir kurtuluş olarak görmüş olsa da İtilaf devletleri ilkeleri kendilerine göre yorumlamışlardır. Bir savaşın kazananları kaybedenleri nasıl parçalıyorsa hiçbir değişiklik olmadan istenilen paylaşımlar yapılmıştır. İmzalanan antlaşmada Wilson İlkerlerine uyulmadığı için ABD belli bir dönem Avrupa siyasetinden çekilmiştir. Özellikle yapılan paylaşımlar sonrası ortaya çıkan Kurtuluş Savaşı ve ardından taraflar arasında tekrarlanan II. Dünya Savaşıyla birlikte Wilson İlkelerinin amacına ulaşmadığı anlaşılmıştır.

wilson-ilkeleri23.jpg

Önerilen İçerik; Birinci Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyenler

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2432
2606
527
546
223
537
748
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.