Vladimir Lenin Kimdir

Vladimir Lenin Kimdir
14.05.201514:57

Vladimir İlyiç Ulyanov (22 Nisan 1870-21 Ocak 1924), bilinen adıyla Lenin, Rus sosyalist devrimci, Ekim Devrimi’ nin lideridir.

Haber güncelleme tarihi 27.03.2017 15:26

Vladimir Lenin Biyografisi

Lenin aynı zamanda Marksist teorik ve felsefi yazıların yazarı olarak bilinen sosyalizmin Marx ve Engels sonrası geliştiricilerindendir.

Lenin’ in en büyük amacı, kapitalizmin uzlaşmaz sınıf çelişkilerinden proleter bir dünya devrimi oluşturup toplumsal sınıf karşıtlıklarının olmadığı insan toplumunun tarihsel oluşumuna öncülük etmekti.

Lenin’ in ilk kez felç geçirdikten sonra, eşine dikte ettirdiği vasiyetinde başta Stalin olmak üzere önde gelen komünistleri eleştiriyordu. Stalin’ in eline sınırsız bir otoritenin geçtiğini söylemiş ve yoldaşların Stalin’ i görevden uzaklaştırmak için bir yol aramalarını önermiştir.

Lenin’ in ölümünden sonra Petrograd şehrinin adı Leningrad olarak değiştirildi. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra şehrin adı Sankt Petesburg oldu.

Lenin'in beyni, vücudu mumyalanmadan önce çıkarılmıştı. Sovyet hükümeti, tanınmış Alman bilim adamı Oskar Vogt'u Lenin’in beynini incelemek ve "dehaya" yol açan beyin hücrelerinin yerini tespit etmekle görevlendirdi.İnceleme Vladimir Behterev'in Beyin Enstitüsü’nde yapıldı. Vogt 1929 yılında yayımladığı yazıda beynin renksiz olduğunu, küçüldüğünü, birçok bölgesinin yumuşadığını ve serebral korteksin üçüncü katmanında bazı piramidal nöronlar bulunduğunu yazmıştır. Ancak bu bulgunun deha ile olan ilgisi tartışma konusudur.

Vogt’un çalışması Sovyetler tarafından yetersiz kabul edildikten sonra 1993'te bir Rus ekibi tarafından yeniden incelemeler yapılmış, raporlarında Lenin'in beynin kendine has özellikleri belirtilmiştir. Modern anatomi uzmanları, morfolojinin beynin çalışmasını tek başına açıklayamayacağını düşünmektedir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER