Vladimir Lenin Kimdir? Nasıl Öldü? Biyografisi ve Devrimleri

Vladimir Lenin (22 Nisan 1870-21 Ocak 1924) Ekim Devrimi’nin lideridir. Lenin hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Vladimir Lenin Kimdir? Nasıl Öldü? Biyografisi ve Devrimleri

Vladimir Ilyich Ulyanov, bilinen adıyla Lenin, 22 Nisan 1870 tarihinde Simbirsk'te doğmuştur. Lenin, Rusya sosyalist devrimcisi ve politikacıdır. Ekim Devrimi'nin lideri ve Sovyetler Birliği'nin kurucusudur. Lenin, aynı zamanda Marksist-Leninist ideolojinin fikirsel önderi, Rusya Komünist Partisi (Bolşevik)'nin ilk lideri ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin öncüsüdür.

Lenin, Marx ve Engels'in teorik ve felsefi yazılarının bir yazarı olarak bilimsel sosyalizmin geliştiricilerinden biridir. Lenin'in temel hedefi, insan toplumunun tarihsel oluşumunun, sınıf karşıtlıkları olmayan, proleter dünya devrimi yaparak kapitalizmin uzlaşmaz sınıf çatışmalarından kurtulmasıdır.

Vladimir Lenin Kimdir?

Lenin aynı zamanda, Marksizm'in çağın gereklerine uyarlanması olarak anılan Leninizm'in kurucusudur. Leninizm, Marksizmin yeniden üretilmesi olarak anlaşılır ve kuramsal, politik ve ekonomik alanlarda temel ilkelere bağlı olarak değerlendirilir.

Lenin, 20. yüzyılda dünya çapında sosyalist devrimlerin ve emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelelerinin etkisi nedeniyle pek çok yazar ve tarihçi tarafından dikkatle incelenmiş ve yaklaşık adına 2 bin eser yazılmıştır. Lenin, dünya proleteryasının ve birçok komünist partinin ideolojik önderi olarak kabul edilir. Aynı zamanda, eserleri en çok tercüme edilen yedinci kişidir. Vladimir Lenin 21 Ocak 1924 tarihinde Moskova'da hayatını kaybetmiştir.

Çocukluğu ve Gençliği

Vladimir Lenin Kimdir?

Vladimir Lenin, Ulyanovsk'un eski adı Simbirsk, Rus İmparatorluğu zamanında doğmuştur. Lenin, İlya Nikolayeviç Ulyanov ve Maria Aleksandrovna Ulyanova'nın oğludur ve ailenin etnik yapısı Rus, Kalmuk, Tatar, Yahudi, Alman, İsveçli ve diğer birkaç halkadan oluşmaktadır.

Lenin, Rus Ortodoks Kilisesi'nde vaftiz edilmiştir. Lenin'in kardeşleri de devrimci mücadeleye katılmışlardır. Anna, Dimitri ve Maria Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi üyesi olarak sosyalist harekete katılmış ve İskra ve Pravda gazetelerinde çalışmışlardır. Ağabeyi Aleksandr ise halkçı Narodnaya Volya grubunun bir üyesi olarak faaliyet göstermiştir. Olga ise üniversitede kariyer yapmayı tercih etmiştir. Lenin'in hayatında babasının beyin kanamasından ölümü, ağabeyi Aleksandr'ın idamı ve kız kardeşi Olga'nın genç yaşta ölümü üç trajediye neden olmuştur.

Lenin, Marksizm'le ilgilendiği için tutuklanarak Kazan Üniversitesi'nden atılmıştır. Daha sonra St. Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu ve 1891 yılında avukatlık lisansı almıştır. Lenin, Latince ve Yunanca gibi dillere hakimdir ve Almanca, Fransızca ve İngilizce de bilir ancak Fransızca ve Almanca bilgisi yetersizdir. 1917 yılında Inessa Armand ile tanıştı ve onunla birlikte devrimci hareketlere katılmıştır.

Devrim Dönemi

Vladimir Lenin Kimdir?

Lenin, 1893 yılında Sankt-Peterburg'a yerleşti, burada devrimci propaganda ve Marksizm üzerine çalışmayı tercih etti. 1895 yılında Sankt-Peterburg'da bir grup arkadaşı ile İşçi Sınıfının Kurtuluşu İçin Mücadele Birliği'ni kurdu. Bu birliğin amaçları arasında işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, daha kısa mesai saatleri ve yüksek ücretler gibi iktisadi taleplerin yanı sıra, bu taleplerin siyasi mücadele ile Çarlık Rusyası'na karşı birleştirilmesi vardı.

Lenin, birliğe üyeliği nedeniyle Çarlık rejimince tutuklandı ve 14 ay boyunca hapis yattıktan sonra Sibirya'daki Shushenskoye köyüne sürgüne gönderildi. Bu yıllarda Lenin'in ablası Anna Ulyanova, Lenin'le iletişim kurarak parti belgeleri ve mektuplarını gerekli yerlere ulaştırdı. Temmuz 1898'de sosyalist eylemci Nadejda Krupskaya ile evlendi. Nisan 1899'da "Rusya'da Kapitalizmin Gelişmesi - Geniş Çaplı Sanayi İçin Bir İçpazarın Oluşma Süreci" başlıklı kitabı yayımlandı.

Vladimir Lenin Kimdir?

Daha sonra cezasının sona ermesiyle birlikte Rusya ve Avrupa'daki birçok şehirde çalışmaya devam etti. Zürih, Cenevre, Münih, Prag, Viyana, Manchester ve Londra gibi şehirlerde bulundu ve Iskra gazetesi kurdu. Devrimci hareket üzerine birçok makale ve kitap yazdı ve sonunda Lenin mahlasını kullanmaya karar verdi. Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nde (RSDİP) lider olarak öne çıktı ve etkin görev aldı. 1903 yılında yazdığı "Ne Yapmalı?" kitabının etkisiyle parti içi bölünme yaşandı ve 1903 yılında RSDİP kongresinde Menşeviklere karşı Bolşevik olarak liderlik etti.

1905 Devrimi Lenin'in tezlerinin doğruluğunu gösterdi ve halkın ayaklanması Lenin'in devrimci politika konularındaki görüşlerini doğruladı. Ancak, Lenin aynı zamanda partinin halka önderlik edememesi nedeniyle başarısız olan 1905 Moskova Ayaklanması'nın da fırsatların kaçırıldığını belirtti.

1906 yılında Lenin RSDİP başkanlığına seçildi ve 1907 yılında güvenlik nedeniyle Finlandiya'ya taşındı. Avrupa'daki seyahatlerine devam ederek, 1912 Prag Parti Konferansı ve 1915 Zimmerwald Konferansı gibi birçok sosyalist toplantıya ve etkinliğe katıldı ve Lenin Zimmerwald Solu'nun en önemli lideri oldu. İsviçre'ye taşındıktan sonra Lenin ve diğer Bolşevikler Inessa Armand ile tanıştı. Armand, Rusya'dan ayrılarak Paris'e yerleşmişti ve Lenin'in sevgilisiydi.

Yaşamının Son Yılları ve Ölümü

Vladimir Lenin Kimdir?

Lenin'in, Devrim ve Savaşın yarattığı gerginlik nedeniyle sağlık durumu oldukça zayıflamıştı. Boynunda hâlâ kurşun bulunuyordu ve omurilikle yakın olduğundan o dönemdeki tıp teknolojisi ile çıkarılamamıştı. Mayıs 1922'de ilk kez felç geçirdi ve sağ tarafı kısmen felçli kaldı, bu da Lenin'in hükûmetteki rolünün azalmasına sebep oldu.

Aralık ayında geçirdiği ikinci felçten sonra aktif politikadan uzaklaştı ve Mart 1923'te geçirdiği üçüncü felç sonrasında konuşma yeteneğini yitirerek ölümüne kadar yatağa bağımlı kaldı. 21 Ocak 1924 yılında 53 yaşında hayata gözlerini yuman Lenin, birçok doktora göre felçli olmasından dolayı öldü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vladimir Lenin Sözleri

Vladimir Lenin neyi savunuyordu?

Kapitalizme karşı olan Lenin, sınıf çatışmalarının ortadan kalkması için mücadele etmiştir. Marksist-Leninist ideolojinin önderliğini yapan Lenin, emperyalizmi kapitalizmin üst basamağı olarak görmektedir.

Lenin'den önce Rusya'yı kim yönetti?

II. Nikolay Aleksandr Kerenski Lenin'den önce Rusya'yı yönetmiştir.

Lenin ne zaman öldü?

Vladimir Lenin 1924 yılında ölmüştür.

Vladimir Lenin nasıl öldü?

Vladimir Lenin'in ölüm nedeni birçok doktora göre suikast sonucu vücuduna giren merminin felç bırakmasıdır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.