Verimli Ders Çalışmanın Yolları

Verimli Ders Çalışmanın Yolları
15.09.201515:55

Çok ders çalışıyorsunuz ancak başarılı olmuyor musunuz ya da sınavdan önce saatlerce çalıştığınız halde sınav esnasında çalıştıklarınızı unutuyor musunuz? Başarılı olmanın yolu verimli çalışmaktan geçiyor. Peki nasıl verimli çalışılır?

Haber güncelleme tarihi 23.05.2017 12:12

Çoğu zaman hocalarımızdan, büyüklerimizden duymuşuzdur verimli çalışmadığın için başarılı olmuyorsun diye. Peki, nedir bu verimli çalışmak? Verimli çalışmak, kişinin çalışırken hayallerinden tutunuzda çalıştığı ortamına kadar etkisinin bulunduğu geniş bir yelpazedir. Verimli çalışmak çok çalışmakla; düzenli bir şekilde çalışmakla ancak mümkündür. İyi bir çalışmak iyi bir ortamda gerçekleşir. Bu imkanların hepsini ortak bir payda da topladığımız zaman verimli çalışmış oluruz. Daha da açık bir şekilde sizlere verimli çalışma yöntemlerini sıralayalım.

Verimli Çalışmanın Teknikleri

uyuyakalmak

İlk öncelikli olarak kendinize bir çalışma programı oluşturun. Çalışma programınız esnek ve isteğiniz doğrultusunda olsun.

Sizin kendinizi derse odaklanmanız kadar çevrenizin bu çalışma ortamına uygun olması gerekiyor. Odanız içi aydınlık, havalandırılmış ve temiz olmalıdır. Bol oksijenli ortamda derslerinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

Odanın ne çok sıcak ne de soğuk olmamalıdır. Odanın sıcaklığı ortalama 20 derece olmalıdır.

ders çalışmak

Çalıştığımız zaman hayallere dalmamalı, sorunlarımıza takılı kalmamalıyız. Eğer sorunlarımız kafamıza çok takıyorsak o zaman onları çözdükten sonra ders çalışmaya başlamalıyız.

Dikkatimizi dağıtacak olan telefon, bilgisayar gibi gereçleri ortadan kaldırmalıyız.

Ders çalışırken sadece bir kaynaktan değil başka kaynaklardan da yararlanmalıyız.

uzanmak

Yatakta, uzanarak ders çalışılmamalı bu çalışma şekli uykunuzu getirir ve algılarınızın kapanmasına neden olur.

Günlük olarak belirli saat aralıkları belirlenmeli her gün o saat aralıklarında ders çalışılmalıdır. Böylece düzenli bir şekilde ders çalışılmış olunur.

Dersinizi bitirdikten sonra kendinizi ödüllendirin böylece motivasyonunuz artmış olacaktır.

ders çalışmak

Bazı günler kendinize tatil ilan edebilirsiniz. Ders çalışmaktan sıkıldığınız zaman haftada bir gün çalışma programınızı aksatabilirsiniz. Böyle yaparak daha verimli bir hale gelecektir çalışmanız. Kendinizi zorlamanın alemi yoktur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.