• DOLAR5,7756-1.44
 • EURO6,4270-1.32
 • ALTIN276,649-1.07
 • BIST98.6293.93

İki Gündür Karanlığa Gömülen Venezuela’da Neler Oluyor?

İki Gündür Karanlığa Gömülen Venezuela’da Neler Oluyor?
10.03.201912:48

Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun iki gündür süren elektrik kesintileri ile ilgili yaptığı açıklamalar dünya gündemine damgasını vurdu. Peki, ülkede geçmişte neler oldu ve günümüzde neler oluyor? İşte, bilinmesi gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 10.03.2019 13:49

Dünya gündemini en çok meşgul eden konuların başında Venezuela ve ABD arasındaki çekişme geliyor. Bilindiği üzere, tarihinin en büyük siyasi krizini Venezuela'da Devlet başkanı Nicolas Maduro'ya karşı Ulusal Meclis Başkanı muhalif Juan Guaido'nun kendisini devlet bakanı ilan etti.

Peki, olayın ilk başlangıç noktası neresi. Venezuela'da yaşanan elektrik kesintilerini sebebi ne? Elektrik kesintilerininin sebebi ABD'mi? Muhalifler ne istiyor? Venezuela'yı bekleyen senaryolar hangileri?

İşte, Venezuela'da ilk andan günümüzdeki elektrik kesintilerine kadar yaşananların aşama aşama listelenmiş hali...

Maduro’nun İktidara Gelişi

venezuela yaşanalar

2011 yılında kanser teşhisi konan Chavez’in sağlık durumu gittikçe kötüleşirken yerine ülke yönetimi için Maduro’yu gösterdi. 2013 yılında gerçekleştirilen seçimlerde oyların yüzde 50,8'ini alarak yeni devlet başkanı oldu. 2018 yılında yapılan seçimlerde ise yüzde 68 oy alarak bir kez daha devlet başkanı oldu.


Maduro Dönemi Olayların Başlama Süreci

venezuela yaşanalar

2013 yılında başa gelen Maduro’nun ilk büyük sınavı batısındaki Tachira ve Merida eyaletlerinde güvenlik sorunları sebebiyle ortaya çıkan eylemlerin başkente kadar sıçraması oldu. Söz konusu eyleme muhalefet partileri de destek verdi ve olaylar hükumet karşıtı gösterilere kadar yükseldi.

Sonrasında ise Maduro muhalefeti darbe destekçisi olmakla suçladı ve göstericilere müdahale etti. Müdahale de 28 kişi öldü.


2016 Ekonomik Kriz Gösterileri

venezuela yaşanalar

Ülkedeki hayat pahalılığını ve ekonomik şartları sebep olarak gösteren muhalifler Eylül 2016'da da gösteriler düzenledi. Maduro'yu ekonomik krizden sorumlu tutan göstericiler devlet başkanının istifa etmesini dile getirdi.

Venezuela, 2017’nin yaz aylarında bir kez daha gösterilere sahne oldu ve erken seçim isteyen göstericilerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarda insanlar can verdi.


Ekonomik Kriz – Siyasal Kriz

venezuela yaşanalar

Ülkede yaşanan kaos ortamı ve sonrasında petrol fiyatlarının düşmesi, ihracat gelirinin yüzde 95'ini petrol satışlarından elde eden Venezuela için olayların adeta başlangıcı oldu. Yaşananların ardından ülkede mal kıtlığı yaşanmaya başladı ve fiyatlar arttı. Ülkede devalüasyon üstüne devalüasyon yaşandı.


ABD Başkanı Trump’ın Venezuela Politikası

venezuela yaşanalar

Bilindiği üzere ABD yönetimi, Obama döneminden itibaren Maduro’yu diktatör olarak görmeye başladı ve birçok yaptırımın uygulanmasına da öncü oldu. Obama’dan sonra ABD Başkanı olan Trum’ta çok farklı davranmadı hatta Venezuela’ya baskılar konusunda daha da sert tavır sergiledi.

Medyada çıkan haberlerde, Trump yönetiminin birçok kez Venezuela muhalifleri ile gizlice görüştüğü ortaya çıktı. Asker kanadında da görüşmeler yapıldığı iddia edilen ABD yönetiminin ordudaki bazı eski komutanlarla "darbe" konusunu ele aldıkları belirtildi.


Venezuela’da Muhalefetin İstekleri

venezuela yaşanalar

Venezuela’da muhalif olan kanadın istekleri arasında ilk olarak Maduro’nun görev bırakması yer alıyor. Çünkü, muhalifler Maduro hükümetinin meşrutiyetinin olmadığını iddia ediyor.

Muhalif kesim aynı zamanda önceki seçimlerde hileler yapıldığını ve yeni bir erken seçimin hızlı bir şekilde yapılmasını talep ediyor.


Venezuela’da Yaşanan Elektrik Kesintisi

venezuela yaşanalar

Geçmişten günümüze gelen olaylar arasında yaşanan en son gelişmelerden bir tanesi de birkaç gündür Venezuela’da yaşanan elektrik kesintileri…

Halkı huzursuz eden elektrik kesintilerinin iki gündür dinmemesi ülkede gergin olayların yaşanmasına da neden oluyor. Maduro, Venezuela’yı yaklaşık iki gün karanlıkta bırakan elektrik kesintisine, ülkenin büyük bölümüne elektrik sağlayan Guri Elektrik Santrali’ne düzenlenen siber saldırının neden olduğunu açıkladı.


23 Eyaletin 22’sine Elektrik Yok

venezuela yaşananlar

Son yaptığı açıklamada yıpratma savaşıyla karşı karşıya olduğunu belirten ve elektrik kesintisinin de bu savaşta kullanılan bir yöntem olduğunu dile getiren Maduro, “Ülkedeki elektrik kesintisinin neredeyse yüzde 70’ini gidermiştik ancak elektrik hatlarına, yalnızca ABD hükümetinin sahip olduğu yüksek teknoloji kullanılarak yapılmış bir saldırı düzenlendi” dedi.


Hastanelerde Kısmi Hizmet Veriliyor

venezuela neler oluyor

Yaşanan elektrik kesintilerinin ardından başka hastaneler olmak üzere birçok yerde büyük problemler baş göstermiş durumda. 2 gündür süre gelen kesintilerden dolayı tedavileri tam olarak uygulanamayan hastalar ve bebekler hayatını kaybetmiş durumda.


Muhalifler Elektrik Kesintisinden Dolayı Yönetimini Suçladı

venezuela neler oluyor

Muhalifler ise elektrik kesintisinin yenilenmeyen altyapı sebebiyle meydana geldiğini ileri sürmüş ve bu durum nedeniyle Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve hükümetini suçlamıştı.


Maduro’nun Yaşanan Olaylara Tepkisi

venezuela yaşanalar

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, yaşanan olayların  ABD destekli bir darbe teşebbüsü olduğunu tüm dünyaya anlatmaya çalışıyor.

Meydanlarda eylem yapan vatandaşlara da çoğu zaman “ABD'ye güvenmeyin. Onların dostları yok, çıkarları var. Venezuela'nın petrolüne ve zenginliklerine karşı açılmış pençeleri var.” Söylemlerinde bulunuyor.

Venezuela Ulusal Güvenlik Bakanı Vladimir Padrino, son yaptığı açıklama da kurumun mevcut devlet başkanı Maduro’nun yanında olduğunu açıkladı.


Venezuela’da Yaşananlara Dünya Ülkeleri Ne Diyor?

venezuela neler oluyor

Yaşananların ardından demokrasi yanlısı olmakla övünen Avrupa, ülkede değişimin yaşanmasını ve yeni bir seçimin yapılmasını vurguladı.

Almanya, Fransa, İngiltere, Danimarka ve Kosova muhalif lider Guaido’yu desteklediğini açıkladı.

Yaşanan gelişmeler karşısında Türkiye, Rusya ve Çin ise Maduro hükümetini desteklediklerini bildirdi.


Venezuela’yı Bekleyen Senaryolar

Venezuela hakkında hemen her gün ayrı bir sonuç ortaya koyuluyor. Dünya genelinde de yaşananların en son nereye varacağı en çok merak edilen durumlar arasında… Birçok kişi Venezuela’da yaşanan hakkında bazı senaryolar gündeme getiriyor. Bu senaryolar arasında en dikkat çekenleri de bizler de sizler için bir araya getirdik… İşte, o senaryolar…

 • ABD – Rusya/ÇİN Venezuela konusunda kendi aralarında anlaşarak bu duruma çözüm bulunması…
 • ABD, muhaliflere de vereceği destekle beraber askeri bir müdahale…
 • ABD’nin Bölgede muhaliflerin kanadında olan askeri güçlere destek verilecek bir darbe gerçekleşmesi…
 • Küba’da da olduğu gibi 50 yıl kadar uzun bir süre ambargo…
 • Hiçbir şekilde sorunları çözülmemesi ve kendiliğinden gerçekleşebilecek bir devrim ve devrimci bir çözüm…
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
1
3
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.