Vekiller İçin Yeni Bina İnşaatına Başlanıyor

Vekiller İçin Yeni Bina İnşaatına Başlanıyor
31.07.201706:44

TBMM'nin tatile girmesiyle yeni kampüs için çalışmalar başladı. Ancak şu sıralar meclisin kampüsünde 15 Temmuz anıtı için yer aranıyor.

Haber güncelleme tarihi 31.07.2017 17:27

27 Temmuz Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) genel kurulun 1 Ekim’e kadar çalışmalarına ara verme kararıyla yasama çalışmaları biterken, yeni bina inşaatında işbaşı yapıldı.

600 VEKİLE ÇIKINCA YENİ MECLİS BİNASI KESİNLEŞTİ

16 Nisan 2017’de yapılan ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini de içeren Anayasa değişikliği referandumunun kabulü çerçevesinde milletvekili sayısının 600’e çıkarılması nedeniyle yeni bina inşaatı kesinleşti.

BİR SONRAKİ SEÇİME KADAR YETİŞTİRİLMESİ BEKLENİYOR

Halen 472 milletvekili odası bulunan mevcut halkla ilişkiler binasının kullanılması durumunda 128 milletvekili açıkta kalacağı için ilk seçime kadar milletvekili odalarının yer alacağı bu binanın yetiştirilmesi bekleniyor.

yeni meclis binası

15 TEMMUZ ANITI İÇİN YER ARANIYOR

Yeni binanın inşaat yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak. Ancak, mecliste bina dışında önemli bir çalışma daha yürütülüyor. 15 Temmuz anıtı için sipariş verilen TBMM’de bürokratlar, 42 metre yüksekliğinde ve 15 metre enindeki anıta, TBMM kampüsü içinde yer arıyor.

ATATÜRK ANITI ÖNÜNE SICAK BAKILMIYOR

Habertürk gazetesinin haberine göre; anıtın, meclisin ön tarafına, resmi törenlerin yapıldığı, cenazelerin kaldırıldığı Atatürk Anıtı’nın önüne yapılması ilk seçenek. Ancak, anıtın büyüklüğü nedeniyle hem Atatürk Anıtı’nı gölgede bırakacak olması hem de meclisin resmi yazışmalarında da kullandığı amblemini oluşturan siluet bozulacağı için bu seçeneğe sıcak bakılmıyor.

yeni bina

15 TEMMUZ ANITI İÇİN İKİNCİ SEÇENEK KABATEPE 

İkinci seçenek ise daha önce Bülent Arınç’ın başkanlığı döneminde bir meşale diktiği Kabatepe. Burası yüksek olduğu için 42 metre yüksekliğindeki anıt Ankara’nın farklı yerlerinden de görülebilecek.

15 TEMMUZ ANITI OTOPARKA DİKİLEBİLİR

Ancak, burasının da hem kampüsün içinde bulunması hem de burada dev bir meşaleden oluşan anıt olması dolayısıyla üçüncü seçenek üzerinde duruluyor.

Bu da meclisin Dikmen kapısı girişinde Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığı’na bakan ve halen otopark olarak kullanılan köşe. Hem meclis dışından anıtın rahatlıkla görülmesi hem de TBMM kampüsü içine girmeye gerek kalmadan, güvenlik riski oluşturmadan vatandaşların ziyaretine açılabilecek olması nedeniyle bu seçeneğin öne çıkabileceği belirtiliyor.

Meclis kaynakları anıtta yer alacak motiflerin ayrıntılarıyla ilgili bilgi vermiyor ancak anıtın 15 Temmuz gecesi saldırıların hedefi olan mecliste tarihi geceyi ve meclisin direnişini anlatacak tarzda olacağı ifade ediliyor.

yeni bina inşaatı

15 TEMMUZ ANITININ KONULABİLECEĞİ ALTERNATİF YERLER

Ön cephe bahçesi: Bu cephede anıt için uygun bir bahçe alanı bulunuyor.

Kabatepe: Üzerinde daha önce Milli Egemenlik Meşalesi bulunuyordu. Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç döneminde dikilen meşale sonradan kaldırıldı.

Genelkurmay kavşağına bakan otopark: Burada halen araçlar için park alanı bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.