Vaskülit Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Vaskülit Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
19.01.201613:51

Vaskülit nedir? Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Bu içeriğimizde vaskülit hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 21.10.2020 17:26

Vaskülit Nedir?

Vaskülit Nedir
Kan damarlarının iltihaplanması sonucunda oluşan bir hastalıktır. Vaskülit hastalığının birçok türü bulunmaktadır. Bu hastalık hem atar damar hem de toplar damar da yaşanabilir. Bu durum damar çeperlerine zarar vererek, bunların daralıp tıkanmasına neden olmaktadır. Kan dolaşımının azalması ya da tamamen durduğu görülebilir. Vaskülit hastalığı farklı durumlarla bulgular ve belirtiler vermektedir. Bu hastalığın birbirinden farklı nedenleri de bulunmaktadır. Vaskülit, birçok kişide görülen bir hastalıktır. Kadın ve erkek her iki cinsiyette de görülür. Aynı zamanda her yaşta yaşanacak bir hastalıktır. Hastalığın birçok türü yaşanır fakat hastalık çeşitlerinin çoğu nadir görülmektedir. 


Vaskülit Belirtileri Nelerdir?

Vaskülit Belirtileri Nelerdir

Vaskülit hastalığı farklı durumlarla belirti vermektedir. Bu hastalığın belirtileri hastalığın türüne göre farklılık göstermektedir fakat genel olarak belirti belirgindir. Genelde yaşanan belirtileri halsizlik, yorgunluk, terleme ve kilo kaybı olarak görülür. Bu hastalıkta ateş oluşur. Ateş yüksek ateş halinde meydana gelmemektedir. Vaskülit hastalığın türüne göre görülen bazı belirtiler ise öksürük, nefes darlığı yaşanır. Sık olarak görülen belirtiler eklem ağrıları ve cilt lezyonlarıdır. Hipertansiyon ve görme sorunları yaşanmaktadır. Görme sorunları genellikle geçici görme kaybı ve kalıcı görme kaybı olarak yaşanır.

 • Halsizlik
 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Öksürük
 • Terleme
 • Nefes darlığı
 • Eklem ağrıları
 • Cilt lezyonları
 • Hipertansiyon
 • Gözlerde kızarıklık, geçici ya da kalıcı görme kaybı

Vaskülit Nedenleri

Vaskülit Nedenleri

Birincil vaskülitler genellikle ailevi değildir. Vakaların büyük çoğunluğunda hasta, ailede bu hastalıktan etkilenen tek kişidir ve kardeşlerinin de aynı hastalığa yakalanma olasılığı çok düşüktür. Farklı etkenlerin bileşiminin hastalığa yol açması olasıdır. Çeşitli genlerin, enfeksiyonların (tetikleyici olarak) ve çevresel faktörlerin hastalığın gelişiminde önemli olduğu düşünülmektedir. Bu hastalıklar bulaşıcı değildir ve ne önlenebilir ne de tam şifayla tedavi edilebilir; ama kontrol altına alınabilir. Kontrol altında olmasının anlamı; hastalığın aktif olmaması ve belirtilerin kaybolmasıdır. Bu duruma "remisyon" denir. Vaskülit hastalığı birçok türü bulunmaktadır. Bu hastalığın tam olarak nedeni bilinmemektedir fakat hastalığın genetik nedenlerden dolayı meydana geldiği düşünülmektedir. Genetik nedenlerinin yanı sıra bağışıklık sistemi bozukluklarıda bu hastalığın neden olmaktadır. 


Vaskülit Teşhisi

Vaskülit Teşhisi

Vaskülitin teşhisi genellikle kolay değildir. Belirtileri, diğer daha sık görülen çeşitli çocukluk hastalıklarıyla benzerlik gösterir. Tanı, klinik belirtilerin ve eğer mümkünse kan, idrar ve görüntüleme (ultrasonografi, röntgen, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans ve anjiyografi gibi) tetkik sonuçlarının bir uzman tarafından değerlendirilmesine dayanır. Mümkünse tanı, etkilenen ve en erişilebilir durumdaki doku veya organların biyopsi bulgularıyla doğrulanır. Seyrek görüldüğü için çocuğu, eğer mümkünse pediyatrik romatoloji bölümünün ve diğer pediyatrik yan dal uzmanlarının ve görüntüleme uzmanlarının olduğu bir merkeze yönlendirmek gereklidir.  Vaskülit hastalığın teşhisi her hastalıkta olduğu gibi erken olması gerekir. Erken teşhis her zaman önemlidir. Hastalığın ilerlemesini engelleyerek daha hızlı iyileşmeyi sağlar. İlk olarak hastanın şikayetleri dinlenilmelidir. Hastanın öyküsü bu durumda gereklidir. Hastanın öyküsü dinlendikten sonra ise görüntüleme sistemleri kullanılır. Bunların dışında ise biyopsi yapılır. Bu uygulamaların sonucunda da kesin teşhis konulmaktadır. 


Hastalığın Gelişim Süreci Nasıldır?

Hastalığın Gelişim Süreci Nasıldır

Nadir birincil vaskülitin prognozu fazlasıyla kişiye özgüdür. Sadece damar tutulumunun çeşidi ve kapsamına göre değil, aynı zamanda hastalığın başlangıcı ile tedavi başlangıcı arasındaki zamana ve hastanın tedaviye verdiği yanıta göre de değişir. Organ hasarı riski, aktif hastalığın süresine bağlıdır. Hayati önem taşıyan organların zarar görmesi, hastaya hayat boyu etki edebilir. Düzgün tedaviyle klinik remisyon (hastalık belirtilerinin kaybolduğu dönem), sıklıkla birinci yılın sonunda görülür. Bu remisyon hayat boyu sürebilir fakat genellikle uzun süreli idame tedavisine ihtiyaç duyulur. Hastalığın remisyon dönemleri, daha yoğun tedavi gerektiren alevlenme dönemleriyle kesintiye uğrayabilir. Tedavi edilmemiş hastalıkta ölüm riski oldukça yüksektir. Hastalık seyrek görüldüğünden, hastalığın uzun süreli gidişine ve ölüm oranlarına dair bilgiler azdır. 


Vaskülit Tedavi Yöntemi

Vaskülit Tedavi Yöntemi

Vaskülit hastalığının tedavisinde genellikle ilaç yöntemi uygulanmaktadır. Hastalığın erken teşhis ve tedavisi önem taşımaktadır. Eğer kontrol altına alınmaz ise hastalık ilerleyerek daha da kötü durumlara neden olabilir. Bu nedenle durumun kontrol altına alınması gerekir. Bu durumda tedavi kolay bir hal alır. Önemli olan hastalığa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. İlaç tedavisinde bağışıklık sisteminin desteklenmesinde yardımcı olacak ilaçlar ve iltihaplanmaların ortadan kalkması için ilaçlar kullanılmaktadır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
3
2
2
3
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.