Çeşitli Ülkelerde Yasaklanan 9 Büyük Web Sitesi

Çeşitli Ülkelerde Yasaklanan 9 Büyük Web Sitesi
20.10.201815:38

Ülkelerin zaman zaman bazı web sitelerini engellediklerine şahit olmuşsunuzdur. Her gün kullandığınız ve giriş yaptığınız web sitesine sabah giremediğiniz de ne yapardınız? Bazı ülkelerde engellenen web sitelerini sizler için derledik

Haber güncelleme tarihi 01.07.2020 09:57

Hangi Ülkede Hangi Web Sitesi Yasak!

Sabah uyandığınızda her gün kullandığınız web sitesine giriş yapamıyor olsaydınız ne yapardınız? İnstagram, whatsapp, twitter gibi sosyal mecra ile ilgili uygulamalara giriş yapamadığınızı görseydiniz sinirlenmez miydiniz? Sizler için derlediğimiz bu içerikte bazı ülkelerde yasaklanan dünya ünlü web sitelerini listeledik.

engellenen-web-sitesi.gif


9. JW.org / Russia

Yehova'nın web sitesi olan Jw.org Rusya'da engellidir. Sitenin kiliseye karşı yazdığı yazılar ve çeşitli eylemler nedeniyle Rus hükümeti  Jw.org sitesini yasaklamıştır. Rus hükümetinin uyarılarını dikkate almayan JW.org yazılarına devam etti. Bunu gören Rus Hükümeti sitenin engellenmesine karar verdi. 

russia.jpg


8. Skype, Snapchat, WhatsApp, Telegram, ve FaceTime / Qatar ve Suudi Arabistan

Çoğu Orta Doğu ülkelerinde, Skype, snapchat, whatsapp, telegram, FaceTime gibi uygulamalar yasaklanmıştır. Katı bir yönetim şekline sahip olan Suudi Arabistan çoğu sosyal medya uygulamalarının erişimini kendi ülkesinde yasaklıyor.

qatar ve-suudi-arabistan.jpg


7. Vimeo / Endonezya

Endonezya hükümeti, çıplak ve baştan çıkarıcı giyimli kadınların videoları nedeniyle Vimeo'yu engelledi. Vimeo'da çok sayıda eğitim videosu var, ancak hükümet bunlarla ilgilenmiyor.

endonezya-002.jpg


6. Telegram ve Instagram / İran

30 Aralık 2017 ile 13 Ocak 2018 arasında İran'da bir ülke protestosu gerçekleşti. Telegram ve Instagram'ı engellendi.

iran-012.jpg


5. Archive.org / Rusya

Wayback Machine ile ünlü Archive.org, Rusya'da Rus yetkililerin saldırgan bulduğu bir propaganda videosu yayınladıkları için engellendi. Bir Rus mahkemesi, videonun (“Kılıçların Klanları”) aşırı ırkçı olduğunu söyledi. Rusya, aynı videoyu 400 web sitesinde daha buldu ve videoyu kaldırmalarını sağladı.

rusya-012.jpg


4. Hemen Hemen Tüm Web Siteleri / Çin

Çin'de neredeyse her web sitesi engelli. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerine erişim izni yok. Aynı Google gibi...  (The New York Times dahil) birçok site için bu yasak geçerli.

cin-022.jpg


3. Telegram, Amazon Cloud, ve Google Cloud / Rusya

Nisan 2018'de Rusya, Amazon ve Google Cloud platformlarını yasakladı. Teröristlerin saldırılarını planlamak için Telegram'ı kullandığını iddia ederek engelleme yaptı. Rusya, teröristlerin bazı mesajlarına el koymaya çalışıyordu. Bir mahkeme Telegram'ın bu mesajları devlete devretmesini emretti. Telgraf reddedildi. Rusya , Telegram'ı doğrudan engelleyemedi çünkü şirket kendi kullanıcıları için kendi sunucularını kullanmıyordu. Bunun yerine, Google ve Amazon sunucularını kullanıyordu. Rus hükümeti bu sunucuları hedef aldı ve Telegram tarafından kullanıldığından şüphelenilen 15,8 milyon IP adresini engellendi.

rusya-013.jpg


2. Reddit / Russia

Rusya Reddit'i ilk önce uyardı. Fakat bildiği iş yapmaya devam eden Reddit web sitesi uyarıları dikkate almadı. Rus hükümeti ikinci bir ikaz yapmadan Reddit web sitesine ulaşımı engelledi.

russia-001.jpg


1. YouTube / Çin, İran, Sudan, Güney Sudan, Suriye ve Pakistan

İçinde yüz binlerce çeşitli video barındıran YouTube insanları yanlışa teşvik ettiği gerekçesiyle Çin İran, Sudan, Güney Sudan, Suriye ve Pakistan gibi ülkelerde yasaklıdır.

youtube-001.jpg

Önerilen İçerik: Adını Bile Duymadığınız 9 Ülke!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
165
3
2
10
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.