Ukrayna'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
 • DOLAR4,7922-0.59
 • EURO5,61100.28
 • ALTIN189,6490.32
 • BIST93.9030.97

Ukrayna'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Ukrayna'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Ukrayna turistik alanlarıyla meşhur bir Doğu Avrupa ülkesidir. Zengin tarihi ve bulunduğu coğrafya itibarıyla bölgenin en fazla turist çeken ülkelerinden biridir. Ukrayna seyahatinde gezip görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 05.07.2018 18:02

Bu yazımızda Ukrayna'da gezilip görülmesi gereken yerleri sizler için titiz bir çalışma sonucunda hazırladık. Bu yazıyı okuyan okurlarımız Ukrayna'da gezilip görülecek yerlerin hepsinden haberdar olacak ve Ukrayna tatilini daha güzel bir hale getirebilecek. İşte, Ukrayna gezisi hakkında kısa bir ön bilgi...

Ukrayna yüz ölçümü 608,628 kilometrekaredir ve nüfusu 45 milyonu aşmıştır. Bu rakamlar Ukrayna'yı hem nüfus hem de arazi alanı açısından Doğu Avrupa'nın en büyük ülkesi yapıyor. Belarus, Slovakya, Romanya, Macaristan, Rusya ve Moldova ile sınırı bulunan ülkenin Karadeniz'e de kıyısı vardır. Yüzlerce yıllık çekişmelere sahne olan bir bölgede bulunan Ukrayna, birçok tarihi ve turistik mekana ev sahipliği yapmaktadır. Ukrayna turunuzda sizlere yardımcı olabilmek adına ülkenin gezilip görülmesi gereken yerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

NOT: Türkiye'den Ukrayna'ya pasaportsuz ve vizesiz şekilde giriş yapılabilmektedir.

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Vize İstemeyen Ülkeler ve Pasaport Harçları 2018 içeriklerini diğer ülkeleri öğrenebilir ve daha detaylı bilgiler alabilirsiniz...

 


Kiev Pechersk Lavra - Caves Manastırı

kiev-pechersk-lavra---caves-manastiri.jpg

Burası Kiev'in en büyük manastırıdır. Ortodoks kültürünü en iyi yansıtan mekanlardan biri olarak tanınan Caves Manastırı, İtalya'nın Roma şehrinde bulunan Vatikan gibi dini bir bölge olarak nitelendirilmektedir. 1000 yıllık dev bir tarihi aksettiren bölgenin baştacı niteliğindeki manastır dünyanın en ünlü manevi yapılarından biri olarak ünlenmiştir. Sadece 2 Dolar gibi cüzi bir giriş ücreti karşılığında manastırı gezebilir ve burada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ukrayna'nın tarihi yerlerinden biri olan Caves Manastırı mutlaka görülmelidir.

''Kiev Gezilecek Yerler'' yerler için tıklayınız...

 


Aziz Sofya Katedrali

aziz-sofya-katedrali.jpg

Aziz Sofya Katedrali, başkent Kiev'de bulunan olağanüstü bir Rus mimari örneğidir. Mimar Octaviano Mancini'nin tasarladığı manevi sembol, tam 29 metre yüksekliğe sahiptir. Ukrayna Baroku'nun en eşsiz eserlerinden biri olarak kabul edilen katedral, 41 metre uzunluğunda ve 29 metre genişliğindedir. I. Yaroslav ve Vladimir II Monomakh başta olmak üzere ülkenin önemli prens ve düklerinin ebedi istirahatgahı bu katedral olmuştur. Ukrayna'nın turistik yerlerinden biri olan ve ülkenin ilk UNESCO Dünya Mirası olarak kaydedilen yapı, dünyaca meşhurdur. 

 


Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı)

maidan-nezaleshnosti.jpg

Ukrayna'nın başkenti Kiev'in en merkezi caddesi olarak ünlüdür. Shevchenko Bölgesi'nde Khreshchatyk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Bu meydanın birkaç muhtalif ismi bulunmakla birlikte yaygın olarak 'Meydan' olarak anılır. 19. yüzyılda bu meydan kentin meclisi ve yerel yönetim binalarını barındırmaktaydı. 1990 yılında ülkenin bağımsızlık hareketinin başlamasından bu yana bu isimle anılan meydan Kiev'in en hareketli bölgesidir. Etrafta aradığınız her şeyi bulabileceğiniz alış-veriş mekanları, kafe ve restoranlar da hizmet vermektedir. Ukrayna gezi rehberinize başkentin bu gözde meydanını eklemeyi unutmayın.

 


Mikhail Bulgakov Müzesi

mikhail-bulgakov-muzesi.jpg

Bu kurum başkent Kiev doğumlu Rus yazar Mikhail Bulgakov'a adanmış bir müzedir. Kiev'in Andriyivskyy Descent Caddesi üzerinde hizmet vermektedir. Yazarın doğumunun 100. yıldönümüne ithafen 15 Mayıs 1991'de açılan müze Mikhail Bulgakov'un eşyaları, kitaplar, kartpostalları dahil olmak üzere 2,500 civarında öge içermektedir. Aynı zamanda müzenin önünde Bulgakov'un portresi ve ona ait olan bir anıt plak asılıdır. Ukrayna'nın gezilecek noktalarından biri olan bu ev müzesini mutlaka keşfedin.

 


Olesko Kalesi

olesko-kalesi.jpg

Lviv kentinin Busk bölgesinde yer alan Olesko Kalesi, 14. yüzyılın ikinci çeyreğinde savunma amaçlı inşa edilen bir yapıdır. Kale, 15. yüzyılda savunma amacından saptırılmıştır ve 1605'te ise ülkenin asilzadelerinden Jan Daniłowicz tarafından satın alınarak özel mülk haline getirilmiştir. Daha sonra birkaç kez daha el değiştiren kale Viyana Savaşı kahramanı Polonya Kralı Jan III Sobieski'nin doğum yeri olarak da meşhurlaşmıştır. Defalarca aslına uygun olarak restore edilen Olesko Kalesi'nin etrafı peyzajlı bahçeler ve heykellerle süslenmiştir. Ukrayna'nın en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biri olarak değerlendirilmelidir.

 


Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi

ukrayna-ulusal-sanat-muzesi.jpg

Mimar Władysław Horodecki'nin dizayn ettiği Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, 1898 yılında hizmete açılmıştır. Başkent Kiev'de bulunan Neo-Klasik mimari tarzında oluşturulan müzenin ilk ismi Kiev Antika ve Sanat Müzesi olmuştur. İlerleyen yıllarda tarih müzesi olarak faaliyet gösterse de 1945'li yıllardan sonra sanat çalışmalarının yoğun şekilde eklenmesiyle sanat müzesi haline gelmiştir. Fransa, Hollanda, Danimarka gibi ülkelerde de sergiler açan Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi'nin koleksiyonları çoğunlukla Ukraynalı sanatçıların heykel, çizim, tablo gibi çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır.

 


Ai-Petri

ai-petri.jpg

Kırım Dağları'nın en mükemmel zirvelerinden biridir. Bölgenin adının Aziz Peter'den geldiği bilinmektedir. 1234 metre yüksekliğe sahiptir ve harika manzaralar sunmaktadır. Özellikle kaya yapıları, bitki örtüsü ve canlı yaşamıyla ilgi odağı olan bölge Ukrayna'da dağcılık tutkunlarının ilk adreslerinden biridir. Günden güne artan turizm potansiyeli Ai-Petri'ye teleferik sistemlerinin kurulmasını sağlamıştır. Bölgenin mükemmel manzarasını kuşbakışı izlemenin keyfini çıkarmak istiyorsanız Ukrayna seyahatinizde Ai-Petri'yi muhakkak ziyaret edin.

 


Vorontsov Sarayı

vorontsov-sarayi.jpg

Kırım'ın Alupka İlçesi'nde bulunan saray mimar Edward Blore tarafından tasarlanmıştır. Kırım Dağları'nın eteklerine inşa edilen tarihi saray, 1828 ve 1848 yılları arasında oluşturulmuştur. İngiltereli mimar Blore'nin İngiliz Rönesans Canlanma tarzında oluşturduğu sarayda asistanı William Hunt'un da hatrı sayılır emekleri olmuştur. Prens Mikhail Semyonoviç Vorontsov'a ikametgah olarak inşa edilen saray onun ismiyle anılmıştır. 

 


Livadya Sarayı

livadya-sarayi.Jpeg

Mimar Nikolay Krasnov tarafından tasarlanan Livadya Sarayı, 1910 ve 1911 yılları arasında inşa edilmiştir. Şu anda müze olarak faaliyet gösteren yapı, ülkenin en değerli Rönesans yapılarından biridir. Zaman zaman uluslararası toplantılara ev sahipliği yapan Livadya Sarayı Çar II. Nikolay'ın emriyle bir yazlık olarak yapılmıştır. Bahçelerinin harika dizaynı sarayı daha çekici kılmaktadır.

 


Sofiyivsky Park

sovitsky-park.jpg

Kamianka Nehri yakınında bulunan park, botanik ve İngiliz bahçelerini andırmaktadır. Her yıl yaklaşık 500 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği park çam, lale ağacı, platanus, ginkgo başta olmak üzere 2 binden fazla bitki türünü barındırmaktadır. Ukrayna'nın turistik yerlerinden biri olan Sofiyivsky Park, ülkenin Uman kentinin popüler eğlence mekanlarındandır. 179 hektarlık dev bir alanı kapsayan park, yapay şelale, gölet ve diğer manzaralarıyla ilginizi çekecektir.

 


Nikitsky Botanik Bahçesi

nikitsky-botanik-bahcesi.jpg

1812 yılında Kırım'ın Nikita bölgesinde kurulan Nikitsky Botanik Bahçesi, Avrupa'nın en eski botanik bahçelerinden biridir. 1827 ve 1860 yılları arasında daha da genişletilen bahçe, 11 kilometrekarelik dev bir alanı kapsamaktadır. 50 bin türe ev sahipliği yapmaktadır ve aynı zamanda fidan ve tohum ıslahı için de önemli bir mekan haline gelmiştir. Ukrayna Bilimler Akademisi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren bahçe, Ukrayna'nın turistik yerlerinden birine çevrilmiştir. 

 


Odessa Ulusal Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu

odessa-ulusal-akademik-opera-ve-bale-tiyatrosu.jpg

Meşhur mimarlar Fellner ve Herman Helmer tarafından tasarlanan mükemmel tiyatro binası Odessa'nın en meşhur yapısı olarak gösterilmektedir. 1810 yılında yapımına başlanan ve 1887 yılında açılan opera salonu, Barok mimari tarzını yansıtmaktadır. 1,636 kişi kapasiteli mükemmel yapıt, at nalı şeklinde oluşturulmuştur. En son 2007 yılında detaylı bir restorasyon gören bina, Ukrayna'nın tarihi yerlerinden biridir.

 


Editör Notu; Ukrayna'da tarihi ve sanatsal anlamda gezilecek çok fazla yer var. Özellikle mimari anlamda gelişmiş olan bu ülke gece hayatıyla da çok meşhur. Kaliteli birçok gece kulübü ve eğlence mekanı bulunan ülkede dikkat etmenizi öneririm. Zira gece hayatına dalıp, tarihi ve turistik anlamda ülkeyi gezmeyi unutan insan sayısı bir hayli fazla :)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.